Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Derin Yoksulluk Yaşayan Çocukların Eğitim Hakkı için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a Soruyoruz

Artan covid-19 vakalarına karşı alınan önlemler nedeniyle 23 Mart 2020'de uzaktan eğitime geçildi. 2020-21 eğitim yılı ise 31 Ağustosta yine uzaktan eğitimle başlayacak. Oysa bizler, zaten eğitimde fırsat eşitliği olmayan bir ülkede hem derin yoksullukla mücadele edip hem eğitimlerine devam etmeye çalışan öğrenciler için endişeliyiz. Hiç Eba Tv'yi duymayan, televizyonu olmayan, televizyonu olsa da eba tv'ye bağlanamayan, internete ya da tablet&bilgisayara erişimi olmadığı için canlı derslere katılamayan, okulu erken kapandı zanneden, derinleşen yoksulluk koşulları nedeniyle pandemi döneminde çalışmaya başlayan çocukların eğitim hayatından, dolayısıyla geleceklerinden endişeliyiz.

31 Ağustosta uzaktan eğitime 21 Eylülde ise 'isteyen' ailelerin çocuklarını okula göndermesiyle örgün eğitime geçileceği bilgisini paylaşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a soruyoruz;

-> Pandemi döneminde derin yoksulluk yaşayan kaç çocuğun okulu bırakıp çalışmaya başladığına dair bilginiz var mı?

-> Interneti tv’si olmayan çocuklara çalışma kitabı vereceksiniz, derin yoksulluk yaşayan, anne babası okuma yazma bilmeyen çocuklara kim ders çalıştıracak? Bu çocukların kağıt toplamaya gitmediğinden nasıl haberiniz olacak?

-> MEB okullardan pandemi döneminde kaç çocuğun uzaktan eğitimden yararlanamadığına dair bilgi aldı mı?

-> Uzaktan eğitime katılamadığı için okulu bırakma riskinde olan çocuklar için nasıl önlemler alınacak?

Yer: Ataşehir / Yeniçamlıca Mahallesi
Çeken: Derin Yoksulluk Ağı Gönüllüsü

29 Ağustos 2020 ev ziyaretimizden bir fotoğraf, iki öğrencinin evindeki TV bu. Anneleri mendil satarak evi geçindiriyor. İnternetleri yok, tablet yok ,akıllı telefon yok ve anne okuma yazma bilmiyor. Ama çocuklar doktor olmak istiyor. Bu çocukların eğitim hakkına erişimi nasıl sağlanacak? #EğitimdeEşitlik

Yer: Çekmeköy / Nişantepe
Çeken: Derin Yoksulluk Ağı Gönüllüsü

Bu fotoğraf ise 28 Temmuz 2020 ev ziyaretimizden; 3 çocuk okuyor. TV'yi anne çöpten bulmuş, arızalıymış şimdi hiç çalışmıyor. 2020 Mart ayına kadar düzenli okula giden çocuklar Eba tv'ye bağlanamadığı için eğitimine devam edemiyor.

Sorun sadece internet altyapısı değil. Çocukların evinde internet yok, bilgisayar yok, EBA’yı izleyecekleri TV yok, evde takip edebilen, bazen okuma yazma bilen yetişkinler yok. Oysa içinde bulundukları yoksulluk koşullarından çıkabilmenin, bu döngüyü kırabilmenin bir yolu da eğitime devam edebilmek. Bu çocukların eğitim hakkı ise hem taraf olduğumuz çocuk hakları sözleşmesi, hem de anayasa ile korunuyor. Peki bu çocuklar neden göz göre göre eğitim sisteminin dışına itiliyor?