Medyada Yoksulluk Gündemi: 1-7 Nisan 2022 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 1-7 Nisan 2022

Her hafta güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. 

DERİN YOKSULLUK AĞI

Kronos 02.04.2022
‘Yoksulluk insanların temel haklarını elinden alan bir şiddet biçimidir’
“Yoksulluk maddi bir yoksunluğun ötesinde sosyal dışlanma, temel hak ve ihtiyaçlara erişimin engellenmesi gibi olguları de içeren çok katmanlı sosyoekonomik bir durum” diyen Selen Yüksel yoksulluğun kişilerin beslenme, barınma, içme suyuna erişim, hijyen ürünlerine erişim gibi insan onuruna yaraşır yaşam koşullarında bir hayat sürmelerini engellediğini belirtiyor. Bunun yanında öfke, çaresizlik ve umutsuzluk gibi duygu durumlarına; anemi, obezite, enfeksiyon hastalıkları, şeker hastalığı gibi hastalıklara; depresyon, kaygı bozukluğu, post travmatik stres bozukluğu gibi psikolojik sonuçlara sebep olabildiğine vurgu yapıyor. Yüksel, Tüm bunların yanında yoksulluk; erken yaşta evlilikler, çocukların erken yaşta gelişimlerine zarar veren işlerde çalışmaya başlaması, uyuşturucu madde kullanımı, çocukların okuldan kopması ve intihar gibi toplumsal sonuçlar da doğuruyor” diyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

24 Saat Gazetesi 04.04.2022
Vanda çöpten geçinenler sürekli artıyor
TÜİK verilerine göre her geçen gün işsizlik artarken çöplerden katı atık toplayıcılığı yapanların sayısı da aynı pararlelde artıyor. Birkaç yıl öncesine akdar çöplerden beslenen ya da katı atık toplayan bir kişi bile bulunmayan Van kent merkezinde, şimdi binlerce kişi çöp toplayarak yaşamını idame ettirme çabası içinde.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Ankara Zafer 05.04.2022
8 milyon emekli asgari ücretin altında maaş alıyor, evi olmayan emeklilere kira yardımı yapılmalı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de ev sahibi olmayan emeklilere, asgari ücretin dörtte biri oranında kira yardımı yapılması için kanun teklifini TBMM Başkanlığına verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da iktidarın emeklilere verilen zammı ve 100 TL’lik zamlı ikramiyeleri müjde gibi sunduğunu belirterek en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine eşitlenmesini, aylık bağlama oranlarında yeniden değişikliğe gidilmesini, emeklilerin bayram ikramiyelerinin bu bayramda asgari ücret tutarında ödenmesini istedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 03.04.2022
Fiskaya halkı, 'kentsel dönüşüm' adıyla sunulan ikinci zorunlu göçe direniyor.
Diyarbakır Fiskaya'da "kentsel dönüşüm" adı altında mağdur edilmek istenen yurttaşlar, kendilerine önerilen konutlarla borçlandırılmak istendiklerini belirterek, evlerinden çıkmayacaklarını vurguladı. Fiskaya'da yaşayan Sıdkı Kayar, 7 çocuğu olduğunu vegeçim sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek 05.04.2022
Uzmanlar uyardı: Gençler arasında intihar vakaları arttı.
Toplumsal huzursuzlukların gençleri etkilediğini vurgulayan uzmanlar, önlem alınmazsa gençler arasında ikinci ölüm nedeni haline gelen intiharların artabileceği uyarısında bulundu. Milliyet'in haberine göre intihar eğilimlerinin hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu aktaran Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Veysi Çeri, “Türkiye'de de bizim yaptığımız bir araştırmaya göre, 15-25 yaş arasındaki gençlerde depresyon ve anksiyete yükseldi. Her iki gencimizden birinde depresyon belirtisi var. Ne kadar görmezden gelirsek gelelim gençler arasında ikinci ölüm nedeni intihar. Umutsuzluk, sosyal çevreden ya da ailevi uzaklaşmalar da bunun artacağının sinyalini veriyor" diye konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek 06.04.2022
CNN: 'Dar gelirlilerin sık tükettiği 20 üründe fiyat sabitlemesi gündeme gelebilir'
AKP ekonomi kurmaylarının çalıştığı öneriler arasında dar gelirli yurttaşların en sık tükettiği 20 kalem üründe fiyat sabitlemesi var. Bu ürünler arasında yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi, temizlik ürünü gibi malzemeler bulunuyor. Belirlenen ürünlerin fiyatları yıl sonuna kadar sabit kalacak. Üreticilerin zarar etmemesi için de devlet sübvansiyon uygulamaya başlayacak.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek 07.04.2022
Üç aydır maaş alamayan işçiler iş bıraktı: Aylardır ailemize para gönderemiyoruz
Akkuyu Nükleer Güç Santrali türbin inşaatını üstlenen Gentes Yapı firmasında çalışan 700’e yakın işçi 3 aydır maaş almadıklarını belirterek bu sabah şantiyede protesto yürüyüşü yaptı. Bir işçi, "Sorunu görüşeceğimiz bir muhatap bulamıyoruz. Aramızda çok yoksul arkadaşlarımız var. Çocuğu okuyan, başka bir geliri olmayanlar çoğunluktadır. Aylardır ailemize para göndermek bir yana bir paket sigara alacak paramız dahi yok. İşi bırakıp Türkiye’nin her yerinde bulunan evlerine gitmek isteyenler var, ancak yol parası olmadığı için gidemiyorlar" ifadesini kullandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Artıgerçek 07.04.2022
İstanbul'da ulaşım zammına protesto: Yetersiz bakiye İstanbul'da toplu taşımaya gelen yüzde 40'lık zam öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenci Kolektifleri, bu sabah, Kadıköy Uzunçayır metro istasyonunda turnikelerden atlayarak geçti. Öğrenciler, "Yapılan zam kararını kabul etmiyoruz. Zamların geri alınmasını istiyoruz. "Saray'ın yarattığı ekonomik krizin faturasını öğrenciler ödemeyecek!" diyerek açıklama yaptı ve ardından "Ulaşım Hakkı Engellenemez" diye sloganları atıldı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 07.04.2022
Didim’de savaşa ve yoksulluğa karşı eylem: “Krizin ve savaşın faturasını biz ödemeyeceğiz”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 01.04.2022
DİSİAD’dan işsizlik ve kayıt dışı uyarısı: Yeni sorunların habercisi DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, 1 Ocak itibariyle sonlanan 6 puanlık sigorta pirim teşvik süresinin uzatılmaması halinde bölgede yaşanacak işsizlik ve kayıt dışı istihdama dikkat çekti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 02.04.2022
Erdoğan: Böyle dönemler hep birlikte fedakârlık yapmamız gereken dönemlerdir
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fiyatlar konusunda vicdansızlık yaparak milletin aşına, ekmeğine, geçimine göz dikenlere acımayacağız" dedi ve ekledi: "Böyle dönemler hep birlikte fedakârlık yapmamız, hep birlikte günlük kazancımızı değil ortak geleceğimizi düşünmemiz gereken dönemlerdir."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 06.04.2022
Kadının 9 saatlik ikinci mesaisi var
Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye ve KONDA Araştırma ortak bir çalışmaya imza atarak ‘Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı Araştırması’nı gerçekleştirdi. Çalışmada öne çıkan bulgulardan birisi de salgın sürecinde iş yüklerinin dikkat çekici şekilde artması oldu. Kadınların yüzde 67’si ev işlerini tek başına yaparken evli kadınların yüzde 75’i ev işlerini tek başına yapıyor. Kadınların daha fazla yaptığı şeyler ise ev işleri. Erkekler arasında bu oranlar sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 19. Çalışan kadınların bir gününün 9 saati ev işleri ve iş ile geçiyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 03.04.2022
Ücretler, hayat pahalılığın gerisinde
Doğalgaz ve elektrik zamlarına tepki gösteren MMO Başkanı Yunus Yener, "Dar gelirli çoğunluk başta olmak üzere bütün halkımızın hayatını ısınmadan geçim koşullarına kadar görülmemiş düzeylerde zorlamaktadır. Gerek asgari ücret, gerekse onun nispi olarak üzerindeki ücretler bu koşullarda erimekte, hayat pahalılığının çok gerisinde kalmaktadır" ifadelerini kullandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 04.04.2022
Tek çözüm zam yapmak değil
İstanbul’da belediyenin toplu ulaşıma zam yapma isteği, Çanakkale’de ise zam yapılması yurttaşların tepkisini çekti. Ulaştırma Uzmanı Dr. Akad, “Ulaşım kamu hizmetidir. Kâr etme düşüncesi akıldan dahi geçmemeli” dedi. İstanbul’da aylık tam mavi kartın bedeli 430 TL. Bu da 4 bin 253 TL olan asgari ücretin yüzde 10’una denk geliyor. Bu bedel elektrik, su gibi birçok faturanın üstünde. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 06.04.2022
Ekonomik kriz, icra, iflas: Halk borca battı
İktidarın göz göre göre sürüklediği ekonomik kriz toplumsal bunalıma neden oluyor. İcra iflas dosyaları patladı, muhtarlıklar tebligatlarla doldu. Mahalle muhtarları ise yardım taleplerinin arttığını söylüyor. İstanbul'da bir muhtar, "“Bazı yurttaşlar kiralarını ve faturalarını ödeyemiyor, muhtarlığa talepte bulunuyorlar. İnsanların yüzü hiç gülmüyor, herkes çok mutsuz. Geçinemiyorlar. Artık kızartma yapmaya bile korkar oldular çünkü yağ pahalı. Yaşayarak görüyorum, vatandaş geçinemiyor” şeklinde konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 07.04.2022
Günü kurtarmak bile artık çok zor
Toplum ağır enflasyon yükü altında ezilirken AKP’nin günü kurtarma politikaları işe yaramıyor. İzmir Çiğli'de tekelde çalışan Şanikan çifti: "Tencere artık kaynamıyor. Geçen gün pazara gittim. 200 lira harcadım ama hiçbir şey alamadık. Her şey çok pahalı. Taneyle ya da çok az kilolarda meyve ve sebze alıyorum. Buzdolabı bir iki sene öncesine kadar 100 lira ile dolardı. Şimdi dolap boş. Çocuklarım var. Sağlıklı beslenmeleri lazım. Bir anne olarak çok zor bir durum.” İzmir Konak'ta 11 kişilik ailesini geçindirmeye çalışan geri dönüşüm işçisi Selçuk Demir: "11 kişiye bakmak zorundayım. Çöp toplayarak yaşamaya çalışıyoruz. Buna yaşamak denirse… Çocuklarımı okutamıyorum. Bu çocuklar cahil büyüyor. Ben de isterim diğer çocuklar gibi okula gitsinler. Güzel kıyafetler almak isterim ama çöpten bulduklarımı giydiriyorum. Duş alamıyorlar, ısınamıyorlar. Hiçbir şey yok."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Cumhuriyet 01.04.2022
Tencere enflasyonu yüzde 43,1’e ulaştı "Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, tencere enflasyonunun mart ayında yüzde 21,2, yılbaşından bugüne ise yüzde 43,1’e ulaştığını ifade etti.Sadece 4 çeşitten oluşan yemek fiyatlarının çok yakında 30 lirayı bulacağını belirtti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Cumhuriyet 02.04.2022
İki çocuğu ve yatalak anneannesi için atık topluyor
Aksaray’da yaşayan 36 yaşındaki Döndü B. iki çocuğu ve yaşlı anneannesine bakmak için çöplerden hurda ve kağıt topluyor. Genç kadın, "Oğlumu okula götürürken de çalışıyorum. Arkadaşları görünce dalga geçmişler. Tek geçim kaynağımız bu. Ben çalışmazsam geçinemeyeceğiz" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

esitlikadaletkadin.org 01.04.2022
Görünmeyeni görmek: Kadınların yarısı istenmeyen gebelik yaşıyor
"Dünya genelinde her yıl gerçekleşen tüm gebeliklerin yaklaşık yarısının istenmeyen gebelik olduğu ifade edilen raporda, 2015 ve 2019 yılları arasında her yıl neredeyse 121 milyon istenmeyen gebelik meydana geldiği kaydedildi.
Yaşamlarını tamamıyla değiştirecek olan üreme seçimi, yani hamile kalıp kalmamaya karar vermek, bu kadınlar için bir seçim değil."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ekmekvegul.net 06.04.2022
Çaresi olmayan kadınlar bebeklerini terk ediyor, medya kadınları canileştiriyor. Suçlu kim?
29 Mart günü Pendik’te 3 aylık bebeğini sokak ortasına terk etmek zorunda kalan 20 yaşındaki E.S.’nin ifadesi; devletin, koruması altında olan bir kadından sorumluluk duymadığını gözler önüne serdi. Sığınma evlerinde kalma süresi dolan kadınların buradan ayrıldıktan sonra yaşamını nasıl devam ettireceğine dair herhangi bir mekanizma geliştirmeyen ve tüm sorumluluğu üzerinden atan devlet de medya da yine bir kadını suçlamayı, “cani anne” yapmayı seçti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 04.04.2022
Çocuklar kansızlık ve düşük kiloyla mücadele ediyor
Aile sağlığı merkezinde yapılan bir araştırma, 6-19 yaş arası her dört çocuktan birinin çok düşük kilolu olduğunu ve potansiyel kalp hastası riski taşıdığını gösteriyor. Özellikle kız çocuklarının tamamına yakınının kansızlıkla mücadele ettiği, büyüme ve gelişme sorunları yaşadığı saptandı. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin geçen yıl hazırladığı rapor da Suriyeli çocukların yetersiz beslendiğini ortaya koymuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 05.04.2022
'77 yaşındayım, sigortam yok, maaşım yok, çalışmak zorundayım'
Dört yıldır sepetine doldurduğu çikolata ve bisküvileri satıp geçimini sağlamaya çalışan Mustafa Çubuk “77 yaşındayım, sigortam yok, düzenli bir maaşım yok, çalışmak zorundayım" diyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 06.04.2022
Ev kiralamada her şey bir yana ‘fiyat’ bir yana
Türkiye genelinde konut kiraları her geçen gün artarken, ev–iş arasındaki mesafe, depreme dayanıklılık, yeni bina gibi kriterlerin yerini ‘ucuzluk’ aldı. Ayrıca, vatandaşların gelirinin yüzde 61’ini kira masrafına ayırdığı tahmin ediliyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 06.04.2022
Manavlarda 'tane işi alışveriş' dönemi: Garibanın yediği bir patates soğan vardı
Manav esnafı, yıllık enflasyon oranının resmi rakamlardan çok daha fazla olduğunu söylerken alışverişlerde taneyle satın alma döneminin başladığını vurguladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 06.04.2022
Erdoğan'dan 'hayat pahalılığı' açıklaması: Avrupa ülkelerinde durum bizden daha vahim
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Milletimiz markette, pazarda alışık olmadığımız derecede yüksek fiyatlarla karşılaşmaktadır.", dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

GazeteDuvar 03.04.2022
Müziğin saklı emekçileri: Sahne ışıklarının ardında gerçek hayat var
Pandemiyle beraber müzik ve diğer etkinliklerinin durdurulması ile, bu işi yapan sanatçılar ve sektör çalışanları büyük bir krizle karşı karşıya kaldı, Geçinemediği için intihar eden müzisyenler bile oldu. Tüm bu durum ise müzik emekçilerinin sosyal güvenceleri, sendikasız ve örgütsüz çalışmaları, ağır iş koşulları ve kayıt dışılık tartışmalarını bir kez daha gündeme getirdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

GazeteDuvar 02.04.2022
Zamlar ‘besin değerini’ eritti: Bebekler muhallebi yiyor
Bebek mamasında KDV indirimi eridi. Mama almakta zorlanan ebeveynler, bebeklerini muhallebi, hazır çorba gibi besin değeri düşük gıdalarla beslemek zorunda kalıyor. Derin Yoksulluk Ağı'nın düzenli geliri olmayan, günlük ve güvencesiz işlerde çalışan 103 hane ile görüşerek hazırladığı “Türkiye'de Çocuk Yoksulluğu” raporuna göre, derin yoksulluk yaşayan ailelerin yüzde 74’ü bebek maması almakta zorlanıyor. Ailelerin yüzde 21’i ise mamaya ya da beze hiçbir şekilde erişemiyor. Çocuk gelişimi uzmanları, beyin gelişimi için 0-3 yaş arası beslenmenin hayati önem taşıdığını ve yeterli beslenemeyen çocuklarda bu durumun telafisi mümkün olmayan zararlar oluşturacağını belirtiyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Haberdar 06.04.2022
1 milyonun üzerinde çocuk eğitim dışında: Kim bu çocuklar? Nerede yanlış yapılıyor? TEDMEM'in raporuna göre, 676 bin çocuk eğitim dışında. Mülteci çocuklarla birlikte sayı 1 milyon 124 bini buluyor. Uzmanlar, 4+4+4 sisteminde son 4'ün yoksul aile çocukları için işlemediğini, bu çocukların kim olduklarının bilinmediğini vurguluyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 01.04.2022
Bakan Koca: Otizm tarama programıyla 2 milyon çocuğumuza ulaştık
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yaklaşık 5 yıl önce başlattığımız otizm tarama programıyla 2 milyon çocuğumuza ulaştık. Bu program başarı ile uygulanmaya devam ediyor. Bu başarının ardından yeni hedefimiz, erken müdahale konusunda da çok daha nitelikli bir hizmet seviyesine ulaşmaktır" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 02.04.2022
Bakan Yanık: 48 ayrı başlıkta sosyal yardım yapıyoruz
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardımlara ilişkin "2002'de sosyal yardımlar 1.3 milyar TL'ydi, 2021'de 73.9 milyar TL'ye çıktı. Şu anda 48 ayrı başlıkta sosyal yardım yapıyoruz" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 02.04.2022
Kılıçdaroğlu: Sorunu yaşayanı dinlerseniz sağlıklı çözümler üretirsiniz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, '2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü' etkinliğindeki konuşmasında, "Sorunu yaşayanı dinlerseniz sağlıklı ve tutarlı çözümler üretirsiniz" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

İleri Haber 04.04.2022
13 yaşındaki çocuk işçi, atölyedeki patlamada ağır yaralandı! Diyarbakır'da 13 yaşındaki M.B., çalıştırıldığı atölyede tiner kutusunun patlaması sonucu ağır yaralandı. Vücudunun yüzde 40'ında yanıklar oluşan 13 yaşındaki M.B.'nin hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi.
Habere ulaşmak için ;tıklayınız.

İleri Haber 07.04.2022
"Halkın yüzde 85'i asgari ücrete zam istiyor" Ankette dikkat çeken bir diğer veri ise asgari ücrete zam yapılmalı diyenlerin oranı oldu. Rapora göre yüzde 85,3’lük gibi bir ezici çoğunluk asgari ücrete zam yapılması gerektiğini düşünüyor. Asgari ücrete yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünmeyenlerin oranı ise 12,8. Yüzde 1,9’luk ise fikrim yok yanıtını verdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

İleri Haber
'Hiperenflasyon dönemine girdik'' Hiperenflasyon tanımının yıllık yüzde 200'ün üzerine çıkan enflasyonda kullanıldığını hatırlatan Ulusoy, yeni jenerasyon hiperenflasyon tanımında ise farklı unsurların yer aldığını kaydetti. Çift haneli işsizlik, gelirsizlik ve yıllık enflasyonun OECD ortalamasının 10 katı olmasının hiperenflasyon olarak tanımlanabileceğini aktaran Ulusoy, bu şartlar altında Türkiye'nin hiperenflasyon sürecine girdiğini ifade etti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

İleri Haber 03.04.2022
Tarım Kredi Kooperatifi'nde ayçiçek yağına yüzde 70 zam Sözcü'den Özgür Cebe'nin haberine göre, tüketicinin talep ve beklentilerini karşılamayan bu marketlerdeki etiket fiyatlarının yerel ve zincir marketlerle aynı olması, hatta bazı ürün fiyatlarının yerel market fiyatlarının bile üstünde olması vatandaşların tepkisine yol açtı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

İleri Haber 03.04.2022
Manavda "maalesef"li etiket Bilecik’te manavlık yapan Metin Önder, ürünlerin fiyat etiketlerinin üzerine zamların kendilerinden kaynaklanmadığını vurgulamak amacıyla 'maalesef' yazdı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Körfez Gazete 04.04.2022
Mor Dayanışma Kadınları:“Yoksulluk, sömürü nereye kadar?” Mor Dayanışma Kadınları:“Yoksulluk, sömürü nereye kadar?”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Milliyet 07.04.2022
Bakan Kurum'dan sokak atık toplayıcılarına 'mesleki statü' ve 'itibar' sözü
"Çekçekleriyle dünyanın hem yükünü hem geleceğini omuzlarında taşıyan kardeşlerimizin, daha iyi şartlarda çalışabilmeleri için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Daha sağlıklı koşullarda işinizi yapmanız için sizin mesleki statünüzü ve itibarınızı artırmak için gerekli olan her şeyi düşünüyoruz. Çok yakında da uygulamaya geçiyoruz" dedi. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 07.04.2022
İçişleri Bakanlığı’ndan 215 belediyeye “kadın konukevi açın” yazısı.
Bakanlık, genelge doğrultusunda valiliklere ve 215 belediyeye yazı gönderip, kadın konukevi açılmasını istedi. Yazıda kadın konukevi açma zorunluluğu bulunup; henüz bu konuda çalışmaları bulunmadığı tespit edilen belediyelerin 2022’nin sonuna kadar kadın konukevlerini hizmete açmaları gerektiği bildirildi. 
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 02.04.2022
Fiyat farkı ilk kez 5 katı aştı
"Üretici çıkış fiyatı ile market perakende fiyatlarını düzenli olarak gözlemleyen Denizli Tarım Platformu yürüttükleri çalışmada market fiyatlarında olağanüstü artış tespit ettiklerini kaydetti.Mart ayında ürünlerdkei fiyat farkının ilk kez 5 katı geçtiğini duyurdu. Maruldaki değişim yüzde 321, maydanozda yüzde 303, yeşil mercimekte yüzde 251, salatalıkta yüzde 248, kuru fasulyede yüzde 230, kırmızı mercimekte yüzde 223, kuru incirde yüzde 223, karnabaharda ise yüzde 212 oranında değişim gözlendi.Platform başkanı Hatipoğlu ""Dünyanın hiçbir yerinde üretici tüketici arasındaki fiyat aralığı bu kadar olmaz. Bu üreticinin ve tüketicinin soyulmasıdır."" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 04.04.2022
Seyahat zorlaşıyor: Şehirlerarası otobüs biletleri bir ayda yüzde 38,8 zamlandı
"Artan akaryakıt fiyatları ve diğer giderler nedeniyle şehirlerarası otobüs firmaları bilet fiyatlarına sıkça zam yapıyor.İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi verilerine göre; alt ürün grupları arasında en çok artış yüzde 17,5 ile ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda gerçekleşirken şehirlerarası otobüs bileti fiyatları aylık yüzde 38,83 artışla zam şampiyonları arasına girdi. TÜİK verilerine göre ise şubatta şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarındaki artış yüzde 156,87 oldu. Ayrıca TCCD'nin en son taptığı zam ile 3 ayda tren biletleri yüzde 30 zamlamış oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 05.04.2022
Enflasyonda dünya ikincisi olduk
"TÜİK tarafından açıklanan ve 2002 yılından bu yana en yüksek seviyelerine ulaşan tüketici enflasyonu martta yıllık bazda yüzde 61.14, aylık bazda ise yüzde 5.46'lık artış gösterdi.Türkiye dünya enflasyon liginde ikinci sıraya yerleşti. Birinci sırada ise yüzde 72.7'lik enflasyon ile Zimbabve bulunuyor.Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi, Merkez Bankası (TCMB) eski Başekonomisti Profesör Dr. Hakan Kara, “Bu yılın ilk üç aylık enflasyonu geçmiş yılların aynı dönem ortalamasının 9 katı. Sefalet endeksinde Arjantin’le farkı açıyoruz” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 07.04.2022
Son bir yılda tüpe yüzde 149 zam geldi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan enflasyon verilerine göre otogaz dolum fiyatlarına ise bir yılda yüzde 192.82 zam geldi.Zammın ardından evde kullanılan 12 kilogramlık mutfak tüpünün fiyatına da zam uygulandı. İstanbul'da büyük tüp fiyatı 316 liraya ulaştı.Bu zamla son bir yılda 12 kilogramlık mutfak tüpünün fiyatı yüzde 149 artmış oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

t24 03.04.2022
Araştırma: Halkın yüzde 60'ı eksi bütçeyle yaşıyor
"Araştırma Raporu Türkiye, mart ayına ilişkin yaptığı ankette katılımcılara gelirlerinin giderlerini ne ölçüde karşıladığını sordu. Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki anketin sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı. Anket sonucunda katılımcıların yüzde 59'u gelirlerinin, giderlerini karşılamadığı görüşünü bildirdi."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Akit 01.04.2022
"KDV indirimini yansıtmadık" Toptancı ve bazı marketler temizlik ve hijyen ürünlerinde bugün yürürlüğe giren KDV indirimini fiyatlara yansıtmadı. Bakkallar toptancıların indirim öncesinde zam yapıp sonra da fiyatlarını indirdiğini söylüyor. Toptancılar ise sözde fiyat artışlarından bahsederek indirimleri yansıtmadıklarını açıkça itiraf ediyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.