Medyada Yoksulluk Gündemi: 28 Haziran – 4 Temmuz 2021 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 28 Haziran – 4 Temmuz 2021

Her hafta pazartesi günleri güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. 

DERİN YOKSULLUK AĞI

Gazete Duvar, 01 Temmuz 2021
Öğrenci harçlarına zam geldi

Üniversite harçlarına zam geldi. Tıp fakültelerinde öğrenci katkı payı 642 liradan 706 liraya, hukukta 340 liradan 374 liraya çıkarıldı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 01 Temmuz 2021
Elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam

Elektrik tüketim tarifelerine 1 Temmuz-31 Eylül 2021 dönemi için yüzde 15 zam yapıldı. Doğalgazda temmuz ayı için konut abonelerinin tarifesinde yüzde 12, sanayi grubu tarifesinde yüzde 20 artışa gidildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar, 01 Temmuz 2021
DEDAŞ elektriği kesti, Batman’ın köyleri 9 gündür susuz

DEDAŞ “borç ödenmediği” gerekçesiyle su depolarının elektriklerini kestiği Kozluk’a bağlı birçok köyde, binlerce insan 9 gündür suya ulaşamıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü gazetesi, 02 Temmuz 2021
‘Elektrik zammı her şeyin fiyatını etkileyecek’

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şubesi Başkanı Şaban Tat, 1 Temmuz 2021 tarihinden geçerli olmak üzere yapılan elektrik zamlarıyla elektrik fiyatlarında bu yıl içerisinde toplamda yüzde 29 artış gerçekleştiğini söyledi. Konu hakkında açıklamada bulunan Tat; "Maalesef zamlar salgın sürecinde ekonomik zorluk yaşayan hanelere ve sanayi sektörüne yeni sıkıntıları da beraberinde getirecek"
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet, 02 Temmuz 2021
Türkiye bu yılda da işçiler için en kötü 10 ülke arasında

Türkiye, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) hazırladığı raporda bu yılda da Bangladeş, Belarus, Brezilya, Filipinler, Honduras, Mısır, Kolombiya, Myanmar ve Zimbabve'yle birlikte işçiler için en kötü 10 ülke arasında yer aldı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 02 Temmuz 2021
Patrondan nefret paylaşımı “Temsilcisini ilkokul mezunu seçen emekçinin başına bu bilgisizlikler” gelir.

Nedex Patronu Derun Ünlüer’e ait olduğu ifade edilen hesap tarafından Twitter’da yapılan paylaşımda, “Yüzde 86 zam talep edip işveren yüzde 27’den fazla veremem dediği için greve gittiler. Temsilcisini ilkokul mezunu seçen emekçinin başına bu bilgisizlikler gelir. Halay çekmeye devam” ifadeleri kullanıldı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar, 03 Temmuz 2021
CHP’li Taşkın: Emeklilerin yüzde 70’i asgari ücretin altında maaş alıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, Emekliler Haftası için yaptığı konuşmada emeklilerin yüzde 70’inin asgari ücretin altında maaş aldığını belirterek çözüm önerilerini 9 maddede sıraladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel gazetesi , 03 Temmuz 2021
Emine Erdoğan “Porsiyonlarınızı küçültün”; yurttaş, “Lokmalarımızı sayıyoruz” diyor

Emine Erdoğan'ın "Porsiyonlarınızı küçültün" tavsiyesi yurttaşın tepkisini çekti. Esenyalı'da konuştuğumuz kadınların kimi, “Akşamları pazar yerlerinden dökülen çürükleri topluyorum” diyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi , 03 Temmuz 2021
TEMSA işçisi: TİS kayıplarımızı karşılamalı

Eylül ayında MESS grup toplu sözleşme görüşmeleri başlayacak. Bu geçim zorluğundan dolayı da sabrım taştı. Eğer insanca yaşayacak haklar verilmeyecekse sendikacılar sendikacılığı da bıraksın.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 03 Temmuz 2021
Tatil dönemi olarak bilinen yaz aylarında işçiler tatil yapamıyor.

Pazar tatilini bile yapamadıklarını söyleyen birçok işçi, “Evlenmeden önce 3-5 gün gidebiliyorduk. Şimdi sadece hayal" diyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 03 Temmuz 2021
Cumhurbaşkanlığı'na 800 milyon lira

Geçen yıl 3,1 milyar lira bütçesi olan Cumhurbaşkanlığı'na yedek ödenekten mal ve hizmet alım giderleri için 800 milyon lira aktarıldığı ortaya çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Ekmek ve Gül, 03 Temmuz 2021
Porsiyonları küçültün’ diyen Emine Erdoğan’a yanıtlar: “Bir çeşit yemek bile yapamaz hale geldik”, “Eve çöpten topladığım sebzelerin yarısını mı getireyim”, “Makarnadan başka kaynayan bir şey yok!”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün Gazetesi , 03 Temmuz 2021
1 Temmuz İşten Çıkarılma Günü!

Normalleşme döneminin 1 Temmuz’da başlamasıyla işten çıkarma yasağı da sona erdi. Sosyal medya işten çıkarıldığını aktaran yurttaşların mesajlarıyla doldu. Havacılık sektöründe adeta işçi kıyımı yaşandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel Gazetesi, 04 Temmuz 2021
Van’da öğrencilerin yüzde 60'ı derslere katılamadı

Pandemi öğrencilerin eğitimi üzerinde olumsuz etki yaratırken, milyonlarca öğrenci uygun şartları ve imkanları olmadığı için eğitime hiç erişemedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet , 04 Temmuz 2021
Yoksullaşmayı saklamak artık mümkün değil

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen zammı değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “son 10 yıllık döneme ilişkin temel veriler, halkımızın derin yoksulluk içinde olduğunu net olarak göstermektedir” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.