Medyada Yoksulluk Gündemi: 1-7 Kasım 2021 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 1-7 Kasım 2021


Her hafta pazartesi günleri güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı.

DERİN YOKSULLUK AĞI


Evrensel, 1 Kasım 2021

Katı atık işçileri: Biz fakiriz, yapacağımız başka işimiz yok
Nizam 20 yıldır kağıt topluyor. “Nereden baksan 3 yıldır her gün aynı mahalleden geçiyorum ve oradan topladığım atığın yüzde 20’sini şu anda toplayamıyorum” diyor, “İnsanların alım gücü düştü, şöyle örnek vereyim 15 liralık peynir şu anda 50 lira. Enflasyondan dolayı kimse artık o peyniri, kolayı, suyu tüketemiyor. İnsanların alım gücü düştüğü için bizde çöpten doğru düzgün atık toplayamıyoruz. Ekonomik kriz herkese yansıyor o yiyip içemeyince bende atık toplayamıyorum. Bu yüzden ülkenin ekonomik durumunu en çok hisseden de bizleriz.”

Habere ulaşmak için tıklayınız.


Evrensel, 1 Kasım 2021
Geri dönüşümde emek-sermaye çatışmasının tarihsel ufku: Çöp, ekmek kavgasına dahildir
"Tarihsel olarak Osmanlı, İngiltere ve Fransa örneklerinde de görüleceği üzere servetlerini kötü koşullarda yaşayan ve sokaklardan katı atık devşiren emek sömürüsüyle var etti"

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 1 Kasım 2021
Haramidere'de işe giden yurttaşlara ekonomiyi sorduk: Ölmemek için alışveriş yapıyoruz

Yeni bir güne yeni zamlarla uyanan emekçiler gün doğmadan fabrikaların yolunu tutup zifiri karanlıkta eve dönüyor. Fazla mesaiye kalıyor, ek iş yapıyor, dişinden tırnağından artırıyor ama yine de geçinemiyor. Çalışmak dışında bir hayat tarif edemeyen emekçiler kirayı faturaları ödüyor, elde avuçta kalan parayla bir ayı planlıyor. İhtiyaca göre değil, bütçeye göre çarşı pazar yapıyor. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilen günü kurtarmış sayıyor. Ücretler ise yerinde sayıyor.


“İhtiyaca göre değil, cepteki paraya göre alışveriş yapıyoruz. Eşim 200 lira ile gidiyor, cebindeki paraya göre alıyor. Ölmemek için malzeme alıyoruz, beslenmek için değil ölmemek, hayatta kalabilmek için yaşıyoruz.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 1 Kasım 2021
"Ücretsiz kitap" dediler, artık kitaba daha çok para veriyoruz
"Eskiden ücretli aldığımız ders kitapları içerik olarak daha dolu idi; yardımcı kaynak kitap almazdık."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 1 Kasım 2021

Meslek Lisesi Öğrencisi Umut Güney yazdı

Verdikleri ücret yetmediği için okula 45 dakika yürüyorum
“Bize verdikleri ücret yetmediği için okula gidip gelirken 40-45 dakika yürümek zorunda kalıyorum. Aldığımız para emeğimizin karşılığı olamayacak kadar az.”

"Yemeklerimizi okul karşılamıyor, kendi bütçemizle temin ediyoruz. Aylık 600 lira alıyoruz, gelmediğimiz günler miktar azalıyor. Emek sarf ediyoruz ama aldığımız para emeğimizin karşılığı olamayacak kadar az"

"Meslek lisesi öğrencisi olarak başka yerde çalışmak istediğimde tecrübe lazım diyorlar. Tecrübe edinmek için okulun döner sermayesinde çalışıyorum. Sigorta olmadan çalışıyoruz ve bu bir risk"

Habere ulaşmak için tıklayınız.


Bianet, 1 Kasım 2021
Çekçekçiler: Değer üretimi ve sınıf mücadelesi
Toplumun en yoksul kesimlerini oluşturan ama örgütsüz ve sessiz olmadıkları besbelli çekçekçilerin kolay geri adım atmayacakları ortada. Bu öykü özü itibariyle yoksul emekçilerin kendilerini örgütleyerek değer üretmeleri ve buna izin verilmemesi öyküsüdür.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Bianet, 1 Kasım 2021
ERG RAPORU
"2020-21 yılında tüm kademeler okullaşma oranı düştü"
ERG'nin hazırladığı rapora göre; 2020-2021’de 6-17 yaş dönemini kapsayan zorunlu eğitim çağında okullaşma oranında yüzde 100'e ulaşılamadı. 14 yaşındaki çocukların yüzde 3,6'sı; 17 yaşındakilerin yüzde 15,5'i okula kayıtlı değil.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika, 1 Kasım 2021
Kocaeli’de yurttaşlardan zamlara karşı tencere tavalı eylem

Kocaeli Derince’ye bağlı Yenikent Mahallesi’nde yurttaşlar zamlara karşı balkonlardan tencere ve tavalarla ses çıkarma eylemi yaptı

Habere ulaşmak için tıklayınız.


Sendika, 1 Kasım 2021
16 kurumdan mülteciler için ortak açıklama: “Sınır dışı işlemleri bir an önce durdurulsun”

Çoğunluğu göç ve mülteci hakları alanında çalışan 16 kurum, “muz tartışması” üzerine başlatılan sınır dışı kararlarına tepki göstererek “Kimse ifade özgürlüğünü kullandığı için sınır dışı edilemez” dedi

Habere ulaşmak için tıklayınız.Sendika, 1 Kasım 2021
Özhaseki’den asgari ücret itirafı: “Asgari ücret vatandaşın işlere yönelmesini sağlamıyor, ciddi bir artış olacak”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika, 1 Kasım 2021
Sayıştay’ın binlerce yolsuzluk raporu ne oluyor? – Çiğdem Toker (Sözcü)

“Bu süreçlerin tamamı yargısal süreçler olduğundan iddianamede mahiyetindeki yargılamaya esas raporlar, yargısal süreç çerçevesinde işlem görmekte, mevzuat gereğince TBMM’ye sunulmamakta ve kamuoyuyla paylaşılmamaktadır.”Peki o zaman nerede kalıyor TBMM yani millet adına, halk adına yapılan denetimin anlamı?Habere ulaşmak için tıklayını


artıgerçek, 1 Kasım 2021
Fırıncılar iş bırakma noktasında: Yurttaşlar ekmeğe erişimde sıkıntı yaşayacak

Gürer, 'Böyle giderse yurttaşlar ekmeğe erişimde sıkıntı yaşayacaklar. Bazı fırıncılar işi bırakma noktasına geldiklerini anlatıyorlar. Sürdürebilir bir çözüm iktidarın sorumluluğudur' dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 1 Kasım 2021
SGK 39 milyar TL açık verecek

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) gelecek yıl kurumun açığı 39 milyar TL açık vermesi öngörülüyor. Açık içerisinde gösterilmese de kuruma bütçeden 280.7 milyar TL aktarılacak.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

gazeteduvaR., 1 Kasım 2021
İTO: İstanbul'un enflasyonu yüzde 20,7'ye yükseldi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre ekim ayında İstanbul'da perakende fiyatlar yüzde 3,29, gıdada ise yüzde 4,22 zamlandı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.ilerihaber, 1 Kasım 2021
Market ile üretici fiyat farkı 4,4 arttı: Kuru soğan tarlada 57 kuruş, markette 2 lira 52 kuruş…
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, gıda ürünlerinde üretici fiyatları ile market fiyatları arasındaki farkın ekim ayında 4,4 kat arttığını açıkladı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


gazeteduvaR., 2 Kasım 2021
DEDAŞ: Borcunu ödemeyen çiftçiye elektrik verilmeyecek

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. yetkilileri tarafından bugün düzenlenen çevrimiçi basın toplantısında borcunu ödemeyen çiftçiye önümüzdeki sene elektrik verilmeyeceği belirtildi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

gazeteduvaR., 2 Kasım 2021
Ankara'da simitçiler zam istiyor: Karar onaylanırsa 3 lira olacak

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf Odası kararını onaylarsa Ankara'da bir simit 3 TL olacak. Oda Başkanı "Üstündeki malzemeler dolarla geliyor" dedi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 2 Kasım 2021
Son 2 yılda elektriğe yüzde 47,4, doğalgaza yüzde 42,3 zam geldi

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında elektrik ve doğalgaza en fazla zam yapan ülke oldu.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 2 Kasım 2021
Diyarbakır'da ciğere bir ayda üç zam: Lüks oldu

'Eskiden ciğer fakir yemeği iken şimdi lüks tüketim ürünü haline geldi.'

Habere ulaşmak için tıklayınız.sendika, 2 Kasım 2021
Neye, ne kadar zam gelecek, bilen yok – Erdal Sağlam (Cumhuriyet)

Çarşamba günkü enflasyon açıklamasından sonra analistler yılsonu enflasyon tahminlerini yüzde 20’nin üzerine çıkarırlarsa artık sürpriz olmayacak.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


sendika, 2 Kasım 2021

Eğitim Sen: “Eğitime ve yükseköğretime ayrılan bütçe en az iki kat arttırılmalıdır”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı ve yükseköğretim bütçesi görüşmelerinden önce basın toplantısı yaparak eğitim ve yükseköğretim bütçesine dair görüşerini ve taleplerini açıkladı. Eğitime ve yükseköğretime ayrılan bütçenin milli gelire oranla yaşadığı düşüşe dikkat çekilirken eğitim yatırımlarının da oransal olarak sürekli düştüğü belirtildi

Habere ulaşmak için tıklayınız.bianet, 2 Kasım 2021
CHP'li Gürer: Taşımalı eğitim göçü tetikliyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması talebiyle önerge veren CHP'li Ömer Fethi Gürer, köy okullarında öğrenci sayısı düşüklüğüne bakılmadan "köyde eğitime dönüştürülmesi" gerektiğini belirtti.

Gürer, önergede, taşımalı eğitim farklı sorunlar ürettiğini, göçleri tetiklediğini, köy okullarının kapanmasına neden olduğunu, veli-okul ilişkisini daralttığını, ilköğretim çağında çocukların gidiş-geliş, yemek sorunları oluştuğunu belirtiti.

Köy okullarında öğrenci sayısı düşüklüğüne bakılmadan köyde eğitime dönülmesi gerektiğini belirten Gürer, "Öğrenci okuluna köyünde, mahallesinde gidebilmelidir" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

bianet, 2 Kasım 2021

1 MİLYAR ÇOCUK İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA

UNICEF: İklim krizi aslında bir çocuk hakları krizi

UNICEF İklim, Enerji ve Çevre Kıdemli Danışmanı Gautam Narasimhan, dünyada yaklaşık 1 milyar çocuğun, iklim değişikliğinin yol açtığı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.

Habere ulaşmak için tıklayınız.bianet, 2 Kasım 2021

ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİ İLE MÜCADELE KONGRESİ

"Çocukları korumak için yapılan her çalışma geçtir"

Volkan Çolakoğlu, "Kongre bitiminden sonra hazırlayacağımız sonuç bildirgelerini ilgili devlet kurumlarımıza göndererek soruna çözüm arayışına gireceğiz. Taleplerimiz doğrultusunda bir çalışma yapılmamışsa toplum ve çocuklarımız adına hesap soracağız" diyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

evrensel, 2 Kasım 2021

Çay ocağı işletmecisi: Zamlara yetişemiyoruz, esnaf can çekişiyor

Derinleşen ekonomik kriz, yapılan zamlar esnafın belini büküyor. Çay ocağı işleten Hüseyin Toprak, zamlara yetişemediklerini söyledi.
Kendisi gibi diğer esnafın da durumuna değinen Toprak, “Adeta bir zam yağmuru var. Biz yapılan zamlara yetişemiyoruz. Çaya, şekere, kahveye, elektriğe, suya hele de tüp gaza gelen zamları takip edemiyoruz. Dün aldığımız malzemeyi bugün aynı fiyatla alamıyoruz” diye konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 2 Kasım 2021

2012’de %98,9 olan kız çocuklarının okullaşma oranı %93,1’e indi

Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 2 Kasım 2021
Katı atık işçileri el konulan ekmek teknelerini istiyor
Katı atık toplayarak geçimini sağlayana Bayram Tuğ, zabıtaların topladıkları atıklara bile el koyduğunu hatırlattı. Tuğ, el konulan çekçeklerinin satıldığına işaret ederek, “Hakkımız helal etmiyoruz. Ekmeğimize el koydular. Bir çekçek arabasını 500 TL’ye alıyoruz. Çekçeğe verdiğimiz bu parayı bir haftada kazanamıyoruz. Hırsızlık yapmıyoruz ki biz. Belediye katı atık ihalesi almış, 'Ondan dolayı siz buraları toplayamazsınız' diyor. Benim iki defa çekçeğime el koydular" diye konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 2 Kasım 2021

Metal işçileri 2 gündür eylemde: "Geçinemiyoruz, yeter artık"
Artan enflasyon, TL’deki değer kaybı ve vergi kesintileriyle ücretlerinin iyice eridiğini belirten metal işçileri, fabrikalarda yaptıkları eylemlerde “Gelirde ve vergide adalet istiyoruz” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ilerihaber, 3 Kasım 2021
ENAG: Enflasyon ekimde yüzde 49,87'ye yükseldi

Habere ulaşmak için tıklayınız.

ilerihaber, 3 Kasım 2021
Enflasyon etkisi: Ceza, harç ve vergiler yüzde 36.2 artacak!
Ekim ayı enflasyonu ile birlikte yeniden değerleme oranı da belli oldu. Başka bir karar alınmaması halinde trafik cezaları, harç ve vergiler yüzde 36.2 artacak.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

gazeteduvaR., 3 Kasım 2021

Pazarda zam etkisi: Bazı müşteriler bir tane kapya biber alabiliyor

Akaryakıta, elektriğe, doğalgaza yapılan zamlar, pazar esnafını ve müşterilerini de etkiledi. Diyarbakır Bağlar'da kurulan pazarın esnafı, bazı müşterilerin bir tane kapya biber alabildiğini söylüyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


gazeteduvaR., 3 Kasım 2021
Elektrik faturaları: 1 kişi 500 lira öder mi?
Elektrik faturaları temmuz ayından sonra cep yakmaya başladı. 2 odalı evde tek başına yaşayan tüketici 500 liralara kadar faturalar ödüyor. Elektrik Mühendisleri Odası ise tüketicileri uyardı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika, 3 Kasım 2021
DİSK-AR: “Dar gelirlilerin gıda enflasyonu yüzde 35-40 aralığında, emeklilerin ise 34,9”
TÜİK verilerine göre Ekim ayındaki yıllık enflasyon yüzde 19,89 olarak belirlendi. Gıda enflasyonu ise yüzde 27,41 olarak açıklandı. DİSK-AR, TÜİK'in verilerinin ardından dar gelirliler ve emekliler için gıda enflasyonunun TÜİK'in açıkladığından daha yüksek olduğunu ifade etti

https://sendika.org/2021/11/disk-ar-dar-gelirlilerin-gida-enflasyonu-yuzde-35-40-araliginda-emeklilerin-ise-349-635638/
Habere ulaşmak için tıklayınız.bianet, 3 Kasım 2021
AKP’li yıllarda en az 28 bin 380 işçi öldü
Her bin işçi için yılda 4 ila 12 yeni meslek hastalığı olgusu bekleniyor. Yani Türkiye’de her yıl yaklaşık 120 bin ila 360 bin arasında işçi meslek hastalığına yakalanıyor.

İşçi Sağlığı ve İŞ Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin raporuna göre, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde en az 28 bin 380 işçi öldü.  Meclis açıklamasında, “İster 6331 sayılı yasayı çıkarın ister oransal olarak işçi ölümleri düştü gibi söylevler verin gerçekler değişmiyor” denildi.

https://bianet.org/bianet/siyaset/252796-akp-li-yillarda-en-az-28-bin-380-isci-oldu
Habere ulaşmak için tıklayınız.


bianet, 3 Kasım 2021
"Çocuklarla ilgili konularda sivillik unsuru önemli"

Avukat Üstün, 5. Yargı Paketi'ndeki kanun değişikliği teklifiyle icradan çocuk tesliminin kalkmasını "Çok geç kalınmış bir uygulama olsa da genel olarak olumlu, önemli bir değişiklik olduğunu düşünüyorum. Umarım uygulanabilir, esas önemli olan bu" dedi. Üstün ayrıca çocuklarla ilgili konularda kolluk kuvvetlerinin sivil olması gerektiğinin altını çizdi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 3 Kasım 2021
Son 5 yılda ipotek ve hacizli ev, arsa ve işyeri sayısı rekor kırdı

Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ekim 2021 tarihi itibarıyla 11 milyon 673 bin 865 kişiye ait, 4 milyon 868 bin 676 taşınmazın üzerinde ipotek bulunduğunu açıkladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 3 Kasım 2021
Kömüre iki ayda yüzde 72 zam yapıldı

Kömüre iki ayda yüzde 72, oduna yüzde 33, sobaya yüzde 31 zam geldi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 3 Kasım 2021
Halka "evi az ısıtın" deyip tasarruf aklı veren Bakan, bütçesini her yıl artırıyor

Doğal gaz ve elektrik zamlarına karşı vatandaşa “Evlerinizi daha az ısıtın” aklı veren Enerji Bakanı’nın son yıllarda bakanlık bütçesini sürekli artırdığı dikkat çekti.


Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 3 Kasım 2021
CHP'li Yavuzyılmaz: TCDD'de 200 milyon dolarlık yolsuzluk tespit edildi
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 3 Kasım 2021
Eşyalar ikinci el, giysiler komşudan
İki çocukları bulunan Arife ve Ali'nin ev eşyaları ikinci el, giydikleri kıyafetler ise komşuların eskileri. Elektrik faturasındaki sürekli artan rakamlar, faraşla süpürge aldırmış aileye.
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 3 Kasım 2021
CHP’den çalışma hayatına dair hak ihlali raporu: Borç, işsizlik, mobbing, güvencesizlik, iş cinayetleri...

CHP'nin hazırladığı "İşsizliğin Yıkıcı Etkisi- Çalışma Hayatında Hak İhlalleri Raporu", artan işsizliği, iş cinayetlerini, çocuk işçiliği, güvencesiz çalışmayı ortaya koydu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 3 Kasım 2021
Örgün eğitimden kopuş
Örgün eğitimden koparak açık liseye geçen öğrenci sayısı her yıl katlanarak artıyor: Türkiye’de 1 milyon 450 bin öğrenci açık lisede. 675 bin öğrenci ise tamamen eğitim dışında kalmış durumda.
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 3 Kasım 2021
Çiftçilere kulaklarını tıkayan Tarım ve Orman Bakanı: Türkiye'de bu sezon 'ben zarar ettim' diyen çiftçimiz yok
Tarım ve Orman Bakanı “Türkiye'de bu sezon itibarıyla 'ben zarar ettim' diyen çiftçimiz yok, olmaması gerekir” ifadelerini kullandı. Hemen ardından ise maliyetlerin arttığını kabul etti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.bianet, 4 Kasım 2021
YENİ ARAŞTIRMA
HPV aşısı, rahim ağzı kanserini yüzde 90'a yakın önlüyor
Lancet isimli tıp dergisinde yayımlanan araştırma, aşının İngiltere'de 2008 yılında genç kızlara uygulanmaya başlamasının ardından meydana gelen gelişmeleri inceledi.
İngiltere’de aşı ücretsiz
İngiltere'de 11-13 yaş arasındaki kız çocuklarına aşı ücretsiz uygulanıyor.
2019 yılından beri aşı erkek çocuklarına da uygulanmakta.
Türkiye'de de HPV aşısının ücretsiz uygulanması için kampanyalar yürütülüyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.sendika, 4 Kasım 2021
Eğitimde pandemi etkisi: Sorun çok, gerçekçi çözüm yok

Pandemi sürecinin en çok gündem olan konularından olan eğitimi, eğitimcilerle konuştuk. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul ve pandemi sırasında bir köy okulunda, şu an ise Ankara’da öğretmenlik yapan Betül Öztürk'ten aldığımız görüşlerle pandeminin başından bugüne kadar eğitimde yapılanları, yapılmayanları ve yapılması gerekenleri değerlendirdik
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 4 Kasım 2021
Diyarbakır'da kadınların pazarına erkekler yerleşmeye başladı | Tek kadın pazarına bile karışıyorlar

Evrensel’e konuşan kadın pazarcılar, "Tek kadın pazarı var ona bile karışıyorlar" diyerek, erkeklerin pazardan çıkmasını istedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.
sendika, 4 Kasım 2021
EPDK, enerji şirketlerine kestiği 3 milyar 696 milyon TL cezayı tahsil etmemiş: “Hangi şirketler kollanıyor”

Son dönemde ardı arkası kesilmeyen zamlarla ismi gündemden düşmeyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kanuna aykırı hareket eden enerji şirketlerine kestiği 3 milyar 696 milyon TL’lik cezayı tahsil etmediği ortaya çıktı. Alacaklar ilerleyen zamanda zamanaşımına uğrayabilir
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 4 Kasım 2021
Bakanlığın, yandaş şirketlerin doğalgaz faturalarını ödediği ortaya çıktı

Sağlık Bakanlığı, Sayıştay’ın 2020 yılı raporuna göre şehir hastanelerini yapan bazı şirketlerin işlettiği ticari alanların doğalgaz faturalarını ödedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 4 Kasım 2021
İflas da arttı icra da: İcradaki dosya sayısı 30 milyon 384 bin

İcra ve İflas Kanunu tekrar değişiyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılına kadar geçen 70 yılda sadece 12 kez değişikliğe uğradı
Habere ulaşmak için tıklayınız.gazeteduvaR., 4 Kasım 2021
‘Koruma altında 23 bin çocuk var’

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, 8 bin 242 çocuğun koruyucu aile yanında olduğunu, 2021’in ilk dokuz ayında da 18 bin 234 çocuğun evlat edindirme modelinden hizmet aldığını söyledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.ilerihaber, 4 Kasım 2021
Salgın gerekçesiyle personel ücretinde yüzde 50'lik kesinti yapan THY, yılın ilk 9 ayında 6.2 milyar lira kâr açıkladı
Pandemi gerekçesi ile personel ücretlerinde yüzde 30 ila 50 arasında kesintiye giden Türk Hava Yolları, yılın ilk 9 ayında 6.2 milyar TL net dönem kârı elde etti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.ilerihaber, 4 Kasım 2021
Birleşik Kamu-İş: Emekçiler temel besin maddelerini bile karşılayamıyor
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ülkenin ekonomik durumu ve AKP iktidarının ekonomideki politikalarıyla ilgili konuştu.

Habere ulaşmak için tıklayınız.ilerihaber, 4 Kasım 2021
Yoksulluk resmi verilere yansıdı: 2020'de sosyal yardımlardan faydalanan hane sayısı yüzde 101'lik artışla 6.6 milyona yükseldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2020 verilerine göre, 2019’da 3.2 milyon olan sosyal yardımlardan faydalanan hane sayısı iki katı artışla 6 milyon 630 bin 682’ye yükseldi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.ilerihaber, 4 Kasım 2021
Zam tepkisine ‘az ısının' tavsiyesiyle tasarruf öneren Enerji Bakanına tepki: Yükümlülük size ait

 CHP’li Akın, “Fatih Bey; Enerji Verimliliği Kanunu’nun neresinde ‘Vatandaş kombiyi kıssın’ yazıyor. Kanun enerji verimliliği için yükümlülüğü vatandaşa değil, iktidara yani size yüklüyor. Biz kış fonu diyoruz siz kombiyi kıs diyorsunuz” ifadeleriyle tepki gösterdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 4 Kasım 2021
"Nafaka" ödemesi açıklamasına "sadaka" yazan erkek ödemeyi yeniden yapacak

Bursa'da boşanma aşamasında olduğu kadına nafaka ödemesi yaparken açıklama kısmına "sadaka" yazan M.K.'nin yeniden nafaka ödemesine karar verildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 4 Kasım 2021
Çiftçilerden, "Zarar eden çiftçi yok" diyen Tarım Bakanı'na yanıt: Biz zarar ettik

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan ve çiftçi Mehmet Muhittin Çırak, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin, "Ben zarar ettim diyen çiftçimiz yok, olmaması gerekir” ifadelerine yanıt verdi.

“ÜRÜNÜN FİYATI 1 LİRA ARTARKEN MASRAFIMIZ 10 LİRA ARTTI”

İzmir Menemen’de çiftçilik yapan Mehmet Muhittin Çırak, “Şu an gübre, akaryakıt, tohum fiyatları ve işçilerin ücretleri düşünüldüğü zaman kâr mı edilmiş zarar mı belli olur. ‘Zarar eden çiftçi yok’ derken halktan kopuk bir açıklama olmuş” dedi.Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 4 Kasım 2021
Eskişehir Kırmızıtoprak Mahallesi’nde semt pazarındaki yurttaşlara ekonomiyi sorduk
Yüksek enflasyon vatandaşın alışveriş poşetini yarı yarıya azalttı. Eskişehir Kırmızıtoprak Mahallesi’nde kurulan semt pazarında konuştuğumuz yurttaşlar ay sonunu getiremediğini söyledi. Atanmadığı için pazarcılık yapan da dertli, üniversite mezunu çocuğu iş bulamayan da. Pazarda ortak olan, gün geçtikçe yoksullaşmış olmak.
"EMEKLİYİM, GEÇİNEMİYORUM"

Pazarcı arkadaşına yardıma gelen Emekli Celal ise, ürünlerin fiyatlarını sıralayarak her şeyin pahalandığını ve alım gücünün buna bağlı olarak düştüğünü belirtirken, bir emekli olarak ay sonunu getiremediğini ekledi.

Elinde bir dilim bal kabağı ile konuşan Süheyla fiyatların pahalı olduğunu kabağa gelen zamla örneklendirdi. Pahalılığın nedenini sorduğumuzda ise gülerek, “Konuşamam, sansürlü. Konuşursam kötü olur” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/446852/ay-sonunu-getiremiyoruz
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 5 Kasım 2021
Balıkesir'de okul servisi kaza yaptı, 11'i öğrenci 13 kişi yaralandı

https://www.evrensel.net/haber/447008/balikesirde-okul-servisi-kaza-yapti-11i-ogrenci-13-kisi-yaralandi
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 5 Kasım 2021
76 yaşında, halen çalışmak zorunda: Tek derdim evimi geçindirmek

Diyarbakır'da 76 yaşındaki Mustafa Çabuk sabahtan gece yarılarına kadar sepetine doldurduğu bisküvi ve çikolataları satarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

https://www.evrensel.net/haber/446948/76-yasinda-halen-calismak-zorunda-tek-derdim-evimi-gecindirmek
Habere ulaşmak için tıklayınız.


bianet, 5 Kasım 2021
Yoksul ülkeler ve COP26: Taahhütler yerine getirilmiyor

İklim krizinin verdiği zararı en önden hisseden yoksul ülkeler, zengin ve gelişmiş ülkelerin verdikleri tahhütleri yerine getirmelerini istiyor: "Bu bir hayır işi değil. Ya parayı ödersiniz ya da bizimle birlikte can verirsiniz".

https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/252905-yoksul-ulkeler-ve-cop26-taahhutler-yerine-getirilmiyor
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 5 Kasım 2021
Halkın yüzde 80'i elektrik ve su faturalarını ödemekte zorlanıyor
MetroPOLL Araştırma'nın yöneticisi Özer Sencar elektrik ve su faturalarını zorlanmadan ödeyebilenlerin oranının ancak yüzde 20 olduğunu açıkladı.

https://artigercek.com/haberler/yurttaslarin-yuzde-80-3-u-elektrik-faturalarini-odemekte-zorlaniyor
Habere ulaşmak için tıklayınız.sendika, 5 Kasım 2021
Eğitim ve sağlıktan çok faize bütçe – Mustafa Sönmez (Al-Monitor)

Faiz giderleri 2022 bütçesinde eğitimin önüne geçerken, pandemi şartlarında büyümesi gereken sağlık bütçeleri de sınırlı

https://sendika.org/2021/11/egitim-ve-sagliktan-cok-faize-butce-mustafa-sonmez-al-monitor-2-635844/
Habere ulaşmak için tıklayınız.gazeteduvaR., 5 Kasım 2021
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı: Ekmeğin kilogramı en fazla 12 lira olacak

Fırıncıların un, maya ve işletme giderlerinin arttığını söyleyen Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, genelge gönderdiklerini açıkladı. Balcı, ekmek fiyatında yüzde 100 artışa 'makul' dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye-firincilar-federasyonu-baskani-ekmek-fiyatinda-yuzde-100-artis-makul-haber-1540824
Habere ulaşmak için tıklayınız.gazeteduvaR., 5 Kasım 2021
Pandemi sonrası borçları biriken esnaf intihar etti
Seferihisar Sığacık'ta esnaf olan Mustafa Akatay, biriken borçları nedeniyle yaşamına son verdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/pandemi-sonrasi-borclari-biriken-esnaf-intihar-etti-haber-1540820
Habere ulaşmak için tıklayınız.ilerihaber, 5 Kasım 2021
Fransa'da gençlere ayda 500 euro'luk yardım verilecek
Fransa'da hükümet işsiz ve eğitimsiz gençlere ayda 500 euroya varan maddi yardımda bulunma kararı aldı.


https://ilerihaber.org/icerik/fransada-genclere-ayda-500-euroluk-yardim-verilecek-132589.html
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 6 Kasım 2021
Vem İlaç işçileri: Patron kâr ettikçe biz yoksullaştık
Vem İlaç işçileri, "Patron kâr ettikçe biz yoksullaştık. Aldığımız para ile ay sonunu getiremiyorduk. Her şey normalleşti, patron yeni fabrika kuruyor ama bizim halimiz daha kötü oldu" dedi.

https://www.evrensel.net/haber/447051/vem-ilac-iscileri-patron-k-r-ettikce-biz-yoksullastik
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 6 Kasım 2021
Emekçi kadınlar geçinemiyor: Onlar sefahat içinde, biz sefalet yaşıyoruz
‘Ev işleriyle’ hayatını geçirmek zorunda kalan kadınlar arasında sadece 1 kere denize gitmiş olanı da var, güçlükle okuttuğu çocuğu asgari ücrete talim eden de.

https://www.evrensel.net/haber/447050/emekci-kadinlar-gecinemiyor-onlar-sefahat-icinde-biz-sefalet-yasiyoruz
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 6 Kasım 2021
AKP’li belediye başkanı işe alımları savundu: Akrabam olup yoksul olan kimse olamaz mı?
Karakoçan Belediyesi’ne işe alınan 24 işçi arasında amca oğlu, birçok AKP’li meclis üyesinin akrabaları ve AKP Karakoçan İlçe Gençlik Kolları Başkanı Tayyip Akbulut yer alması dikkati çekti.

https://artigercek.com/haberler/akp-li-belediye-baskani-ise-alimlari-savundu-akrabam-olup-yoksul-olan-kimse-olamaz-mi
Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 6 Kasım 2021
12 kamu işletmesi 16 milyar lira zarar etti
Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılı Kamu İşletmeleri raporunu yayımladı. Buna göre, 12 kamu işletmesi zarar etti. En fazla zarar THY ve TCDD'de görüldü.

https://artigercek.com/haberler/rapor-zarar-eden-kamu-isletmeleri-belli-oldu
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 6 Kasım 2021
Cumhur ittifakı, sahte belgeyle engelli maaşı alan kişilere sahip çıktı
Sayıştay raporuna göre, son üç yılda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli olmayan 442 bin 309 kişiye, 11.6 milyar TL usulsüz ödeme yapıldığını tespit edildi.

https://artigercek.com/haberler/cumhur-ittifaki-sahte-belgeyle-engelli-maasi-alan-442-bin-kisiye-sahip-cikti
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 6 Kasım 2021
Ayçiçek yağı yine zamlandı
Yurttaşlar, ayçiçek yağı fiyatlarına indirim beklerken zam ile karşılaştı.

https://artigercek.com/haberler/aycicek-yagi-yine-zamlandi
Habere ulaşmak için tıklayınız.gazeteduvaR., 6 Kasım 2021
KYK yurdunda ‘açız’ eylemi: Zeytin, ekmek alıyoruz kredi bitiyor

Ümmü Gülsüm Kız KYK yurdunda 'açız' eylemi yapan öğrenciler, “Bizlerden ‘geleceğimiz’ diye bahsediyorlar ama layık gördükleri koşullar bunlar” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kyk-yurdunda-aciz-eylemi-zeytin-ekmek-aliyoruz-kredi-bitiyor-haber-1540929
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 7 Kasım 2021
Tarım işçisi kadınlar: Her şey zamlandı, tezek yakacak hale geldik
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yıl az ekim yapıldığı için satış fiyatı biraz yükselen patates tarlalarında, söküm yapan işçilerin sorunlarını dinledi.

https://www.evrensel.net/haber/447140/tarim-iscisi-kadinlar-her-sey-zamlandi-tezek-yakacak-hale-geldik
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 7 Kasım 2021
HDP: 10 ayda 76 kişi ekonomik nedenlerden hayatını kaybetti

HDP Emek Komisyonu, 1 Ocak-30 Ekim tarihlerini kapsayan “Emek alanına ilişkin gündem ve hak ihlalleri” başlıklı 514 sayfalık rapor hazırladı.

https://www.evrensel.net/haber/447152/hdp-10-ayda-76-kisi-ekonomik-nedenlerden-hayatini-kaybetti
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 7 Kasım 2021
EŞİK: 5. yargı paketindeki değişiklikler çocuklar ve kadınlar için ciddi riskler içeriyor
“Önümüzdeki yasama yılında her an yeni yasa teklifleri ile yoksulluk nafakasının süreye bağlanması, 6284 şiddet yasasının budanması, TCK 103 çocuk istismarcılarına af getirilmesi gibi girişimlerin Meclise getirilmesi olasılığa kaşı gözümüz açık ve takipteyiz.”


https://www.evrensel.net/haber/447169/esik-5-yargi-paketindeki-degisiklikler-cocuklar-ve-kadinlar-icin-ciddi-riskler-iceriyor
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 7 Kasım 2021
"Çocukların temel ihtiyaçları koşulsuz devlet tarafından karşılanmalı"

Çocukların temel besin ihtiyaçları ve bez gibi diğer temel ihtiyaçları devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmalıdır. Okullarda tüm çocuklara ücretsiz yemek verilmesi sağlanmalıdır.
SES Merkez Denetleme Kurulu Üyesi
Ekonomik politikalar, mevcut kaynakların kimin için kullanıldığı, bütçenin kime–neye ayrılacağı bütün bir yaşamımızı belirliyor. Bu tercihler sonucu her gün derinleşen pahalılık, zamlar, geçim derdi en büyük sorunumuz. Her konuşma buraya bağlanıyor. Yoksulluğun geldiği nokta hayatta kalmak için gerekli en temel, en zaruri ihtiyaçların dahi karşılanamamasına, bunu karşılayamayan kesimlerin giderek genişlemesine, karşılanmayan ihtiyaçların doğurduğu sonuçlara her gün tanık olmamıza yol açıyor.

BEBEK BEZİ VE MAMA LÜKS HALE GELDİ

https://www.evrensel.net/haber/447125/cocuklarin-temel-ihtiyaclari-kosulsuz-devlet-tarafindan-karsilanmali
Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 7 Kasım 2021
Ertesi günün yemeğini düşünenler...

Bir de tek maaşla çocuk okutan, ev geçindiren, ertesi gün ne yemek yapacağının derdine düşen, yoksulluğun zirvesini yaşayan aileler…
https://www.evrensel.net/haber/447121/ertesi-gunun-yemegini-dusunenler
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 7 Kasım 2021
'İş yok, para yok' diyen yurttaşlar: Doğalgazı açmaya korkuyoruz

İstanbullular, ekonomik krizden kaynaklı geçinemediklerini ve zamlar nedeniyle doğalgazı açmaya korktuklarını belirtti.

https://artigercek.com/haberler/sokak-tepkili-dogalgazi-acmaya-korkuyoruz
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 7 Kasım 2021
Faturasını ödeyemeyen 5 milyon yurttaşın doğalgazı kesildi
'Son 3.5 yılda 5 milyondan fazla abonenin doğalgazı, faturasını ödeyemediği için kesildi.'

https://artigercek.com/haberler/faturasini-odeyemeyen-5-milyon-kisinin-dogalgazi-kesildi
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 7 Kasım 2021
SGK’deki görevden almaların gerekçesi 'yolsuzluk'
Bakan Vedat Bilgin, SGK’deki görevden almaların 'yolsuzluk' iddialarıyla bağlantılı olduğunu kabul etti.

https://artigercek.com/haberler/sgk-deki-gorevden-almalarin-gerekcesi-yolsuzluk
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 7 Kasım 2021
AKP’li başkan oğlunu ve akrabalarını kamu kurumlarına yerleştirdi
Şırnak Güçlükonak Belediye Başkanı Bahattin Aktuğ’un da ilçede dokuz akrabasını çeşitli kamu kurumlarına yerleştirdiği belirlendi.

https://artigercek.com/haberler/akp-li-baskan-bahattin-aktug-un-yakinlari-kamu-kurumlarina-yerlesti
Habere ulaşmak için tıklayınız.