Medyada Yoksulluk Gündemi: 16-22 Ağustos 2021 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 16-22 Ağustos 2021

Her hafta pazartesi günleri güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. 

DERİN YOKSULLUK AĞI

Birgün, 16 Ağustos 2021
4 ilde kaçak organ nakli operasyonu
“Bir yurttaşın borçları nedeniyle böbreğini sattığını söylemesi üzerine başlatılan operasyonda 4 ilde 1'i doktor 10 kişi kaçak organ nakli ticareti nedeniyle gözaltına alındı, 2 kişi tutuklandı.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 17 Ağustos 2021
Tehlikeye rağmen ağır riskli binalarda oturuyorlar

“2019'daki 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından ağır riskli olduğu için mühürlenen Sultangazi'deki 2 bina ile Kadıköy'deki 40 yıllık riskli binada vatandaşlar yaşamaya devam ediyor.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 17 Ağustos 2021
Uzmanından 'kazein' uyarısı: 'İçinde bir damla süt olmayan peynirler piyasada cirit atıyor'

"Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu bugün bir asgari ücretli 70 TL'ye peynir, 9 TL'ye süt alabilir mi? Bu imkansızlık sahte ürünler için büyük bir piyasa yaratıyor. Piyasada içinde bir damla süt olmayan, kazein maddesinden üretilen peynirler satılıyor"
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 17 Ağustos 2021
Yöneylem araştırması: Her hanede en az 1 işsiz var
Yöneylem'in araştırmasına göre Türkiye'nin acilen çözülmesi gereken sorunlarının en tepesinde 'ekonomik kriz - üretimsizlik' ve işsizlik var. Neredeyse her hanede iş arayan bir işsiz ve iş arayan bir kişi bulunuyor”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 18 Ağustos 2021
İşçi, emeğini karın tokluğuna satıyor

“BİSAM raporuna göre temmuz ayı açlık sınırı 2 bin 864 lira oldu. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 9 bin 906 Türk Lirası.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 18 Ağustos 2021
Pandemi döneminde makarna tüketimi yüzde 25 arttı, kırmızı et tüketimi yüzde 33 azaldı

“ETBİR verilerine göre, dört kişilik bir aile 2019'da yıllık 48 kilo et tüketebilirken, 2020'de 28 kilo tüketebildi. Pandemi yılında et tüketimi yüzde 40'a yakın düşerken, makarna tüketimi yüzde 25 arttı.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika, 19 Ağustos 2021
KESK’in Ankara’ya yürüyüşü devam ediyor: Adil bir ücret, insanca bir yaşam istiyoruz

“Buradan hareketle bu dönem teklifimizde eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük maaşı alan kamu emekçisinin eline geçen tutarın eş, çocuk, kira, yakacak, ulaştırma, yemek, ikramiye gibi kalemlerle Haziran itibari ile 9 bin 332 TL olan 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını temel aldık”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 20 Ağustos 2021
Nakit kalmadı karta yüklendik

“Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre, temmuz ayında kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35’lik büyümeyle 151 milyar liraya ulaştı. Toplam kart sayısı ise yüzde 11 arttı.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 20 Ağustos 2021
Karaborsa eğitim: Okullara kayıtta her şeyin başı para!

“Eğitimin yükü velilerin sırtında. Kayıtta velilerden istenen paranın yanı sıra A4 kağıdı, temizlik malzemesi hatta posta pulu isteniyor. Öğretmen seçimi ve adres dışı kayıtta ise rakamlar astronomik.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 20 Ağustos 2021
UNICEF: Bir milyar çocuk iklim krizinden dolayı "yüksek risk" altında

“İklim aktivisti Greta Thunberg'in küresel bir hareketi ateşleyen okul grevinin üçüncü yıldönümünde yayımlanan rapor, iklim ve çevresel faktörleri; yoksulluk, temiz suya erişim, sağlık ve eğitim gibi çocukların savunmasız olduğu diğer konularla birleştiren ilk rapor.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü, 20 Ağustos 2021
Pandemide önce işten sonra evden atıldılar! Tarlada yaşam mücadelesi

“Ayağımın da kırılmasıyla tüm işler eşimin üstüne kaldı. Bir de beni sürekli diyalize götürüp gelmek zorunda kaldı. Ben yüzde 90 engelliyim, ayağım kırık olduğu için ayağa bile kalkamıyorum. 3 çocuğumuz var birisi engelli ve rehabilitasyon merkezine devam ediyor.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek, 21 Ağustos 2021
Konut fiyat artışı: 150 kent arasında dünya şampiyonu İzmir, ikinci Ankara oldu!

“Son 12 aylık fiyat değişimine bakıldığında dünyada konutların en fazla değer kazandığı şehir yüzde 33.9 ile İzmir… Ankara yüzde 30.3 ile ikinci oldu. Yeni Zelanda'nın Wellington kenti yüzde 30.1 ile üçüncü sırada yer bulurken, İstanbul yüzde 28.8 ile dördüncü sırada yer aldı.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek, 21 Ağustos 2021
Sayıştay’ın yayımlanmayan raporu: Kanser ilaçlarında kâr marjı yüzde 4 bin 530’lara varıyor
Rapor hasıraltı edildi. Sansürlendi. Gümrük giriş fiyatı 200 - 300 TL olan kanser ilaçlarını hastanelere 20- 30 bin TL’den satmak büyük bir soygundur”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek, 21 Ağustos 2021
215 aydından açıklama: Sığınmacılık tercih değil, insan hakları sorunudur!

“Sığınmacılık sorununun iç ve dış politika malzemesi yapılmaması gerektiğinin önemini vurgulayarak ülkemizde iktidarı ve muhalefetiyle bütün siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını ve kamuoyunu, bu trajik sorunun çözümü için "Acil Eylem Planı" oluşturmaya, sığınmacıların acil yaşam sorunlarını güvenceye alan hukuki mekanizmaların devreye konulması ve sorunun evrensel insan hakları hukuku çerçevesinde çözümü için uluslararası girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz.“
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek, 22 Ağustos 2021
Gıda enflasyonu dalgası yolda, hazır mısınız?

“Türkiye özeline gelince… Pandemi öncesinde yüzde 9 seviyesinde olan tarım üretici enflasyonu Ağustos itibarıyla yüzde 23’te. TÜFE’nin alt kalemi olan gıda fiyatları enflasyonu ise yıllık yüzde 25. Gıda harcamaları hanehalkının tüketim harcamaları içindeki payı %21; barınmadan sonraki en büyük harcama kalemi. TÜFE içinde yüzde 23’le en yüksek ağırlık gıda ve alkolsüz içeklerde.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 22 Ağustos 2021
UNICEF: Afganistan’da çocuk kayıpları en yüksek sayıya ulaştı

“Nüfusun yarısı, yaklaşık 10 milyonu çocuk olmak üzere 18 milyondan fazla insan insani yardıma ihtiyaç duyuyor.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.