Medyada Yoksulluk Gündemi: 8-14 Kasım 2021 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 8-14 Kasım 2021

Her hafta pazartesi günleri güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı.

DERİN YOKSULLUK AĞI

evrensel, 8 Kasım 2021
Yoksulluğun ‘ikinci el’ hali

İstanbul’un Fatih ilçesinde kurulan pazarda en kalabalık tezgahlarda, ikinci el eşyalar bulunuyor. Yoksulluk derinleştikçe insanlar ikinci el eşyaya yöneliyor.“Bak burada 1 liraya, 5 liraya kanaat ediyoruz, çünkü fakiriz, yok. Zengin zenginleşti. Biz…” sözleri ile ete kemiğe bürünüyor sanki… Devamını da dinleyelim: “Sana nasıl diyeyim, hayat öyle pahalı oldu ki… Pahalılıktan bir şey alamıyor insanlar. Buraya geliyorlar. Bak işte sen gördün, 10 diyorum, 7 olmaz mı diyor, 6 desen, 5 yap… Bir lira, üç lira diyorsun ama işte insanlar ona bile muhtaç. Gözünle görüyorsun işte ya. Bak… Yalan değil bizim işler arttı. Sıfırını alamayan millet ne yapsın, bizim tezgahlara mecbur… Ama paranın değeri yok, 50 lira olmuş 10 lira. Çocuklara meyve alamıyoruz artık. Eee pandemi var, yiyeceksin ki hasta olmayasın. Ama nerde… Her şeye zam koydular, millet alamıyor. Ne yapsınlar… Meyvecilerin içine giremiyoruz.  Bizim işler arttı, ama işte millet fakirleşti ondan arttı. Pahalılık olmasa daha iyi. Zengine bir şey olmuyor ki anam, o istediğin alır… Bizim gibi üçe beşe mi bakar…”

Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 8 Kasım 2021
İş yok, veresiye defterleri kabarık, kadınlar yardıma muhtaç!

Diyarbakır Suriçi’nde görüştüğümüz kadınların yoksulluk hikayeleri iktidarın söylemlerini yalanlıyor. Anzele’nin yoksul kadınları, "Ne ekonomisi, ekonomi mi kalmış?" diyor.
“Oğlum 27 yaşında muhasebe mezunu, eşim dört sefer ameliyat oldu, çalışamıyor. Oğlumu zar zor okuttum, ben yemedim okusun diye. Susuz ekmeksiz götürdüm, getirdim sırf okusun diye. Oğlum da okula aç gitti aç geldi. Şu an çalışmaya Antalya’ya gitti orada bulaşıkçılık yapıyor.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.bianet, 8 Kasım 2021
EŞİK: 5.Yargı Paketi kadın ve çocukları korumuyor
"Kanun teklifinde “çocuğumu özledim”, “çocuğumu görmek istiyorum” diyerek annenin yanından alınan ve görüşme sırasında babaları tarafından öldürülen çocuklar ve şiddete maruz kalan ve öldürülen kadınlar görmezden gelinmiş. Erkeklerin icra masraflarından kaçmak için değiştirilmesini istediği yürürlükteki düzenlemeye dokunulması, çocukların ve kadınların can güvenliğini tehlikeye atacak ve haklarını ihlal edecek. Mevcut yasanın değiştirilmesi değil etkin uygulanması için kamu idaresinin üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmesi yeterlidir.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


bianet, 8 Kasım 2021
BARINABİLENLERİN SORUNLARI DA BİTMİYOR

Yurtlarda küçültülen porsiyonlar, çekmeyen telefonlar

Üniversitelerin açılmasıyla öğrenciler "Barınamıyoruz" eylemleriyle yurtlara yerleşemediklerini gündeme getirdi, ancak devlet yurtlarında "barınma" hakkına sahip olanlar da yurtlardan şikayetçi: Yüksek yemek fiyatları, ısınamama, temizlik sorunu…
Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika, 8 Kasım 2021
Bitmeyen Melen’in ağır maliyeti – Çiğdem Toker (Sözcü)

Gelinen noktada ortaya çıkan kayıp sadece İstanbul halkının su ihtiyacından ibaret değil. Ortada devasa bir kamu kaynağı kaybı söz konusu. Üstelik, Melen Barajı, su ihtiyacının yanı sıra elektrik enerjisi üretimine de katkıda bulunacaktı
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 8 Kasım 2021
Kömüre zam üstüne zam gelince köylü ağaçlarını kesmeye başladı

Dar gelirli vatandaşların ısınma kaynağı kömürün fiyatları, geçen seneye göre yüzde 125 artmasıyla Eskişehirli çiftçi İbrahim Sarıoğlu, ısınabilmek için, diktiği dut ağaçlarını kesmeye başladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Birgün, 8 Kasım 2021
Prof. Dr. Tutkun: Sis olarak görülen 'smog' erken ölümlere de yol açabilir
Prof. Dr. Engin Tutkun, sis olarak görülen olayların 'smog' diye tabir edilen hava olayları olduğunu belirterek "İleri yaştakiler başta olmak üzere kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akut ve kronik bronşial astım, solunum yolu komplikasyonları ile seyreden kronik hastalığı olanlarda hastalığı şiddetlendirebildiği gibi erken ölümlere de yol açabilir" uyarısında bulundu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 8 Kasım 2021

Ataması yapılmayan öğretmenler marketlerde çalışmaya mahkûm

Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 8 Kasım 2021
Kaşla göz arası şekere yüzde 47,5 zam geldi

Şeker fabrikaları maliyet artışı sebebiyle 3,93 TL olan toptan şeker satış fiyatını sessiz sedasız 5 liranın üzerine çıkardı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 8 Kasım 2021
Bloomberg: Erdoğan'ın faiz savaşı zenginleri daha da zenginleştiriyor

Bloomberg'te yer alan bir analizde Erdoğan'ın düşük faiz politikasının eşitsizlikleri artırdığı, zenginlerin daha da zenginleştiği ve yoksulların sayısının çoğaldığı belirtildi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.artıgerçek, 8 Kasım 2021
Mansur Yavaş: 5 katrilyona yakın yolsuzluk iddiasını savcıya verdim

'Ben savcıya takır takır tespit ettiğim bütün yolsuzlukları veriyorum; siz niye vermiyorsunuz?'

Habere ulaşmak için tıklayınız.İSİG Meclisi, 8 Kasım 2021
Kullan, at, göm: Çocuk işçiler - Emre Gürcanlı
“Harcanıp atılan çocuk emeği bugün de çok yaygın. Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz pil geri dönüşüm “işçileri” utanarak söylüyoruz ki, oyun çağında bir yetişkinin bile maruz kalamayacağı risklere maruz kalıyor.”

“Suriyeli çocuk işçi asansöre sıkışarak yaşamını yitirdi.

Suriyeli çocuk işçi tuğla fabrikasında göçük altında kaldı.

Suriyeli çocuk yüksekten düşerek öldü.

Suriyeli çocuk işçi asansör halatı kopunca düşerek yaşamını yitirdi

Suriyeli çocuk işçi forkliftin altında kaldı…

Bundan belki on yıl önce bu haberlerde Suriyeli yerine “Kürt” “Bitlisli”, “Siirtli” ifadesini de koyabilirdiniz. Bundan 25 yıl önce Bulgaristan göçmeni, Romen diyebilirdiniz. Ve her zaman bir Türk çocuk işçi ifadesini de koyabilirsiniz.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

 
Sözcü, 8 Kasım 2021
Yoksulun yağı 4 kere kızaracak

Geçen yıl litresi 35 liradan piyasaya çıkan Ayvalık zeytinyağı bu yıl 55 lira oldu. Başkan Ergin, “Fiyatlar böyle giderse yoksul halk aynı yağla 4 kez kızartma yapacak” uyarısında bulundu.

Habere ulaşmak için tıklayınız.gazeteduvaR., 8 Kasım 2021
Olmayan elektriği satmışlar: 210 milyon liralık vurgun

Samsun'daki elektrik üretim şirketinin, Türkiye Elektrik Üretim ve İletim AŞ’nin yazılımlarını kırarak, üretmediği elektriği kuruma satmış gibi gösterdiği ortaya çıktı. Vurgun, faturalara da yansıdı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 9 Kasım 2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin doğalgaz desteği başlıyor
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan 600 milyon TL'lik 'Kara Kış Destek Paketi' ilk ödemeleri ihtiyaç sahiplerine doğalgaz desteği olarak 16 Kasım'da başlıyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız.evrensel, 9 Kasım 2021
Gebze'de öğrenci servisi dereye düştü: 4 ölü, 18 yaralı

Yaralanan öğrenci Taylan Elmas’ın annesi Birsen Elmas okul ve servis yöneticilerinden şikayetçi olacağını söyleyerek, “Sonuna kadar o okuldaki yetkililer, okul müdürü ve servis yöneticilerinden şikayetçiyim. Çocuğum sürekli okul servisinin sürücüsünün değiştiğini söylüyordu. Son gelen şoförün SRC gibi kayıt belgeleri yokmuş. Sadece taksi kullanma belgesi varmış. Duyduğumuz kadarıyla şoför madde bağımlısıymış. Bir de şoför yokuş aşağı inerken sürekli çocuklara şaka yapıyormuş. Gaza basıyormuş çocuklar araba içerisinde hoplasın zıplasın şeklinde şakalar yapmış. Ben sonuna kadar şikayetçiyim. Bana destek vermek isteyen aileler varsa ben okul yönetimi, servis yönetiminden şikayetçiyim sonuna kadar” diye konuştu.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 9 Kasım 2021
Çiftçilerden hükümete çağrı DEDAŞ’a tepki: Çiftçi ekemezse herkes kaybeder

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kendi evinizin önünü bile ekin, boş yer kalmasın” sözlerini hatırlatan çiftçi temsilcileri, “Borç, yüksek maliyet… Çiftçi nasıl eksin, borcunu nasıl ödesin” diye sordu.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

evrensel, 9 Kasım 2021
Metal işçisi yazdı: Biz tasarrufu iyi biliyoruz ama...

"Bir yandan bakan tarafından tasarruf planı halka sunulacak, diğer taraftan ise onun tek adamı “İtibardan tasarruf olmaz” diyecek, sarayları, uçakları, araç konvoyları olacak."

Habere ulaşmak için tıklayınız.

evrensel, 9 Kasım 2021
SES: Yoksulluğu bitirme hedefiyle bütçe planı yapılmalı

SES Eş Genel Başkanı Atabey, yarın görüşülmeye başlayacak olan Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı 2022 bütçesine ilişkin açıklamalarda bulundu. "İstihdamı önceleyen bir bütçe olmalı" dedi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

bianet, 9 Kasım 2021
Elektrik faturalardan dolaylı vergilerin de kaldırılması talebi

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) Genel Başkanı Fuat Engin "Dünyanın hiçbir ülkesinde verginin vergisi yok" diyerek TRT payının yanı sıra faturalardaki dolaylı verginin kaldırılmasını da istedi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

bianet, 9 Kasım 2021
SES: Sosyal hizmetlere bütçe de politika da yok

2022 Bütçesinin yüzde 3.8'inin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ayrıldığına dikkat çeken SES, hazırlanan taslak bütçede ise bakanlığın “sosyal politika üretme niyetinden uzak sosyal yardım derneği gibi davrandığını” belirtti.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

bianet, 9 Kasım 2021 

TEMİZ HAVA HAKKI PLATFORMU'NDAN BUKET ATLI

"İstanbul ve Ankara'da sis değil duman kirliliği yaşanıyor"

İstanbul ve Ankara'da sis olarak görülen hava olaylarını bianet'e değerlendiren Temiz Hava Hakkı Platformu Koordinatörü Buket Atlı, bunun "smog" da denilen duman kirliliği olduğunu belirterek sağlık için riskli olduğunu söyledi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika, 9 Kasım 2021
Enflasyon düşmeden her asgari ücret yetersiz kalır – Erdal Sağlam (Cumhuriyet)

Yılsonu için yüzde 20’nin üzerinde bir enflasyon görmemiz zaten kaçınılmaz olacak. Yüzde 20’lik enflasyona karşılık, bunun örneğin 15 puan üzerinde asgari ücret zammı yaparak, “Biz çalışanımızı enflasyona ezdirmedik” demeye devam edeceklerini planlıyorlar gibi geliyor bana

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 9 Kasım 2021

Edirne'de ekmeğe gizli zam: 30 gram küçüldü

Edirne’de ekmeğe gizli zam yapıldı. Edirne’de 2 TL’den satılan 230 gram ekmeğin fiyatı sabit kaldı ama gramajı 200 grama düşürüldü.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Birgün, 9 Kasım 2021
Romanlar "Üç Kuruş" dizisini RTÜK'e şikayet etti; yayından kaldırılmasını istedi
Ankara'da Romanlar, Show TV'de yayınlanan "Üç Kuruş" dizisini Roman toplumunun yaşamını kötü gösterdiği gerekçesiyle RTÜK'e şikayet etti ve yayından kaldırılması talebini iletti.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


gazeteduvaR., 9 Kasım 2021

MÜSİAD: Asgari ücrette enflasyonun üzerindeki kısmı devlet versin

MÜSİAD asgari ücretin enflasyonun üzerinde bir zam görmesi gerektiğini ancak farkın devlet tarafından ödenmesi gerektiğini açıkladı
Habere ulaşmak için tıklayınız.


gazeteduvaR., 9 Kasım 2021

Tarım işçilerini taşıyan midibüsler kaza yaptı: 45 yaralı

Tarım işçilerini taşıyan 2 midibüsün yaptığı trafik kazasında 45 kişi yaralandı. Yaralılardan 5'inin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


Sözcü, 9 Kasım 2021

Yoksul ülkelerden zengin ülkelere iklim krizi için ödeme çağrısı

İklim değişikliği zararları büyürken, yoksul ülkelerden zengin ülkelere ödeme çağrısı geldi.
Ekonomistler iklim değişikliği kaynaklı hava durumları nedeniyle oluşan hasarı düzeltme maliyetinin 2030’a kadar yıl başına 400 milyar dolar olacağını öngörüyor. Kalkınma ajansı Christian Aid, iklim hasarının yoksul ülkelere 2050 yılına kadar Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYH) beşte biri kadar maliyeti olabileceğini öngörüyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

evrensel, 10 Kasım 2021
Özgür Özel: Fatmanur Altun, 'feragat ettim' dediği THY maaşını almaya devam ediyormuş
Mayıs 2018 tarihinden beri THY Yönetim Kurulu’nda görev alan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun'un buradan üç ayda bir ikramiye ve huzur hakkı alması tartışma yaratmış, Altun, "Evet, bir ücret var. Aylık 20 bin TL. Ve ben kamu namına o ücretten gönül rızamla feragat ettim" açıklamasını yapmıştı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 10 Kasım 2021
SGK'deki 1 milyar TL'lik yolsuzluk soruşturması | Hastaneler bir bir geri ödeme çıkartıyor
SGK'nin bazı ilaç ve tıbbi cihaz ödemelerinde 1 milyar TL'ye yakın zarara uğratıldığı iddiasıyla geçen aylarda başlatılan yolsuzluk soruşturması kapsamında üst düzey bürokratlar görevden alınmış ve soruşturmanın Mehmet Soylu'nun 28 Mayıs 2021 tarihine kadar ortağı olduğu İnvamed firmasına yönelik olduğu ortaya çıkmıştı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 10 Kasım 2021
Antep işçi durağında asgari ücret tartışması: Yetmiyor, geçim sıkıntısı çekiyoruz
Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçilerle asgari ücreti konuştuk. 25 Aralık işçi durağında servis bekleyen Başpınar işçileri, dövizdeki yükselişten alım gücünün düşmesine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi maaşına yaptığı zamdan 2022 asgari ücretinden beklentilerine kadar pek çok konuya dair düşüncelerini söyledi. Ülkenin genel gidişatından memnun olmayan işçiler geçim sıkıntısı çektiklerini dile getiriyor. Çoğunlukla ek mesaiye kalsalar da geçinemediklerini, asgari ücretin yetmediğini aktarıyorlar.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

evrensel, 10 Kasım 2021
Onur Air işçileri 5 aydır ücret alamıyor
Hileli iflas iddiasıyla gündeme gelen Onur Air’de 5 aydır ücret alamayan işçiler, "Eşiyle boşanma aşamasına gelenler var. Psikolojik tedavi görenler var" diye konuştu.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


bianet, 10 Kasım 2021
DİSK, KESK, TMMOB, TTB KADIN BİRİMLERİ
“Bütçede kadınlar için hiçbir şey yok”
DİSK, KESK, TMMOB, TTB kadın birimleri yaptıkları ortak açıklamada, 2022 bütçesinin toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe olmadığını belirterek, bütçe teklifinin derhal geri çekilmesini ve eşitlikçi bir bütçe hazırlanmasını talep ettiler.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika, 10 Kasım 2021
Tüketici Örgütleri Konfederasyonu’ndan elektrik faturalarındaki dolaylı vergilere tepki: “Verginin vergisi olmaz”
Elektrik faturalarında TRT payının kaldırılmasının ardından Tüketici Örgütleri Konfederasyonu Başkanı Fuat Engin, elektrik faturalarında yer alan dolaylı vergiler ve bu vergiler üzerinden alınan KDV'ye dair açıklama yaptı. "Dünyanın hiçbir ülkesinde dolaylı vergiden KDV alınmıyor" denilen açıklamada başta kayıp kaçak bedeli olmak üzere faturada yer alan enerji fonu, TRT payı, Elektrik ve Havagazı tüketim vergisi ile tüm bu vergilerden alınan KDV alınmaması gerektiği ifade edildi
Habere ulaşmak için tıklayınız.


sendika, 10 Kasım 2021
2022 bütçesi: Vergilerin çoğu ücretlilerden ama harcamalar faize, “ulusal güvenliğe”
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, her ay iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez’in katkısıyla hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 75’incisini 2022 yılı bütçe tasarısının eleştirisine ayırdı. Polis ve asker harcamalarında hiçbir kısıntının yapılmadığına dikkat çekilen raporda sağlık ve sosyal harcamalar için yeterli kaynak ayrılmadığı ifade ediliyor. Vergilerin büyük bölümünün tüketim kısmında dolaylı yoldan alındığı ifade edilirken doğrudan vergilerin büyük kısmının da ücretlilerden alınacağına dikkat çekildi
Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika, 10 Kasım 2021
CHP’den geri dönüşüm işçileri raporu: “500 bin geri dönüşüm işçisi yasal düzenleme bekliyor”
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl’ün “Türkiye’de Emek Sömürüsünün Son Halkası: Saldırıların Odağındaki Katı Atık Toplama İşçiliği” adlı raporu sayıları 500 bini aşan atık kâğıt işçilerinin yaşam koşullarını gözler önüne serdi. Raporda işçilerin yasal düzenleme beklediği ifade edilirken yasal statünün belirlenmesi, iş güvenliğinin sağlanması ve çocuk işçilerin durumu hakkında öneriler sunuldu

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 10 Kasım 2021
İnşaat maliyetleri yıllık yüzde 39,54 arttı

Habere ulaşmak için tıklayınız.


Birgün, 10 Kasım 2021
Türkiye asgari ücretten prim ve vergi kesintisinde ilk 5'te

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Küresel Ücret Raporu'ndaki 42 ülkenin kıyaslamasına göre Türkiye, sigorta primi ve vergilerin brüt asgari ücretteki payı açısından ilk 5'te yer alıyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


ilerihaber, 10 Kasım 2021
DİSK-AR raporu: Geniş tanımlı işsiz sayısı 7.9 milyon
DİSK-AR tarafından yayımlanan rapora göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı 7.9 milyon olurken, TÜİK ve İŞKUR verileri arasındaki çelişkiye de yer verildi. Raporda, işsiz sayısı için "İŞKUR’a göre artıyor, TÜİK’e göre düşüyor. İŞKUR ve TÜİK verileri arasındaki yıllık fark 379 bin kişidir. TÜİK ve İŞKUR’un işsiz sayıları arasında uçurum var" ifadeleri yer aldı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 10 Kasım 2021
Erken seçim ayrıntısı: 2022 bütçesi 2 buçuk kat artırıldı
Tanal, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçe teklifinde Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin ödeneğinin 2 buçuk kat artırılmasının hedeflediğini belirtti.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

artıgerçek, 10 Kasım 2021
Türkiye, dünyada ekonomisi en kırılgan 5'inci ülke

Scope Ratings'in 2021 raporuna göre kırılganlıkta 95 ülke içinde Türkiye 91'inci. Geride bırakabildiğimiz dört ülke var: Lübnan, Angola, Zambiya ve Kolombiya…
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Sözcü, 10 Kasım 2021
‘Ev sahipleri kiracılara mobbing uyguluyor’

Adana Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar, son dönemde kira fiyatlarında yaşanan artışla birlikte ev sahiplerinin kiralara yüzde 100 zam istediğini, kabul etmeyen mevcut kiracıya ise mobbing uyguladıklarını belirtti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


ekmek ve gül, 11 Kasım 2021
Aile Bakanlığı bütçesinden kadınların güçlendirilmesi için kadın başına düşen para 22 buçuk lira!
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 11 Kasım 2021
"Tasarruf yapın" çağrılarına işçilerden yanıt: Geçinemiyoruz!
Geçtiğimiz günlerde Enerji Bakanı Fatih Dönmez, peş peşe gelen doğalgaz, elektrik ve akaryakıt zamlarına sonrasında yurttaşlara "tasarruf edin" çağrısında bulunmuştu. Dönmez bununla da yetinmeyerek evi daha az ısıtmanın, kombiyi birkaç derece düşükte yakmanın, tasarruf yapmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu söyledi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 11 Kasım 2021
Asgari ücretlilerden ortak haykırış: Yetmiyor!
Adana’da asgari ücreti konuştuğumuz işçiler bu ücretlerle geleceğe umutla bakamadıklarını anlatıyor. Söz konusu geçim derdi olunca her birinin hikayesi birbirine bağlanıyor. Evlilik hazırlığı yaparken “Bu ücretle nasıl olacak?” diye düşünen Uğur’un geleceği, emekli olmasına rağmen “Çocuk okuyor, emekli maaşım yetmiyor” diye çalışmaya devam etmek zorunda kalan Halil isimli işçi de. Çocukların geleceği, evin kirası, faturalar derken tek maaş yetmeyeceği için asgari ücretin altında sigortasız çalışmaya başlayan Emine Kara, “ev ekonomisine destek” adı altında ucuz ve güvencesiz kadın emeğini temsil ediyor. İşçilerden en çok duyduğumuz kelime “Yetmiyor” oluyor: “Ev kirasına, faturaya yetmiyor”, “Emekli maaşım yetmiyor”, “Tek maaş yetmiyor”, “Bekar olduğum halde yetmiyor”... İşçiler insanca yaşayacak bir ücretin yanında asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını istiyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 11 Kasım 2021
Çocuk işçilikten genç işçiliğe uzanan bir yaşam: 13 yaşında 12 saat çalıştım
13 yaşında günde 12 saat gıda fabrikasında çalışmaya başlayan bir çocuk. O çocuğun adı Hakan, artık 21 yaşında. Şimdilerde bir halı fabrikasının iplik bölümünde çalışıyor.

”Günde 8 saat çalışıyoruz, mesailerle birlikte aylığım 3 bin 400 lirayı buluyor, aylığı aldığımda eve yetişemiyorum. Param sağlam bir gün eve ulaşırsam göbek atıp eğleneceğim, yemin ederim.” Sohbetimizi noktalarken Hakan son olarak şu ifadeleri kullanıyor: “Biz halk olarak böyle sorunlar yaşıyoruz, geçinemiyoruz. Devlet buna çözüm bulmuyor, porsiyonlarımı küçültmem gerektiğini söylüyor, doğal gazı kısmamızı, evin içinde gerekirse battaniye ile oturmamızı istiyorlar. Kendi zevklerinden taviz vermez iken, bizim en yaşamsal ihtiyaçlarımızı dahi azaltmamızı söylüyorlar.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 11 Kasım 2021
AB, Mültecileri Türkiye’de tutmak karşılığında 79 milyon 319 bin 500 avro ödeyecek
Anlaşmada; Türkiye’deki mültecilere ve geçici koruma altındaki kişilere hizmet sunan sağlık sisteminin fiziki ve operasyonel kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılacağı belirtilen hibe kapsamında, 65 yeni Göçmen Sağlığı Merkezi’nin inşa edileceği; Göçmen Sağlığı Merkezi olarak hizmet veren 52 kamu binasının, en fazla 110 FTR ünitesi oluşturulacak şekilde iyileştirileceği kaydedildi
Habere ulaşmak için tıklayınız.

bianet, 11 Kasım 2021
Polonya-Belarus: Yüzlerce insan sınırda sıkışıp kaldı
Bir yandan Avrupa Birliği'nden bir yandan Polonya ve Belarus'tan karşılıklı açıklamalar gelirken Türkiye'nin de suçlandığı krizde, yüzlerce insan soğukta, aç ve susuz şekilde iki sınır arasında kaldı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


bianet, 11 Kasım 2021
BAKAN DERYA YANIK
"Koruyucu aile yanında kalan çocukların sayısı 19 yılda 16 kat arttı"
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, "Koruyucu aile yanında kalan çocuklarımızın sayısı son 19 yılda 16 kat artmıştır. 2002 yılında bu sayı 515 iken 2021 Eylül ayı itibarıyla 8 bin 242'ye ulaştı. Bu sonuç hepimizin sevinci ve başarısıdır" dedi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


bianet, 11 Kasım 2021
DİSK, ‘gelirde de, vergide de adalet’ istedi
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “Her sabah paramızın döviz ve zamlar karşısında pula döndüğü, yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


bianet, 11 Kasım 2021
ÇANAKKALE KERİME SULTAN ERKEK YURDU
270 TL'lik borcu ödemedikleri için yurttan çıkarılacaklar

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde okuyan ve bir aylık yurt parasını ödemedikleri için misafir öğrenci statüsüne düşen öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü'nden “Bu son izin, kendinize kalacak bir yer bulun” yanıtını aldı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 11 Kasım 2021
Ankara Eczacı Odası: Şeker ilaçları, antibiyotikler dahil hiçbiri şu an yok
Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Ali Fuat Gül, ilaç tedarik etmekte sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "Şeker ilacından tutun da hipertansiyon ilacı, çocuk öksürük şurupları, soğuk algınlığı ilaçları, antibiyotikler dahil hiçbiri şu an yok. En basit burun damlaları, burun spreyleri de artık yoka girmeye başladı" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 11 Kasım 2021
Öğrenci servisi ile halk otobüsü çarpıştı: 14 yaralı
Antep’te öğrenci servis aracı ile halk otobüsü çarpıştı. Kazada halk otobüsü devrilirken çoğu öğrenci 14 kişi yaralandı. Polis olay yerinde inceleme başlattı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 11 Kasım 2021
Adaletsiz ve pinti bütçe
MMO’nun analizine göre 2022 yılı bütçesi adaletsiz, karanlık ve pinti. Faiz öncelikli bütçe şeffaf değil. Meclis’in bütçe hakkını yok sayıyor ve pandemi bütçesi özelliği taşımayacak kadar sosyallikten uzak.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 11 Kasım 2021
Anket: Halkın yarısından fazlası yeterli düzeyde beslenemiyor
MetroPOLL'ün anketine göre, toplumun yarısından fazlası sağlıklı yaşam için yeterli düzeyde beslenemediğini söyledi. Bu oran CHP'lilerde yüzde 70,7, İYİ Partililerde yüzde 64,6, HDP'lilerde yüzde 74,1, Saadet Partililerde ise yüzde 57,9 oldu. AKP'li ve MHP'li seçmenin de yaklaşık yarısının yeterli düzeyde beslenemediğini söylemesi dikkat çekti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


ilerihaber, 11 Kasım 2021
Türkiye Ziraatçılar Derneği: Temel gıda maddeleri zamlanacak
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, gıda maddelerine yeni zamlar geleceğini belirterek, "Et, süt, ekmek, makarna, bitkisel yağ gibi temel gıda maddelerinin zam dalgasında başı çekeceklerini söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


ilerihaber, 11 Kasım 2021
Sokak röportajı veren kuryenin işine son verildi: ‘Başka  sebepler’
Sokak röportajında günde 14 saat çalıştığını söyleyerek koşullardan şikayet eden Getir kuryesinin işine son verildiği iddia edildi. İddialar üzerine Getir şirketinden yapılan açıklamada, “İş disiplini ile ilgili başka sebeplerle sözleşmesi sonlandırılmıştır. Bu kararın kuryenin daha önce yaptığı açıklama ile herhangi bir ilgisi yoktur” denildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


ilerihaber, 11 Kasım 2021
Atanamadığına isyan eden öğretmen, inşaatta elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi
Atanamadığı için inşaatta çalışmak zorunda kalan beden eğitimi öğretmeni Fedai Altun, inşaatta elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


ilerihaber, 11 Kasım 2021
21 aydır maaş alamayan Onur Air çalışanlarından şirket yönetimine kırmızı kart!
Yapılan eylemin ardından şirket yönetimi ile çalışanlardan oluşan bir heyet arasında görüşme gerçekleşti. Yaklaşık 1 saat süren görüşmede, şirket yöneticilerinin ödeme yapılması şartıyla şirketi devredeceklerini söylediği öğrenildi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 11 Kasım 2021
Anket: Halkın yarısından fazlası sağlıklı yaşam için yeterli beslenemiyor
Metropoll Araştırma'ya göre yeterli düzeyde beslenemediğini söyleyenlerin oranı yüzde 57,1. Bu oran en yüksek HDP ve CHP tabanında ölçüldü.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


Evrensel, 12 Kasım 2021
Üretici köylü tarımı anlattı: Tarım da bitiyor, biz de bitiyoruz
Mazota, gübreye, ilaca gelen zamlar üretici köylüyü üretimden tek tek koparırken, tarımsal destekler yetersiz kalıyor. Malatya'da gazetemize konuşan üreticiler hükümetin tarım politikasını eleştirdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Evrensel, 12 Kasım 2021
CHP'li Ali Öztunç: İklim fonu ne için harcanacak?
CHP'li Ali Öztunç, "3 milyar dolarlık İklim Fonu gelecek, 'İklim için kurduk' dedikleri başkanlığa 60,7 milyon lira ayrılmış. Kalanı ne yapacaklar belli değil" dedi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


Evrensel, 12 Kasım 2021
Bir hafta meyve, bir hafta sebze alıyorlar
Bağlar'da İskanevler’de kurulan pazarda yurttaşlar daha çok dünden kalan sebze tezgahlarının önünde alışveriş yapıyor. Bir yurttaş ise bir hafta meyve, bir hafta sebze alabildiğini anlatıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Evrensel, 12 Kasım 2021
Dolar 10 TL oldu
Türk lirasında değer kaybı sürüyor. Dolar kuru 10 TL'yi aşarak yeni rekorunu kırdı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Evrensel, 12 Kasım 2021
Genç bir işçinin tek beklentisi insani koşullarda çalışabilmek
Ferhat 22 yaşında genç bir işçi. “Geleceğe ilişkin hayal bile kuramıyorum” diyen Ferhat’ın tek beklentisi insani koşullarda çalışabilmek…
Habere ulaşmak için tıklayınız.


bianet, 12 Kasım 2021
Türkiye’nin en kirli kentleri İstanbul, Ankara ve İzmir
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nden akademisyenlerinin geliştirdiği yazılım, havadaki azotdioksiti ölçüyor. Buna göre, koronavirüs yasaklarının sona ermesi ve ulaşımın artmasıyla birlikte kirlilik önemli oranda artış gösterdi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


sendika, 12 Kasım 2021
İstanbul’da asgari ücret eylemi: “Vergiden muaf, insanca yaşamaya yetecek asgari ücret”

İstanbul'da çok sayıda işçi örgütü, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti Cevahir AVM önünde asgari ücret görüşmeleri öncesinde eylem yaptı. Yapılan açıklamada işçi sınıfının asgari ücret görüşmelerinde temsil edilmediğine vurgu yapılırken toplanan vergilerin büyük bölümünün ücretlilerden toplandığına dikkat çekildi. Açıklamanın sonunda asgari ücrete dair talepler açıklandı

Habere ulaşmak için tıklayınız.


sendika, 12 Kasım 2021
Bütçede yoksullar çocuk işçiler, kadınlar – Çiğdem Toker (Sözcü)
Çocuk işçilerin yüzde 36'sı, ailesinin ekonomik faaliyetlerine yardımcı olmak için, yüzde 23'ü aile gelirine katkıda bulunmak için çalışıyor
Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 12 Kasım 2021
Süt içemez olduk
TÜİK verilerine göre süt ve süt ürünleri üretimi eylül ayında önceki yılın aynı ayına göre düştü. CHP’li Sarıbal “Toplumun yüzde 60’ı açlık sınırının altında. Artık sofralar küçüldü, süt tüketimi çocuklarla sınırlandı” dedi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

ilerihaber, 12 Kasım 2021
AKP’li milletvekili çiftçileri suçladı: Hesabını iyi yapan çiftçiler zararda değil karda
AKP Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Sadece savurganlık yapan, hesap kitap yapamayan çiftçilerin zora düştüğünü, hesabını iyi yapan çitçilerin kazanç sorunu yaşamadığını savundu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 12 Kasım 2021
Türkiye halkının 5'te 1'i evini yeterince ısıtamıyor
Bakan Dönmez, TBMM Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmasında elektrik ve doğal gaz faturalarını düşürmenin formülü olarak 'dereceyi düşürün' demişti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 13 Kasım 2021
Kadınlar 25 Kasım’da alanlarda olacak: Şiddete ve yoksulluğa karşı her yerdeyiz

Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 13 Kasım 2021
Yenikent Zamlara Hayır Platformu: “Açlık ve sefalet bütçesini kabul etmiyoruz”
Kocaeli'de bir araya gelen Yenikent Zamlara Hayır Platformu "Kombiyi kısmak da, porsiyonları küçültmek de neden bizlere düşüyor? Açlık ve sefalet bütçenizi kabul etmiyoruz ” diye seslendi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 13 Kasım 2021
Vatandaşın çaresi ‘kullanılmış’ kıyafet!
Ankara’da muhtarlık önüne getirilen eşyalar, ihtiyaç sahiplerine gidiyor: "Alırken tabii zorlanıyorlar. Gururu incinenler oluyor, fark ediyoruz bu durumu, ama biz ne yapalım."
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 13 Kasım 2021
Bakan Elvan gideri eşitledi ama gelir eşit değil | Akaryakıt Avrupa’da 1 avro Türkiye’de de 1 avro
Bütçe görüşmelerinde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, milletvekillerinin sorularını yanıtladı, “Hissedilen ile gerçekleşen enflasyon arasında fark olabilir" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 13 Kasım 2021
14 yaşındaki çırak, yanlış tıraş gerekçesiyle ustasının şiddetine uğradı
Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 13 Kasım 2021
Kimine hüsran kimine zenginlik
Dolar kuru fren tutmuyor, fiyatlar sürekli zamlanıyor. Sofraya zam olarak yansıyan kur artışı döviz hesabı olanları zengin etti. Yaklaşık iki ayda bankalarda bulunan yabancı para mevduatları 303 milyar lira arttı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 13 Kasım 2021
4 kişilik aile en az 10 bin lirayla yaşar
DİSK asgari ücret taleplerini haftaya açıklayacak. DİSK Başkanı Çerkezoğlu, “2 kişinin çalıştığı 4 kişilik haneye 10 bin liranın üzerinde ücret girmeli” diyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 13 Kasım 2021
Yükselen enflasyon gelir eşitsizliğini artırıyor
Yüksek enflasyon farklı gelir gruplarına, farklı etkileri olabiliyor. TÜİK’in açıkladığı 2016- 2019 yılları arası, gelirden en fazla ve en az alan yüzde 20’lik grupların harcama ağırlıklarına göre, hesaplanan İstanbul enflasyon verileri, düşük gelir gruplarında enflasyonun daha yapışkan olduğunu gösteriyor. En az geliri alan yüzde 20’lik grubun enflasyonu, en fazla gelir alan gruba göre daha yavaş yükselirken, daha yavaş da düşüyor. Bu hesaplamalara göre en az gelir alan grubun ortalama enflasyonu 2019’da yüzde 15,2 olurken en fazla gelir alan enflasyonu yüzde 14,2.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 13 Kasım 2021
Kayserili çiftçi: “15 süt ineğim vardı kestirmek zorunda kaldım, her şey bitti”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Kayseri Bünyan’da dinlediği çiftçi, “Hayvanlarımızı kestirmek zorunda kaldık. Süt ineklerimiz vardı, 15 tane vardı. Ahırda 3 tane kaz var. Bitti, her şey bitti” dedi. Gürer ise “Bakan bey ‘çiftçi mutlu’ diyor. Ahırın kapısı açık, ahır var, hayvan yok, boş” diye konuştu.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


ilerihaber, 13 Kasım 2021
TRT'nin 11 yılda halktan topladığı para: 20 milyar 812 milyon 673 bin lira
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elektrik faturalarında yer alan TRT payı ve enerji fonu kesintilerine ilişkin rakamlar ortaya çıktı. TRT'nin 11 yılda halktan topladığı paranın 20 milyar 812 milyon 673 bin lira ulaştığı görüldü.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


ilerihaber, 13 Kasım 2021
AKP Van Milletvekili Arvas'ın yakınları üniversiteden itfaiyeye, sağlıktan eğitime her yerde yönetici!
Van’da AKP’li Abdulahat Arvas’ın akrabalarının başta eğitim olmak birçok kamu kurumunda yönetici pozisyonunda görev yaptığı belirlendi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 13 Kasım 2021
Milli Eğitim Şûrası 7 yıl aradan sonra toplanıyor: Teması 'Eğitimde Fırsat Eşitliği'
Milli Eğitim Şûrası, yedi yıl aradan sonra 1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak. Şûranın ana teması “Eğitimde Fırsat Eşitliği” olarak belirlendi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 13 Kasım 2021
AKP'li Aydemir: Külliye'de çalışıp aç sabah edenler var
Sayıştay raporuna göre Saray’ın bir günde harcadığı tutar, 7.9 milyon TL’yi geçiyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


Sözcü, 13 Kasım 2021
Taksim Meydanı’nda ‘geçinemiyoruz’ eylemi: ‘Kendi ülkemde mülteci oldum’ dedi, gözaltına alındı
Taksim Meydanı'nda 'geçinemiyoruz' eylemi düzenleyen vatandaşlara polis tarafından müdahale edildi. 6 kişinin gözaltına alındığı eylemde, gözaltılara tepki gösterip “Kendi ülkemde mülteci olmuşum, 10 yaşından beri çalışıyorum” diyen kişinin gözaltına alındığı anlar kameraya yansıdı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Sözcü, 13 Kasım 2021
İki evden birinde işsizlik var, yüzde 48 faturasını ödeyemiyor
Vatandaşların yüzde 90’ı acilen çözülmesi gereken sorunun ekonomik kriz olduğu görüşünde. Ekonomideki durumun sorumlusu olarak Cumhurbaşkanı’nı görenlerin oranı 9 puanlık artışla yüzde 55’e çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


evrensel, 14 Kasım 2021
Tüm Köy-Sen: Bütçede tarıma yine destek yok
Tüm Köy-Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, 2022 bütçesine dair yaptığı açıklamada bütçede üretici köylünün yine göz ardı edildiğini ve şirketlerin gözetildiğini vurguladı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


sendika, 14 Kasım 2021
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den Ankara’da miting: “Geçinemiyoruz, halktan yana bütçe için omuz omuza”

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Ankara’da mitingde bir araya geldi. Bütçe görüşmeleri sırasında ve asgari ücret görüşmeleri yaklaşırken yapılan mitingde hayat pahalılığı ve geçim zorluğu vurguları, asgari ücrete dair talepler öne çıktı
Habere ulaşmak için tıklayınız.


BiRGün, 14 Kasım 2021
Varlık Fonu asla kural tanımıyor
TBMM’de ekim ayı içerisinde görüşülmesi gereken Varlık Fonu Denetim Raporu, halen Meclis’e sunulmadı. Meclis’in çiğnendiğini söyleyen CHP’li Engin Altay, Erdoğan’a, “Neyi kaçırıyor, neyi gizliyorsun?” diye sordu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 14 Kasım 2021
KYK yurduyla ilgili şikayetlerini anlatmak isteyen öğrencilere 'fişleme' tehdidi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi Taylan Yıldız, Avcılar Atatürk Kız Öğrenci Yurdu müdürünün öğrencileri tehdit ettiğini söyledi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 14 Kasım 2021
'Zamlardan sonra ekmek almadan geri döneni de gördüm, bu süreçte ekmek yemek lüks oldu'
İstanbul'da artan zamlara halk tepki gösterirken, bir fırıncı ise 'Ekmek lüks oldu' diyerek adeta ülkenin halini özetledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 14 Kasım 2021
Zamlara tepki gösterip AKP'li vekili markete alışverişe davet eden esnaf gözaltına alındı
Çerçilik yaparak geçimini sağlayan Abullah Onar adlı esnaf, megafonla sokakta 'Her gün zam, ne olacak?' ifadeleriyle zamlara tepki gösterirken gözaltına alındı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


artıgerçek, 14 Kasım 2021
Türkiye ve Avrupa ülkelerinde asgari ücretle çalışan oranı ne kadar?
Milyonları ilgilendiren asgari ücret tartışmaları sürerken, TL'nin dövize karşı değersizleşmesi sürüyor. Hangi ülkede ne kadar asgari ücretli var, asgari ücret diğer ülkelerde ne kadar?
Habere ulaşmak için tıklayınız.


gazeteduvaR., 14 Kasım 2021
Emekli aylığı 19 yılda asgari ücretin yarısına geriledi
AK Parti'nin iktidara geldiği yıl olan 2002'de en düşük işçi emeklisi aylığı 257 lirayken, asgari ücret 184 liraydı. Bugün asgari ücret 2825 lira, en düşük emekli aylığı ise 1500 lira.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


gazeteduvaR., 14 Kasım 2021
Gemlik’te tarım işçilerini taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı
Bursa'nın Gemlik ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüsün elektrik direğine çarpması sonucu 13 kişi yaralandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


gazeteduvaR., 14 Kasım 2021
'En az 3 çocuk' fikrinin mucidine 'en az 3 maaş'
Erdoğan'ın 2015'te dile getirdiği 'En az 3 çocuk' fikrinin mucidi olarak bilinen eski bakanlardan Ayşe Gürcan'ın kamudan 3 maaş aldığı ortaya çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Sözcü, 14 Kasım 2021
Dilendirilen çocuk aileden alınacak
Köşe başlarında avuç açan ya da “Bir ekmek parası” diyerek duygu sömürüsü yapan çocuklar sosyal yara olmaya devam ediyor. MHP ise konuyla ilgili TBMM’ye kanun teklifinde bulundu…
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü, 14 Kasım 2021
Gençlerin %61’i umudunu ‘yurtdışına göç’e bağladı
Yapılan son araştırmaya göre “daha iyi bir yaşam için göç etmeyi” tercih edeceklerini söyleyen gençlerin oranı yüzde 61’i buluyor. Geliriyle rahatça geçinebildiğini söyleyen gençlerin oranı sadece % 13.
Habere ulaşmak için tıklayınız.