Medyada Yoksulluk Gündemi: 01- 06 Haziran 2021 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 01- 06 Haziran 2021

Her hafta pazartesi günleri güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. 

DERİN YOKSULLUK AĞI

Gazete Duvar 1 Haziran 2021
'İnsanların geleceği saatte kapatıyoruz, bu aleni kötülük'

'Yeni normalleşme' bugün başladı. Lokanta, kafe ve kahvehaneler erken saatlerde müşteri ağırlamak için hazırlıklarını yaptı. Ancak mevcut haliyle 'normalleşmeye' itirazlar var.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazate Duvar 02 Haziran 2021
'Kontrollü normalleşme'de esnaf dertli: Ölü açılma bu. Covid-19 salgınında aç-kapa nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan esnaf 'kontrollü normalleşme'ye de dertli girdi. Borç yükü altında ezilen esnaf “Bunlar iki yılda, beş yılda kapanacak yaralar değil" diyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız

T24 3 Haziran 2021
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: 31 bin sanatçıya 250 milyon liraya ulaşan destek verilecek

Ömer Çelik, "Müzisyen arkadaşlarımızın seslerini duyduğumuzu bilmenizi isterim" diyerek "31 bin sanatçıya 250 milyon liraya ulaşan destek verilecek. Tiyatroya ise 25 milyon tutarında turne desteği olacak." açıklaması yaptı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

T24 3 Haziran 2021
ENAG, mayıs ayı enflasyonunu aylık bazda yüzde 3,94 olarak açıkladı. Bağımsız ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerinin ardından kendi verilerini paylaştı. ENAG'a göre enflasyon Mayıs ayında aylık bazda yüzde 3,94 oranında gerçekleşti. TÜİK'in açıklamasında enflasyon oranı aylık bazda yüzde 0,89 olarak açıklanmıştı
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 3 Haziran 2021
Çocuk Hakları Endeksi'nde Türkiye 20'inci sırada

KidsRights Vakfı, yıllık çcouk hakları endeksini ve raporunu yayımladı. Pandemi nedeniyle bir 'nesil felaketi' uyarısı yapılan raporda, Türkiye 182 ülke arasında 20'inci sırada yer aldı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gürcan Öztürk, Mayıs 2021
Gürcan Öztürk, Mayıs 2021

T24 3 Haziran 2021
İpek Hattat ve sevgilisinin bir kuryeyi alıkoyup kötü muamele ettiği iddiası ile hakim karşısına çıktı.

İşinsanı İpek Hattat ve sevgilisinin bir kuryeyi alıkoyup kötü muamele ettiği iddiası ile hakim karşısına çıktı. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcısı, İpek Hattat'ın 15 yıla kadar hapsini talep etti. Mahkemede savunma yapan Hattat " İnsanlık namına üşümesin diye içeri aldım" dedi. Mütalaada, sanık İpek Hattat'ın, ‘Mala zarar verme' ve ‘Hakaret' suçlarından 7 aydan 5 yıla kadar hapsini, sanıklar İpek Hattat dahil, Hüseyin Sami Yüzer ve Veysel Güven'in ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan ayrı ayrı 2'şer yıldan 10'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

T24 3 Haziran 2021
Çamlıca Kulesi'ne giriş 60 TL; 4 kişilik aile sadece çay içse 220 lira hesap ödemek zorunda!

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılan yeni açılan Çamlıca Kulesi'ndeki fiyatlar dudak uçuklattı. Kuleye girişte tam bilet 60, indirimli bilet 30 TL.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün Gazetesi, 05 Haziran 2021
Yüzbinlerce çocuk ‘işçi’ oldu eğitimi bıraktı

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, milletvekillerine gerçekleştirdiği sunumda, okulda olması gerekirken işte olup çalışan “çocuk” sayısının 720 bini geride bıraktığını söyledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 05 Haziran 2021
Aygürt: En azından kendime bakabileceğim bir iş istiyorum

22 yıldır tek bacağı ile yaşam mücadelesi veren Aygürt’e engelli sayılmadığı için maaş bağlanmadı. Aygürt, “En azından kendime bakabileceğim bir iş istiyorum” diyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 05 Haziran 2021
Kanser hastası 100 TL’lik iğneyi alamadığı için tedavisi yarım kaldı

Yumurtalık ve mide kanseri olan Esra Abi, fiyatı 100 TL değerinde olan iğneyi alamadığı için tedavi olamıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artı Gerçek, 05 Haziran 2021
Kurye olan müzisyen de var vale olan da: Kanser olan mesleğimiz metastaz oldu

‘Müzisyenlerin 16 aydır hiçbir kazancı yok. Ben de kendi imkanlarımla aldığım fotoğraf makinası ile mekan fotoğrafları çekiyorum. Bu tablo memleket adına gerçekten de çok utanç verici’
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün Gazetesi, 06 Haziran 2021
Eskişehir'de ekmeğe yüzde 15,9 zam

Eskişehir’de ekmek fiyatına yüzde 15,9 zam yapıldı. Ekmeğin gramajı 200 gramdan 230 grama çıkarıldı. 1.5 lira olan fiyatı ise 2 lira olarak belirlendi. Yeni tarife salı gününden itibaren geçerli olacak.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 06 Haziran 2021
Eski bir yatılı okulda 215 çocuğun olduğu toplu mezar bulundu

Mayıs ayı bitmeden Kanada yerlilerinin derin yarası bir kere daha kanadı. Kuzeybatı Kanada’da, Kamloops’da 215 çocuğun kalıntılarının olduğu bir toplu mezar bulundu. Mezar eskiden bir yatılı okulun bulunduğu yerde. Kalıntıların bazılarının çok küçük çocuklara ait olduğu tahmin ediliyor. Kanada yerlileri için “yatılı okul” çok ağır bir anlam taşıyor. Bu okullar 1.5 yüzyılı aşan bir süre boyunca (1831-1996) yerli çocukların ailelerinden ve halklarından koparılmasına araç oldu. Kanada federal devleti yaklaşık 1 yüzyıl boyunca bu okulların kurulmasında ve işletilmesinde rol oynadı. Devlet tarafından desteklenen yatılı okullar, Newfoundland, New Brunswick ve Prince Edward Island dışında ülkenin her bölgesine yayılmıştı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün Gazetesi, 06 Haziran 2021
Suriyeli çocuklar yetersiz besleniyor: Ölüm riski çok yüksek
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin raporuna göre 6-59 aylık Suriyeli her 6 çocuktan 1’i kilosuna göre kısa boylu, her 13 çocuktan 1’i düşük kilolu. Rapora göre çocuklar ölüm riskiyle karşı karşıya.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün Gazetesi, 06 Haziran 2021
'Kekik her şeyimiz, illa zengine köle mi olalım?'

Açılmak istenen taş ocağına karşı direnişlerini sürdüren Denizli'nin Güzelpınar köylüleri, kekiğin köyün kalbi, ana geçim kaynakları olduğunu belirterek taş ocağı açılırsa üretimin biteceğini söyledi. Güzelpınarlılar, "Şehre göç edip illa zengine köle mi olalım?" diye soruyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 06 Haziran 2021
Ankara’da yoksulluğun fotoğrafı. Çöplerden yemek artığı topluyorlar.

Ankara’da, çöplerde yemek toplayarak hayata tutunmaya çalışan Yılmaz Güllüoğlu ve ailesinin dramı, ülkedeki yoksulluğu bir kez daha gözler önüne serdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.