Medyada Yoksulluk Gündemi: 23-29 Ağustos 2021 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 23-29 Ağustos 2021

Her hafta pazartesi günleri güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. 

DERİN YOKSULLUK AĞI

Evrensel, 23 Ağustos 2021
Kayıt paraları velilerin belini büküyor | İhtiyaç kredisiyle okul kaydı

İstanbul'da işçi kadınlar okul kaydında istenen paralardan dertli. Birçok veli istenen paraları bütçelerinin karşılayamadığını belirterek "Devlet okuluna mı özele mi yazdırıyoruz belli değil" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 23 Ağustos 2021
"Tezgahta fiyat sorup geçenlerin çoğu göçmen"

“Veresiye defteri tutmaya başladım. Burası işçi mahallesi. İnsanlar yediği börekleri veresiye yazdırmaya başladılar. Bu işçilerin cebinde börek parası bile yok”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 23 Ağustos 2021
Mülteci çocuk: 12 yaşındayım, 8 yıldır ayrımcılık görüyorum

"Anne ‘Suriye’ye gidelim, bizi istemiyorlar’ diyorlar. Suriye düzelse giderim, 8 yıldır bu hakaretleri duyuyoruz. Çocuklar sabah işe korka korka gidiyor. Maskeyi koronadan değil; kendilerini saklayacağını düşündükleri için takıyorlar. Ben de yolda Arapça konuşmamaları için tembihliyorum. Zoruna gidiyor tabi. Ahmet geçen gün Instagram’da Halep’in eski fotoğrafını paylaşmış. 35 yaşındaki adam kapıma geldi; ‘O kadar seviyorsanız Suriye’ye gidin’ diyor. 12 yaşındaki çocuğa söylüyor bunu. İnsanlar eskiden bu kadar zalim değildi. Şimdi ayrımcılık giderek artıyor."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek, 24 Ağustos 2021
9 yıldır süren kentsel dönüşüm projesi kapsamında tahliye kararı verildi

Geçtiğimiz hafta pazartesi günü Gaziosmanpaşa Belediyesinin zabıta ve polisleri evlerine gönderdiklerini söyleyen mahalle halkı, “Tahliye ve yıkım tarihi verdiler. GOP Belediyesi ‘riskli yapı’ bahanesi ile tek katlı gecekondularımızı yıkmaya çalışıyor. Başka mahallelerde yıkılmış yüzlerce evin kiralarını dahi ödeyemeyen yıkım kararına karşı evlerimizi savunuyoruz” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 24 Ağustos 2021
Murat Ağırel, kanser ilaçlarını gümrük fiyatının onlarca katına satan firmaları yazdı

Hayati öneme sahip kanser ilaçlarını gümrük giriş fiyatının onlarca katına satan firmaların Takeda, Amgen, Abbvie, Teva İlaç ve Sandoz olduğu ortaya çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 25 Ağustos 2021
Olimpiyat Stadı’na komşu Filistin Mahallesi’nin hikâyesi: Çamura razıyız, yıkmayın

“İstanbul’un parlayan yıldızı” denilen Başakşehir’deki Filistin Mahallesi’nin sakinleri tedirgin. Yol projesi gerekçe gösterilerek gecekondular yıkılmak isteniyor. Yoksul yurttaşlara kucak açan bu mahallenin yarını meçhul… 30 senedir Filistin Mahallesi’nde yaşayan Seniha Güler, “Biz çamurlu yollarda da yürümeye razıyız, başka bir yere gitmek istemiyoruz” derken Vahide Cengiz, “Bir türlü günyüzü görmedik” ifadesini kullanıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 25 Ağustos 2021
Kızılay Başkanı Kınık ve 6 Kızılay yöneticisine 2 yılda 2,5 milyon TL huzur hakkı ödendiği ortaya çıktı

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek, 25 Ağustos 2021
"Yangınzedeler boş senetlerle borçlandırılmak isteniyor'

“Devlet, yangından zarar gören insanlara yapacağı yeni evler için, kredilendirme yoluyla yangınzedeleri bir de borçlu duruma sokmanın peşindedir. Bu borçlandırma senetlerinde borç miktarı ve ne kadar faiz ödeneceği bilinmemekte, yangınzedelere boş olarak imzalatılmak istenmektedir. Her şeyden önce bu tavır, Anayasa’da geçen sosyal devlet ilkesine aykırıdır. Her ne kadar yanan bölge ‘afet bölgesi’ ilan edilmişse de 1959 yılında çıkarılan 7269 sayılı ‘Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun’ günümüz şartlarına uygun değildir.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 26 Ağustos 2021
Memura sefalet zammını öven Ali Yalçın'ın maaşı tartışma konusu oldu: 32 bin 115 lira

Eğitim Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Ramazan Gürbüz, “Kendi maaşını 30 bin liraya çıkaranlar, emekçilerin haklarını koruyamaz. Tüm sendika yöneticileri maaşlarını açıklamalı”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 26 Ağustos 2021
Eskişehir'de yüz yüze eğitim kararıyla birlikte kira fiyatları yüzde 40 arttı

"Üniversitelerden yüz yüze eğitim açıklamaları olduktan sonra, öğrenciler gelmeye başladılar. Geçen yıl evlerini boşaltıp giden öğrenciler tekrar geldi. Bu da yoğun bir talep oluşturdu. Şu anda benim elimde neredeyse kiralık ev yok. Kiralanmayan sadece birkaç tane ev kaldı. Daha da talep var. Bu talep doğrultusunda kira artışı gözlendi. Ev sahipleri genelde böyle yapıyor. Geçen yıl 500 liraya verebilmek için uğraştıkları dairelerin fiyatları artık 1000- 1500 lira arasında kiralanıyor. Öğrenciye ev lazım, fiyatların düşürülmesi lazım. Daire ve apart fiyatları uçtu denilebilir”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 27 Ağustos 2021
40 gün sonra Van'a ulaşan Afgan aile briketten barakada yaşam mücadelesi veriyor

Afganistan'da Taliban'ın Kabil'de kontrolü ele geçirmesi ve yoksulluk nedeniyle 3 yaşındaki çocuğu ve eşi ile birlikte yola çıkan Muhammed Heseni, 40 günün sonunda Van’a ulaştı. Dere yatağında briketlerden yapılan 2 metrekarelik bir barakada kalan Heseni ailesi "Taliban'ın korkusundan ülkemize dönmek istemiyoruz. Ölürsek de burada ölelim. Afganistan'dan kaçmasaydık Taliban bizi vururdu. Annem, babam Afganistan'da öldü. Çok zorluklar yaşadık. Bebeğimi kimi zaman sırtımda, kimi zaman kucağımda taşıdım" diyerek zorlu göçlerini anlattı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 27 Ağustos 2021
Urfa'da okulların açılması için tedbir alınmıyor, sınıflar 70 kişilik

Binici, “Bakan, ‘gerekli tedbirler alındı’ diyor ama hangi tedbirlerin alındığı açıklanmıyor. Okullarda hijyen konusunda gerekli önlemlerin alınması gerekir, bunun içinde kaynağa ihtiyaç var. Okullara hiçbir kaynak ayrılmamışken, bu tedbirler nasıl, ne ile alındı?” diye sordu. Urfa’da sınıfların kalabalık olduğuna değinen Binici, “Derslik sayıları diğer yıllarda olduğu gibi aynıdır. Kimi sınıflarda 70 öğrenci var. 70 kişinin aynı sınıfta öğrenim göreceği bir mekan için nasıl bir tedbir aldınız? Sağlık Bakanı, 2 metre fiziksel mesafe diyor, bu nasıl korunacak? Tedbirden kastınız nedir?” ifadelerini kullandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 27 Ağustos 2021
Açlık sınırı 3 bin TL’ye dayandı

Türk-İş’in araştırmasına göre Ağustos’ta
• Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 926 TL’ye,
• Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9 bin 533 TL’ye,
• Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 572 TL’ye yükseldi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün, 27 Ağustos 2021
Konteyner bile yok

Batı Karadeniz ‘de 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinin üstünden 16 gün geçti; ancak hâlâ afetzedelerin barınma sorunu halen çözülmüş değil. Sel felaketi ‘3’üncü seviye (ulusal) afet’ ilan edildi ama birçok ilçeye hâlâ konteyner bile gönderilmedi. Selde evi yıkılan, ağır hasar gören yurttaşlar, kendi ifadeleriyle “başlarının çaresine bakıyor.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel, 28 Ağustos 2021
Sur’da karantinada günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar

"10 bin nüfuslu bir mahalle burası. Buranın insanları yoksuldur. Çoğu günlük iş yapıyor. Yüzde 80’i yevmiyecidir. Karantina olanlar markete alışveriş yapmaya, dışarı çıkıyorlar. Elektrik, su faturası yatırmaya, markete çıkıp alışveriş yapmaya gidiyor. Onların bu işlerini yapacak kimse yok. Filyasyon kontrol ediyor ama bunlara gıda yardımı yapılmıyor. Kimse bu durumla ilgilenmediği için kendileri çıkıp alıyorlar. Sosyal Yardımlaşma Derneğinden talep ettim, gıda yardımı yapmadıklarını söylediler. 3 ayda bir 250 TL yardım alanlara veriliyor. Vatandaş karantinası bitmeyene kadar gidip o parayı çekemez. 90 ev karantinadaydı, şimdi 50’ye yakın ev karantinada.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika, 28 Ağustos 2021
DİSK-AR salgının bilançosunu çıkardı: 3,6 milyon istihdam kaybı!
Eşdeğer tam zamanlı istihdam kaybının sebeplerini çalışma sürelerinin kısalması ile COVID-19 sebebiyle işsiz kalanlar, daha az süreli çalışanlar ve işgücünden çekilenlerdeki artıştır. Bilindiği gibi salgın nedeniyle alınan önlemler çalışma biçimini de ciddi biçimde etkiledi. İş saatleri kısaldı, kısa çalışma ve izin uygulamaları ile uzaktan çalışma ve işten çıkarmalar yaygınlaştı.
ILO raporlarına göre COVID-19’un yarattığı eşdeğer tam zamanlı istihdam kayıpları ülke gruplarına göre büyük farklılıklar gösteriyor. Bu farklar ülkelerde Covid-19’un yaygınlığına ve alınan önlemlere göre değişiklik gösterebiliyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar, 28 Ağustos 2021
Candan: Ankapark’ın maliyetinin 801 milyon dolar olarak açıklanması buz dağının görünen yüzü

“Ankapark Başkent’in kara deliğidir. Tabiri caizse belediyeciliğin yüz karasıdır. Gökçek Başkent’in bütçesini kurutmuştur. Devasa bir kamu zararı vardır”
Habere ulaşmak için tıklayınız.
https://www.gazeteduvar.com.tr/candan-ankaparkin-maliyetinin-801-milyon-dolar-olarak-aciklanmasi-buz-daginin-gorunen-yuzu-haber-1533146

Gazete Duvar, 28 Ağustos 2021
Aydın Ağaoğlu: Zincir marketler temel gıdada ortak fiyat belirliyor
“Özellikle ucuzluk marketi diye bilinen bazı zincir marketler, nedense tüketicilere sunulan temel gıda ürünlerinde adeta müşterek fiyat belirliyorlar. Geçtiğimiz yıl yumurta fiyatları çok arttı. Yumurta deyip geçmeyin, dar gelirlilerin yegane hayvansal protein kaynağıdır. 30’lu yumurta 17-18 lirayken bir de baktık ki, hepsinde 29,90 oldu. Çok ilginç bir gelişme daha oldu. Bir süre sonra kamuoyundan gelen tepkiler, denetlemeler derken hepsi birden 22,90’a düştüler. 4 tane zincir market, on binlerce mağazası var bunların, dördü de 22,90 olur mu? Neden biri 23, biri 24, biri 22 değil?”
Habere ulaşmak için tıklayınız.