Sıkça Sorulan Sorular

Faaliyetleriniz neler?
Derin Yoksulluk Ağı (DYA) Aralık 2019’da Çimenev gönüllüleri tarafından kuruldu.
Mart 2020 tarihinde #EvindenDeğiştir kampanyası ile pandemiden etkilenen ailelerin temel gıda ve bakım ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere online bir dayanışma kampanyası başlattık, halen aktif olarak devam ediyor.
Mayıs 2020’den itibaren temas içinde olduğumuz ailelerin paylaşımları üzerine günlük insan hakları hikayeleri serisini başlattık.
Haziran 2020’den itibaren ise pandemi sürecinde derin yoksulluk yaşayan kişilerin ekonomik, sosyal ve kültürel haklarına ne kadar erişebildiklerine dair bir araştırma ve insan hakları izlemesi yapmak üzere saha çalışmalarına başladık. -> Raporu çok yakında..
Eylül 2020 itibari ile eğitime devam eden ancak tablet, tv ya da internet olmaması nedeniyle uzaktan eğitime devam edemeyen öğrenciler için bir kampanya daha başlattık.

Destek göndereceğiniz kişilere nasıl ulaşıyorsunuz?
Çimenev atölyeleri ve DYA kurucularının geçmiş saha deneyimleri vesilesiyle İstanbul’da +6 ilçe, +15 mahallede derin yoksulluk yaşayan kişiler ile aktif temas halindeydik. Pandeminin başlaması ve alınan önlemler sonrası artan eknomik zorluklar sonrası başlattığımız dayanışma kampanyası ile üç binin üzerinde haneye ulaştık. Ulaştığımız kişiler bazen destek giden ailelerin, bazen destek gönderen destekçilerimizin, bazen sipariş teslim eden kuryenin yönlendirmesi ile bazen ise sosyal medya üzerinden oldu.

Hangi il/ilçelerde aktifsiniz?
İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir, Çekmeköy, Ümraniye; Avrupa yakasında ise Şişli, Beyoğlu, Fatih ve Esenyurt ilçelerindeki ailelere destek gönderiyor ve saha çalışmaları ile insan hakları izlemesi yapıyoruz.

Nasıl destekçi olabilirim?
Siz de derin yoksulluk deneyimleyen bireylere gıda ve temel bakım ihtiyaçları desteği, tablet/tv/internet desteği veya imkanlarınız doğrultusunda başka bir destek sağlayabilirsiniz. -> https://fonzip.com/acikalandernegi/derin-yoksulluk-agi
Ayrıca derin yoksulluk ve insan hakları alanında izleme ve savunuculuk faaliyetleri için gönüllü olabilir, kaynakça oluşturma sürecine destek verebilir, ağı çevrenizle paylaşabilirsiniz 🙂 Destekçi olmak için twitter ya da instragram hesaplarımızdan mesaj atabilir, derinyoksullukagi@gmail.com adresine e-posta yollayabilirsiniz.