Medyada Yoksulluk Gündemi: 21-27 Haziran 2021 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 21-27 Haziran 2021

Her hafta pazartesi günleri güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. 

DERİN YOKSULLUK AĞI


Bianet, 21 Haziran 2021
"Çalışanların yüzde 45’i asgari ücretin altında maaş alıyor"

Temiz Giysi Kampanyası Derneği'nden Prof. Dr. Saniye Dedeoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Aysun Danışman'ın hazırladığı rapora göre tekstil sektöründeki işçilerin yüzde 66,7’si kayıt dışı istihdam ediliyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Bianet, 21 Haziran 2021
"İki gün durmadan yürüdük, ayaklarımız su topladı"

Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi Mülteci Hakları Komisyonu, çoğunluğu Afganistan'dan gelip Diyarbakır'ı geçiş güzergâhı olarak kullanan mültecilerin yaşadığı sorunların tespiti ile çözüm önerilerini içeren rapor yayınladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Artı Gerçek, 22 Haziran 2021
Geçinemeyenler isyan etti: Çekemiyoruz daha, bittik, tükendik

'Çocuklarımız meyve diye ağlıyorlar, alamıyoruz. Etmeyin, eylemeyin. Siz kendiniz nasıl güzel yaşıyorsanız, bizim de hakkımız var yaşamaya.'
Habere ulaşmak için tıklayınız

Bianet, 22 Haziran 2021
"2020'de 19 bin 300 çocuk ağır ihlallere maruz kaldı"

BM raporunda, Suriye, Yemen, Somali ve Afganistan'ın çocuklarla ilgili en fazla ihlalin görüldüğü ülkeler olarak öne çıktığı belirtildi. HRW ise bu listeye İsrail ve Suudi Arabistan'ın dahil edilmemesini eleştirdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Kadın İşçi, 22 Haziran 2021
KESK Kadın Meclisi’nde kararlaştırılan, salgının kamu emekçilerine etkilerini araştıran çalışmada, dikkat çekici veriler var. Uzaktan çalışma ortamında parçalanmışlık hissi yaşayan kadınlar gelirlerinin düştüğünü, iş yüklerinin artığını, tükenmişlik sendromu yaşadıklarını ifade ederken, normale dönmenin uzun zaman alacağını belirttiler.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Bianet, 22 Haziran 2021
Son üç yılda 440 çocuk Avrupa'ya giderken öldü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonia Guterres, geçen yıl silahlı çatışmaların olduğu ülkelerde 19 bin 300 çocuğun ağır ihlallere uğradığını belirterek, "2020, çocuklar için üzücü bir yıl oldu" dedi. Çocukların çoğu Fas, Libya ve Türkiye'den Avrupa anakarasına ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Evrensel Gazetesi, 22 Haziran 2021
Pakistanlı Çoban Tahsin: İnsanca koşullarda insanca yaşamak istiyorum

Pakistanlı, 5 çocuklu bir ailenin en büyüğü Tahsin. Zorlu yollarla geldiği Türkiye’de birçok işte çalıştıktan sonra çobanlığa başlamış. Kendi deyimiyle "sadece hayatta kalmak için" çalışıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Artı Gerçek, 23 Haziran 2021
Elektrikli ısıtıcıyla ısınan ailenin evinde yangın çıktı: 3 çocuk hayatını kaybetti
Konya'da Suriyeli ailenin evinde elektrikli ısıtıcı nedeniyle çıktığı belirtilen yangında 2 ve 4 yaşlarındaki 3 kardeş yanarak can verdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 23 Haziran 2021
Türkiye işgücüne dahil olmayan nüfusta Avrupa birincisi
Avrupa Birliği içerisinde, toplam çalışma çağındaki nüfusun yüzdesi olarak işgücü dışındaki kişilerin en yüksek paya sahip olduğu ülke yüzde 35,9'la İtalya. Türkiye ise bu durum yüzde 45,1’e ulaşmış durumda.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 23 Haziran 2021
Konya'da Suriyeli ailenin kaldığı evde çıkan yangında üç çocuk hayatını kaybetti.

Merkez Selçuklu ilçesi Hocacihan Mahallesi Saray Caddesi'ndeki Suriyeli bir ailenin kaldığı 2 katlı evin üst katında yangın çıktı. Dumanları gören komşuların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekibi gönderildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün Gazetesi, 24 Haziran 2021
Bitlis'te yol kenarına terk edilmiş 70 göçmen bulundu

Bitlis'te, yurda yasa dışı yollarla getirildiği belirlenen ve insan tacirleri tarafından yol kenarına terk edilen 70 göçmen, polisin yaptığı denetimlerde bulundu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün Gazetesi, 25 Haziran 2021
Geri Gönderme Merkezi’nde mülteci yanarak hayatını kaybetti

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde çıkan yangında bir mülteci hayatını kaybetti. Avukat Ali Derman Güler, hayatını kaybeden kişinin tedavi görmesi gerekirken merkezde tutulduğunu söyledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 25 Haziran 2021
Paris'te refakatsiz çocuklar ve mülteciler için "acil barınma" talebiyle kamp kuruldu

Paris'te çoğunluğu Afrikalı ve Afganistanlılardan oluşan refakatsiz çocuklar ve göçmenler için "acil barınma" talebiyle kamp kuruldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 25 Haziran 2021
"Pandemi bitmedi, işçiye verilen desteğin kesilmesi yıkım olur"

Garo Paylan, 30 Haziran’da sonlandırılacak olan ‘kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği ve işten çıkarma yasağı’yla ilgili "İşçinin doldurduğu İşsizlik Fonu şimdi onlar için seferber edilmeyecekse ne zaman edilecek?" diye sordu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 25 Haziran 2021
Prof. Dr. İlhan: Dünyada pandemi nedeniyle 210 milyon çocuk okulsuz kaldı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Bugün için dünyada Kovid-19 pandemisi nedeni ile 1,5 milyar çocuk okul kapanmalarından etkilenmiş, 210 milyon çocuk tamamen okulsuz kalmıştır" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 25 Haziran 2021
Toplu mezardaki kemikleri isteyen ailelere 40 bin lira fatura

Van, Çatak’taki toplu mezardaki kemiklerini almak isteyen ailelerin 10 yıldır verdiği hukuk mücadelesi sonucu açtığı dava reddedildi. 40 bin liralık “delil avansı” ödenmediğinden kemikler Kaymakamlığa verilecek.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Kısa Dalga, 25 Haziran 2021
Kredi borcuna karşı maaş kesintisine yargıdan iptal kararı

Ankara'da, bir memur, bankadan çektiği ihtiyaç kredisini ödeyemeyince banka icra takibi başlatıp, maaşından 4'te 1 kesinti yaptı. Memurun açtığı davayı karara bağlayan mahkeme, kesilen paranın iadesine karar verdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Halk TV, 25 Haziran 2021
İstanbul'un göbeğinde elektriksiz ve susuz bırakılmanın bedeli: Milyonluk rant düzeni nasıl işledi?

İstanbul’un Güngören ilçesinde bulunan Tozkoparan Mahallesi sakinleri, mahallelerinde yapılmak istenen kentsel dönüşüm projesine karşı direniyorlar. 21 Nisan 2020’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle bir anda afet bölgesi ilan edilip hızlıca tahliye edilmeye çalışılan mahalle, İBB’nin riskli alanları belirlediği raporunda Güngören’deki 11 mahalle içerisinden dokuzuncu sırada.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 25 Haziran 2021
Emek Partisi Göç Konferansı'nın sonuç deklarasyonunu açıkladı

Emek Partisi, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde Suriye savaşının 10. yılında göçün dünü, bugünü ve yarınını gündem ettiği Göç Konferansı'nın sonuç deklarasyonunu açıkladı. Suriye göçünün ve savaşının asıl nedeni politiktir. Aradan 10 yıl geçtikten sonra bölgede barışın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Suriye’ye dışarıdan emperyalist işgal ve müdahale son bulmalı, ülke içinde gerçek anlamda demokratik ortam sağlanmalı, mülteciler için güvenli geri dönüş koşulları yaratılmalıdır denildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artı Gerçek, 26 Haziran 2021
İşverenin cinsel istismarına maruz bırakılan çocuktan çağrı

İstanbul’un Kağıthane ilçesinde bir çocuk, çalıştırıldığı iş yerinin sahibi tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı. Çocuk, maruz bırakıldıklarını sanal medya platformu Twitter’da sesini duyurarak, dayanışma çağrısında bulundu.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Artı Gerçek, 26 Haziran 2021
Göçmenleri İstanbul'dan alıp 'yurt dışı' diye Eskişehir'e bırakmışlar

Göçmenlerin, İstanbul’dan insan kaçaklarınca alınıp, 'Yurt dışına götüreceğiz' denilerek, Eskişehir’e bırakıldığı ortaya çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Birgün Gazetesi, 26 Haziran 2021
Tozkoparan’da yurttaşlar zor durumda: Biz bu devletin insanı değil miyiz?

Tozkoparan’da evlerini boşaltmaları için su ve elektrikleri kesilen yurttaşlar zor durumda. Hastalar solunum cihazlarını bile kullanamıyor. Üç gündür nefes alamadığını söyleyen Zuhal Topal soruyor: Biz insan değil miyiz?
Habere ulaşmak için tıklayınız

Birgün Gazetesi, 26 Haziran 2021
Halkın çılgın projeye ihtiyacı yok!

Kanal İstanbul güzergâhındaki mahallelerde yaşayan yurttaşlarla konuştuk. Bölgede arazi fiyatlarının fırladığını belirten yurttaşlar, Kanal İstanbul Projesi’nin bölgeye zarar vereceğini belirterek “Cumhurbaşkanı Erdoğan halkla inatlaşıyor” diyor. TMMOB Başkanı Koramaz, “Geri adım atmayacağız ve ülkemize yapılmaya çalışılan bu kötülüğe izin vermeyeceğiz. Bu proje derhal durdurulmalıdır” dedi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da iktidarın Kanal İstanbul’la İSKİ’ye 50 milyar liralık bir maliyet yüklemeye çalıştığını açıkladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Sözcü Gazetesi, 27 Haziran 2021
Pahalı meyve fiyatları vatandaşları manavlardan uzaklaştırdı

Corona virüsü nedeniyle aylardır işlerinin yolunda gitmediğini söyleyen manavlar, yaz meyvesinde de fiyat pahalılığından dolayı vatandaşların özellikle meyveye yeterli talep göstermediğini belirtiyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Artı Gerçek, 27 Haziran 2021
Mülteci kamyonuna jandarma ateş açtı: 2 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

Siirt'in Pervari ilçesinde jandarmanın, 84 mültecinin olduğu araca ateş açması sonucu 2 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Artı Gerçek, 27 Haziran 2021
AFAD'dan depremzedelere: Çadır yırtılırsa 7 bin TL ödemek zorunda kalırsınız

Depremde evleri zarar gören ve geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalan köylüler, AFAD yetkililerinin çadırlar için 'Yırtılırsa 7 bin TL ücret ödemek zorunda kalırsınız' dediğini aktardı.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Birgün Gazetesi, 27 Haziran 2021
CHP’li Gürer, çiftçileri dinledi: Ekmeğin fiyatı katlanabilir

CHP Milletvekili Gürer, hem ekonomik kriz hem de kuraklığın vurduğu çiftçileri tarlalarında ziyaret etti. Çiftçiler hem kuraklık hem de yeterli desteği görememekten yakındı. Bu yıl verim kaybının da ciddi boyutlara ulaşacağını ifade eden üreticiler, başta un olmak üzere unlu mamullere ulaşımın zor olacağını, ekmeğin fiyatının bile katlanabileceğini ifade etti.
Habere ulaşmak için tıklayınız

Birgün Gazetesi, 27 Haziran 2021
İzmir’de ekonomi ve esnaf can çekişiyor: Bütün kent dert yanıyor

Ülkenin üç büyük kentinden biri olan İzmir’de mikrofonu uzattığımız herkes dertli. 9 bine yakın esnafın pandemi sürecinde kepenk kapattığı kentte esnafın işleri yüzde 83 düştü. Esnaf seslerini duyuramamaktan şikayetçi. Bu süreçte devletten hiçbir destek alamayan çiftçiler de esnaftan farklı değil. Turizmciler de sürecin belirsiz geçtiğini ve bu durumun sektörü olumsuz etkileyeceğini aktarıyor. İşçiler ise “Emeğimiz çöpe gitti” diyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız