Medyada Yoksulluk Gündemi: 15-22 Nisan 2022 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 15-22 Nisan 2022

Her hafta güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. 

DERİN YOKSULLUK AĞI

Hazırlayanlar: Bengisu T., Esin Türken, Güliz Kalender, İrem Sare P., Melisa S., Roysi Florentin, Şevval Şener

Gazete Duvar 18.04.2022
Atık, kâğıt toplayıcılar ve hurdacıların sorunları Meclis gündeminde CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Türkiye’de kayıt dışı çalıştırılan geri dönüşüm işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, yaşadıkları sorunların ve kaynaklarının tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla TBMM Genel Kurulu’na araştırma önergesi sundu. Kâğıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (AGED) İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile yapılan, ocak 2022 tarihinde yayınlanan, 'Sokak Toplayıcılarının Sosyoekonomik Yapısı Araştırması'ndaki verilere değinen Purçu, şunları söyledi: “Sokak toplayıcılarının haftanın 6 günü çalışarak aylık ortalama 2 bin 560 lira kazandıkları hesaplamıştır. Katılımcıların yüzde 69,4’ünün sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı ve yarısının ise yaptıkları işten ötürü olumsuz karşılandıkları görülmüştür.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 18.04.2022
Mor Haritam: En çok başvuru en yoksul ilçelerden Mor Haritam' uygulaması; Ankara Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) ile Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) iş birliğiyle hayata geçirildi. Haritadan hangi semtte hangi kreşin, şiddet önleme ve izleme merkezinin, kadın danışma merkezinin, karakolun, en yakın meslek edindirme kursunun bulunduğu görülüyor. Sisteme en çok başvuru ise Ankara’nın Mamak ve Yenimahalle ilçelerinden (Aşti ve çevresi) geldi. Mamak, Ankara’nın en yoksul ikinci ilçesi olup kadın yoksulluğunun da kadına yönelik şiddetin de en yoğun yaşandığı bölge. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) başkanı Canan Güllü, Mor Haritam üzerindeki verilerden de yola çıkarak Ankara’da kadın yoksulluğu haritası çıkarılmasını ve bu verilerin kendileriyle paylaşılarak gıda ihtiyacı, barınma sorunları, istihdam talepleri gibi kadın sorunlarının sivil toplumla işbirliği halinde çözülmesini öneriyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gerçek Gündem 15.04.2022
Yoksulluk çocukları vurdu: Utanan çocuklar arkadaş edinemiyor, büyük çoğunluğu kansızlıkla mücadele ediyor Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Sosyal Politika Çalışmaları dergisinde yayımlanan “Yoksulluk, damgalama ve utanma” çalışması yoksul çocukların okul ortamında “Arkadaş edinmede zorluk, utanma ve sosyalleşmede zayıflık” yaşadığını gösteriyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Milliyet 19.04.2022
Küresel ekonomik görünüm kötüleşti'
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel 15.04.2022
Bir kuru ekmekle okula gidiyorlar
Habere ulaşmak için tıklayınız.

indyturk.com 18.04.2022
OXFAM RAPORU VE YENİ YOKSULLARIN ANLAMI
Oxfam, "Kovid-19" pandemisi ve Ukrayna savaşı nedeniyle gıda fiyatlarındaki artışın aşırı yoksullar kervanına 263 milyon kişinin daha eklenmesine yol açacağını söylüyor. Bu sayı, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve İspanya'nın toplam nüfusuna eşdeğer.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Akit 18.04.2022
İstanbul'da 77 düzensiz göçmen yakalandı
Uluslararası göçmen kaçakçılığıyla mücadele çerçevesinde 11 ve 17 Nisan tarihleri arasında Esenyurt, Küçükçekmece, Bahçelievler ve Başakşehir ilçelerinde insan kaçakçılığı ağlarının elinde bulunan adresler ile ‘şok evleri' de dahil çok sayıda noktaya operasyon düzenlendi. Yurda yasadışı yollarla gelen ve buradan da Avrupa ülkelerine geçiş için fırsat kollayan düzensiz göçmenlere yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde 77 düzensiz göçmen yakalanarak gözaltına alındı. Bu operasyonlarda göçmen kaçakçılığında kullanılan 4 minibüse el konulurken, 5 şişme bot, 18 uyku tulumu, kamp malzemeleri, bot şişirme pompaları, 10 kürek ve sınır hattındaki duvar ya da tel örgüleri aşmakta kullanıldığı sanılan 4 merdiven ele geçirildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Akit 18.04.2022
Sınırda Bulgar zalimliği pes dedirtti! 84 göçmen yarı çıplak halde Türkiye sınırına bırakıldı
Yunanistan üzerinden Bulgaristan'a geçerken sınır güçleri tarafından yakalanan 84 göçmen değerli eşyaları ve elbiseleri alınarak yarı çıplak halde Türkiye sınırına bırakıldı. Düzensiz göçmenlerin bazılarının soğuk havadan üstlerine çuval ve poşet geçirerek korunmaya çalıştıkları görüldü.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Dünya 15.04.2022
Alternatif enflasyon hesabını yasaklayan taslak hazırlandı Resmi istatistiklerin koordinasyonunda tek yetkili olan Türkiye İstatistik Kurumu’na alternatif olarak enflasyon hesaplanmasının önüne geçecek taslak bir çalışma yapıldığı öğrenildi. DÜNYA’nın elde ettiği taslak çalışmaya göre, TÜİK dışında başka bir kurum, enflasyon hesaplayamayacak. Hesaplayıp kamuoyuna açıklayabilmek için TÜİK’e izin başvurusu yapacak. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 16.04.2022
4 milyon genç boşta!
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2021 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 15-24 yaş arasındaki nüfus 11 milyon 956 bin. Bu gençlerin 4 milyon 983’ünü iş gücü piyasasında ve bunların 3 milyon 855 bini çalışırken 1 milyon 128 bini işsiz. Geri kalan 2 milyon 959 bin genç ise ne eğitimde ne de iş piyasasında yer alırken bu kişilerin 1 milyon 66 bini erkek, 1 milyon 893 bini ise kadınlardan oluşuyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 19.04.2022
TÜFE Endeksli Devlet Tahvili ihaleleri: Kamu kaynaklarıyla bankaların kârları nasıl yüzde 324 artırıldı? Enflasyonun yüksek düzeyde belirsizliği bankaları TÜFE Endeksli Devlet Tahvili ihalelerine yönlendirdi. Bankaların kur korumalı mevduatla birlikte yükselen kârlarında kamu kaynaklarının aktarımı önemli bir rol alıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 17.04.2022
3 ayda 3 milyon yeni icra dosyası: Yurttaşın borcu 1 trilyonu aştı CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yurttaşların bankalara olan kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının 1 trilyon 80 milyona, icra dairelerindeki dosya sayısının ise 23 milyon 464 bine çıktığını belirterek, “Vatandaşın borçları katlanarak artıyor, icra dosyalarının sayısı ülke nüfusunun ülke nüfusunun 3’te birine yaklaştı” açıklamasını yaptı. Gürer, "“Vatandaşın alım gücünün düşmesinin yanında dükkan kirası, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen artışlar ve diğer girdi maliyetleri esnafı da perişan etti. Bu yılın ilk 3 ayında 29 bin 360 esnaf kepenk kapattı”, dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Çanakkale olay 18.04.2022
"Krizin faturasını geri dönüşümsüz kredi alanlar ödesin" TÜKODER Çanakkale Şubesi tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında, "Biz bu ülkenin geçinemeyen, tüketemeyen, insanca yaşamak isteyen tüketicileriyiz. Yapılan fahiş zamlar karşısında tüketiciler olarak geçinemez olduk, tükendik. Evrensel haklarımızdan olan temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk" dendi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 21.04.2022
Kılıçdaroğlu’nun elektriği kesildi: “Eylemim ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir” "Et ve Süt Kurumu’na yatağa aç giren çocuklar için gitmiştim. Oysa zavallı yoksul çocuklarımız hem aç hem ışıksız giriyorlar yataklara. Bu eşkıya düzenine karşı faturamı ödemeyeceğimi söyledim.

Ödeyemeyeceğimden değil, ödeyebilirim. Ama bu nasip kısmet uğruna verilen kavgada yerimiz belli olsun istedim. Halil İbrahim sofrasına ben de oturmak istedim. Ödemedim. Ödeyemeyenlerin sesi olmak istedim."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 20.04.2022
Yurttaş hastanelerden iki yıldır sıra alamıyor, özel hastaneler güçlendiriliyor Cumhuriyet'te yer alan habere göre özellikle diş sağlığı sorunları yaşayan yurttaşların Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nden (ADSM) randevu alamadığını vurgulayan Genel Sağlık İş-Başkanı Derya Yurttaşların bilinçli şekilde özel hastanelere yönelmek zorunda bırakıldığını belirten Genel Sağlık İş Başkanı Uğur, hükümete sağlıkta dönüşüm politikalarından vazgeçmesi çağrısında bulundu. Uğur, “ADSM’lerde 15 dakikada bir randevu verilmesi bile sorunları çözmüyor, yeterli olmayan 15 dakikanın aşılması ile sıra bekleyen yurttaşlar için tedavi çileye dönüşüyor. Aylar sonrasına bile randevu alamayan yurttaş, ekonomik koşullarının yetersizliği nedeniyle özel kliniklere de gidemiyor, çaresizliğe terk ediliyor” diye konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 20.04.2022
Bankalar Birliği açıkladı: Takibe düşenlerin sayısında sert yükseliş!
Ekonomik krizin derinleştiği Türkiye’de, borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşenlerin sayısı hızla artıyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre, geçen yıl ilk 2 ayda 132 bin kişi kart ve kredi borcundan dolayı takibe düşerken, bu yıl sayı 367 bine yükseldi. İki dönem arasında yüzde 178’lik fark bulunuyor. Takibi devam eden toplam yurttaş sayısı ise 4 milyon 138 bin.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 20.04.2022
CHP, "Askıda Otobüs Bileti" kampanyası başlattı, ilk bağışçı Kılıçdaroğlu oldu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bayram öncesinde CHP Gençlik Kolları'nın başlattığı "Askıda Otobüs Bileti" dayanışmasının ilk bağışçısı oldu. Kılıçdaroğlu, "Gençlik Kollarımızın başlattığı Askıda Otobüs Bileti dayanışmasının ilk bağışçısı olmaktan mutluluk duyuyorum. Gelin, bayramda evine gidemeyen öğrenci kalmasın!", dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 15.04.2022
Reuters: Kiralık ev fiyatları enflasyonun çok üstünde arttı, Türkler şaşkın
"TÜİK'e göre kiralar mart ayında yıllık yüzde 19,7 arttı. İngiliz haber ajansı Reuters, Barınma sorunu yaşayan Türklere mikrofon uzatarak, Türkiye’deki konut kiralarının insanların gelirlerinin üzerinde olduğu bilgisini aktardı.Vatandaşlar kiralardaki artış yüzünden ev bulamadıklarını belirtirken gayrimenkul uzmanları geçen yıl yaşanan faiz indirimleri sebebi ile gayrimenkul fiyatlarının yükselmeye devam etmesinin şaşırtıcı olmayacağını vurguladı."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sabah 18.04.2022
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: Dünya yoklukla mücadele ederken biz ürettik Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Dünya yoklukla mücadele ederken biz sadece 85 milyon vatandaşımızı değil, aynı zamanda 5 milyon bizi yer yurt bilip sığınanların ve ülkemizi ziyaret eden misafirlerin tarımsal ihtiyacını karşılıyoruz. Bunun da ötesinde 25-30 milyar dolar düzeyine çıkmış tarımsal ihracatımız var" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 21.04.2022
"Çiftçi sayısı son yılların en düşük seviyesine geriledi"
"Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) verileri, çiftçi sayısının son yılların en düşük seviyesine gerileyerek 500 binin altına düştüğünü ortaya koydu.2022 Ocak ayı itibarıyla çiftçi sayısında yüzde 13 azalış görüldüğüne yer veriler TEPAV araştırmasında, “Söz konusu düşüşle birlikte, çiftçi sayısı 493 bine gerilemiştir” denildi. Çiftçi lehine bir üretim politikasının olmamasının, tarımsal desteklerin yetersiz kalmasının ve ithal girdiler yüzünden çiftçinin yüksek maliyetlere ürettiği ürününü zararına satmak zorunda kalmasının tarımdan kopuşu hızlandırdığı belirtiliyor."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 18.04.2022
Gübre alamayan çay üreticileri: Çayımız öldü, Rize battı Rizeli çay üreticileri gübrenin fiyatından şikayet etti. Bir üretici, “Şu an gübre değil, eve ekmek alamıyoruz ki… Gübre nasıl alacağız?” derken; başka bir Rizeli; "Zam. Zam üstüne zam. Bir gidin markete. Markette ne oluyor? Kaynıyor ortalık. Millet kan ağlıyor. Yiyecek ekmek alamıyor, para bulamıyorlar” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

gazeteduvar.com.tr 18.04.2022
ÇİFTÇİNİN BORCU 19 YILDA 2,4 MİLYARDAN 134 MİLYAR TL YE ÇIKTI
Türkiye İşçi Partisi İzmir'de düzenlediği Tarım Konferansı'nı tamamladı. Genel Başkan Yardımcısı Atay, "Çiftçinin borcu 2003'te 2,4 milyar TL iken bugün 134 milyar TL'ye çıkmış” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 19.04.2022
Haciz uygulanan tarım arazisi sayısı 3 milyon 709 bine yükseldi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un, CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’in soru önergesine verdiği yanıta göre; icra takibine bağlı alacaklar nedeniyle haciz işlemi uygulanan tarım arazilerinin sayısı, son altı yılda yüzde 101 arttı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Pencere 18.04.2022
BİZİM BÜYÜK EŞİTSİZLİKLERİMİZ
70'li yıllardan sonra ortaya çıkan neoliberal politikalarla sosyal devlet ve sendikalaşma çağ dışı ilan edildi Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 17.04.2022
Türkiye’de uygulanan tarım politikaları ve belirsizlik gıda güvenliğini riske atıyor Artan gıda fiyatlarının önüne sadece üretimle geçileceğini söyleyen Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş ise, "Halkın alım gücü düşüyor. Küresel bir sorun var. İkisi birleşince gıdaya ulaşım daha da zorlaşacak. Bunun çaresi; girdi maliyetlerinin sabitlenmesi, motorin, gübre ve elektrik girdilerine destek verilmesidir.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 16.04.2022
Çiftçi-Sen: Gıda egemenliği hemen şimdi
Çiftçi-Sen, 17 Nisan "Çiftçilerin Uluslararası Mücadele Günü" nedeniyle açıklama yaptı. Çiftçi-Sen, "Gıda krizinin sürekli büyüdüğü, yoksulların, emekçilerin gıdaya erişiminin her geçen gün zorlaştığı günümüzde daha adil ve onurlu, halkların kendi kültürlerine uygun, doğayla uyumlu bir gıda sistemi bugün daha fazla ihtiyaçtır ve bunun için kolektif bir çaba gereklidir.", dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 16.04.2022
Açlık kronikleşti
Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) açlık sınırının mart ayında asgari ücretin 200 lira üstüne çıkarak 4 bin 453 lira olduğunu açıkladı. Açlık sınırı üzerinden hane halkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 15 bin 405 lira olduğu belirtildi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise asgari ücret komisyonun yıl içerisinde birden fazla toplanmasının önünde engel olmadığını, ücretlerin enflasyona göre güncellenebileceğini vurguluyor. SOL Parti, asgari ücretin önce insanca yaşanabilir düzeye çıkarılmasını ardından her ay enflasyon oranında artırılmasını talep ediyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sabah 19.04.2022
Dünya Yetim Çocuklar Raporu 2022 açıklandı.:
Tablolar sadece görünen kısım, Hakikat daha üzücü ve trajik Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre; dünya genelinde yetim çocuk sayısının 153 milyondan fazla olduğunu hatırlatan Yılmaz, her gün 10 bine yakın çocuğun yetim kaldığını söyledi. Daha önceki yıllarda süre gelen iklim değişikliğine bağlı krizlerinden ve 2021 yılında da artarak devam eden yoksulluktan ve adil olmayan yaşam şartlarından, bölgesel çatışmalar ve savaşlardan, COVID-19 başta olmak üzere çeşitli salgınlardan etkilenen en hassas grubun çocuklar olduğunu aktaran Yılmaz, "Salgın, savaş ve iklim felaketleri gibi krizler sebebiyle milyonlarca çocuk yetim kalmış olup, sosyal yetim olarak sayabileceğimiz 10 milyonlarca çocuk da bu krizlere bağlı yoksulluk, yerinden edilme, yetersiz beslenme, temel hizmetlere erişimin yetersizliği gibi sorunlar yaşamıştır" ifadelerini kullandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

haberercis.com.tr 15.04.2022
ÇOCUKLARIMA BOM BOŞ BAKIŞLARDAN BAŞKA BİR ŞEY GÖTÜREMİYORUM
Habere ulaşmak için tıklayınız.

hukukmedeniyeti.org 15.04.2022
TARAFLARIN EKONOMİK VE SOSYAL DURUMLARINDA BOŞANMA DAVASINDAN SONRA OLAĞANÜSTÜ BİR DEĞİŞİKLİK OLMAMIŞ İSE YOKSULLUK NAFAKASININ ÜFE ORANINDA ARTIRILMASI SURETİYLE DENGENİN SAĞLANMASI GEREKİR
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Habere güven 17.04.2022
Sokağa Terkedilen Bebek İle İlgili Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Adana Şubesi Açıklama Yaptı "Yaşanan olay sadece bir bebeğin terk edilmesi ve ardından yaşam savaşı veriyor olması olarak ele alınmamalıdır.
Bu olay yoksulluk, kadın çaresizliği, çocuk hakları, yaşam hakkı, korunma hakkı, koruyucu önleyici hizmetlerde yaşanan aksaklıkların yanı sıra olaya müdahale şekli bakımından birçok eleştiriye konu olmuştur.
Bebeğin yaşam mücadelesi vermesiyle bir ker daha gündeme gelen olay çocuk hakları temelinde mesleki disiplin ve sosyal hizmetlerin profesyonel uygulamaları ve kamusal sorumluluklarının ihmalini gündeme taşımıştır."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 16.04.2022
Hayat pahalılığına karşı 10 ilde ‘Geçinemiyoruz’ eylemi: İnsanca yaşamak istiyoruz Tüketiciyi Koruma Derneği öncülüğünde hayat pahalılığına karşı 10 ilde eylem yapıldı. Eş zamanlı eylemlerde “Geçinemiyoruz” diyen yurttaşlar, hayat pahalılığının artık gizlenemeyeceğini ve insanca yaşamak istediklerini vurguladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 17.04.2022
İmam, çocukları camiye çekmek için market açtı: 6'dan 40'a çıktı Erzurum’un Oltu ilçesinde imam Arif Macit, çocukların camiye gitmesini sağlamak için market kurdu. İmamın ücretsiz çikolata, bisküvi gibi ürünler dağıtması üzerine camiye gelen çocuk sayısı 6’dan 140’a çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 17.04.2022
Pazardan çürük sebze ve meyveleri, belediyeden önce dar gelirli topluyor İzmir'in ikinci büyük ilçesi Karabağlar'da belediyenin topladığı pazar atıkları miktarı 3007 tondan 1918 tona geriledi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, pazar atıklarını dar gelirli yurttaşların topladığını söyledi ve ekledi: "Pazar bittikten sonra çıkan atıklar belediye ekiplerimizde toplanıyor. Tonajlara baktığımız zaman 2021'de daha düşük seviyelere indiğini görüyoruz. Aylık olarak 2020'ye göre yaklaşık 30 ton azalma var." Başkan Selvitopu, evsel atık miktarında da son 4 ayda ciddi düşüşler olduğunu belirtirken, şöyle konuştu: "Orada da aylık bin ton civarında düşüşler var. Bu da insanların beslenmeleri ile ilgili bir tasarruftur. Çok acı bir olay. Çünkü ailelerde çocuklar, yaşlılar, hastalar var. Onların tıbben gereken gıdaları alması lazım. Bu da şunu gösteriyor; onlarda da azalma var. Bunun ekonomiden kaynaklandığını ve insanların alım gücünün çok düştüğünün bir göstergesi."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Cumhuriyet 18.04.2022
Diyarbakır'da ceza isyanı: Kağıt toplayıcısı, aracını cadde ortasında ateşe verdi
Diyarbakır'da karton toplayarak geçimini sağlamaya çalışan vatandaşın sepetli elektrikli bisikletine polisler ceza yazdı. Ceza tutarını kabullenemeyen şahıs, bisikletini caddenin ortasında ateşe vererek tepki gösterdi.Küle dönen sepetli elektrikli bisiklet, itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonrası çekici yardımıyla yoldan kaldırıldı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Cumhuriyet 18.04.2022
"Derin yoksulluk en çok çocukları etkiledi: Beslenme çantaları boş"
Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın Türkiye’de 0-6 Yaş Çocuğun Durumu araştırmasına göre ülkemizde 5 yaşından küçük çocukların yüzde 9.5’inde, en yoksul yüzde 20’lik kesimdeki 5 yaş altı çocukların ise yüzde 18.3’ünde bodurluk görülüyor ve bu durum yoksulluğun etkileri nedeniyle çocukların gelişimlerinin, akranlarının gerisinde kalmasının ve bu etkileri azaltmaya yönelik destek uygulamaların yeterince etkili olmadığının göstergeleri. Ankara Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu Üyesi Dr. Ebru Basa da yetersiz beslenen çocuklarda gelişim geriliğinin yanı sıra metabolik sendrom, avitaminozlar, demir yetersizliği anemisi, iyot yetersizliği hastalıkları görüldüğünü vurguluyor. Derin Yoksulluk Ağı İletişim Koordinatörü Şeyma Duman ise evebeynlerin çocuklarına beslenme koyamadığı ve harçlık veremediği için okula aç gittiklerini ve bazen okula gönderemediklerini belirtirken çocukların eğitimden kopma, çalışmaya başlama ve erken yaşta evlenme riskleriyle karşı karşıya kaldığının altını çiziyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 18.04.2022
Vatandaş ‘KDV indirimi çare değil’ diyor
Ipsos tarafından yapılan Antikriz Raporu'nun 102. dönem verilerine göre, katılımcılar hayat pahalılığından ve gelirlerinin düştüğünden yakındı.Toplumun yüzde 91'inin ekonominin Türkiye'nin en önemli sorunu olduğu belirttiği araştırmaya göre, bireylerin yüzde 58'i son 12 ay içinde hane gelirlerinin azaldığını söylüyor. Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik, “Ekonomi artık diğer tüm sorunları bastırır bir pozisyona geldi. Yükselmeye devam eden enflasyonun sonucunda her on kişiden altısı son bir yılda hanelerinin alım gücünün azaldığını belirtiyor” açıklamasını yaptı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 18.04.2022
YHT biletlerine 4 ayda 3'üncü zam!
TCDD, Yüksek Hızlı Tren seferlerine yüzde 15 zam yaptı. Yapılan zamla birlikte bu yıl YHT'ye üçüncü kez zam yapılmış oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 18.04.2022
İstanbul'un 13 ilçesi tehlikede İstanbul Büyükşehir Belediyesinde (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut, kentteki riskli bölgelerden bahsetti. Özlem Tut şunları söyledi: "Deprem senaryolarında, fay hattına yakın, yeterli mühendislik hizmeti almamış yapılardan oluşan ve zemin yapısının zayıf olduğu bölgeler en büyük hasarı alacaklar. Bu bölgeler Haliç’in batısı ve TEM otoyolunun güneyindeki ilçeler… Fatih, Bayrampaşa, Güngören, Avcılar, Zeytinburnu, Esenyurt, Bahçelievler, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Esenler, Bakırköy, Bağcılar, Büyükçekmece.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 18.04.2022
İzmir'de yağmur altında askıda ekmek kuyruğu İzmir'in en kalabalık ilçelerinden Buca'ya bağlı Şirinyer semtinde yurttaşlar bugün ücretsiz ekmek alabilmek için yağmur altında metrelerce kuyruk oluşturdu. Onlarca yurttaş iftar öncesi ucuz ekmek alabilmek için şemsiyeleri ile kuyrukta beklerken, bazılarının da şemsiyesi olmadan sırılsıklam ıslanma pahasına sırada beklemesi dikkat çekti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 18.04.2022
Bir AKP’li belediyede daha ekmekte indirim kuponu uygulaması başladı
Antep Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ekmekte indirim kuponu uygulamasına AKP’li Bahçelievler Belediyesi’de katıldı. CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik’in sosyal medya hesabından sosyal yardım kuponu paylaşmasıyla uygulama duyuldu. CHP’li Çelik, “Ak Parti vatandaşı bir ekmek kuponuna muhtaç etmiş durumda. Ak Partili Bahçelievler Belediyesi Başkanı da kendi ismini büyük puntolarla kupona yazarak, sanki bir lütufmuş gibi o kuponu vatandaşlara dağıtıyor” ifadesini kullandı. Özgür Çelik ayrıca; "Her gün esnaf ziyareti yapıyorum. Bir karpuzu 4-5 parçaya bölerek satanlar var. Kuruyemiş dükkanlarındaki buzdolaplarının neredeyse tamamı elektrik faturaları yüzünden fişi çekilmiş durumda. Kasap dükkanlarında vatandaşlar et alamıyor. 10-20 liralık kıyma isteyen insanlar var. Durum içler acısı” şeklinde konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Ekmek ve Gül 18.04.2022
ESENYALI DA İŞÇİ KADIN BULUŞMASI: BANTIN BİR UCUNDAN ÖBÜR UCUNA YAYILIR CÜMLELERİMİZ… Kimi yemeğini yaptı, kimi etrafı temizledi, kimi çocukların bakımını ayarlayıp koşa koşa yetişti: Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinde işçi kadınlar sofranın etrafında buluştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Egede son söz 19.04.2022
Balçova’da atıklar için örnek uygulama
Balçova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Çevre Birimi tarafından üç aydır alt yapısı hazırlanan uygulama ile Türkiye’de örnek bir çalışmaya imza atıldı. Yeni uygulama ile Balçova’da kağıt ve hurda toplayarak hayatlarını kazanan vatandaşlara önce atık toplama eğitimi verildi. Kimlik kartları, kıyafetleri ve araçları tek tip olarak hazırlanan hurdacı vatandaşların Zabıta Müdürlüğü’ne kayıtları yapıldı. Böylece Balçova’da artık geri dönüştürülebilen kağıt ve hurda toplanma işini ilçe dışından kim olduğu belli olamayan kişiler yapamayacak. Uygulamadan memnun olan hurda toplayan vatandaşlar da bu hizmet için Başkan Çalkaya’ya teşekkür ederek çiçek verdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

t24 19.04.2022
TÜED: Emekli aldığı maaşla kuru ekmek yese bile geçinemez
Tabi ki yapılan bu araştırmalardan sonra Türkiye'de yaşayan 13 milyon emeklinin geliri, yüzde 40’ı veya 50’si diyeyim, asgari ücretle maaş alan insanların altında kalmıştır. Bugünkü şartlarda asgari ücret 4 bin 250 lira. Çok mu çok değil, ama bunlar da memnun edecek bir rakam değil. Günümüz koşullarında SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin gelirleri 4 bin 250 lira değil, 3 bin liranın altında seyrediyor. Kaldı ki açık arayla artan bu enflasyon karşısında bu insanlarımız tamamen hayata küsmüş, kendi kabuklarına çekilmiş bir durumda güncel hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Bugün pazara manava gidemez olduk. Tencerelerimiz kaynamaz oldu. Hükümetten beklentilerimiz bu değildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 19.04.2022
Tavuk fabrikasındaki işçiler: Ramazan ayında yemek verilmiyor
Erpiliç ve Bolca Hindi fabrikasında Ramazan ayının başından itibaren işçilere yemek verilmediği öne sürüldü. Ramazan’ın ilk gününden itibaren fabrikadaki yemekhanenin kapatıldığını ve bu nedenle evden yemek getirmeye başladıklarını söyleyen işçiler, yöneticilerin oruç tutmayan işçilerden oruç tutmaya engel bir sağlık sorunu olup olmadığına dair rapor istediğini belirtti. İşçilerin anlattığına göre, tepkiler üzerine bir süre sonra ekmek arası verilmeye başlandı. Ancak çay molaları geri gelmedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 19.04.2022
Yeni Şafak yazarı Kılıçarslan: Ekonomi, beka meselesinin ta kendisidir
Yeni Şafak gazetesi yazarlarından İsmail Kılıçarslan'ın 'Bir beka meselesi: Ekonomi' başlıklı yazısı özetle şöyle: "Kirasını ödeyemeyen babalar, akşam evinde çocuklarını neyle doyuracağını bilemeyen anneler, ailesi servis parasını denkleştiremediği için okuluna yürümek zorunda olan öğrenciler beka meselesidir. Ve emin olun, bundan daha büyük bir beka meselemiz yoktur."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 19.04.2022
Emekli ikramiyesi 4 yılda yüzde 10, resmi enflasyon yüzde 151 arttı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamasına göre emeklilerin bayram ikramiyesine bu yıl zam yapılmayacak. Bu karar emeklilerin tepkisine neden oldu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise emeklinin bayram ikramiyesinin 2018-2022 arasında sadece yüzde 10 zamlandığını, buna karşılık resmi enflasyonun aynı dönemde yüzde 151, gıda enflasyonunun da yüzde 186 arttığını hatırlattı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 19.04.2022
Hatay Tabip Odası: Defne’ye devlet hastanesi istiyoruz Hatay Tabip Odası, Defne ilçesine devlet hastanesi kurulmasını talep etti: " Defne 160 bin nüfusu ile Hatay ilinin üçüncü büyük ilçesidir. İlçede yaşayan vatandaşların en yakın hastaneye gidebilmek için kilometrelerce yol kat etmesi gerekmektedir. Bu acil vakalar için kimi zaman geç kalınan bir müdahaleye, kimi zaman da hastaların kaybına sebep olmaktadır. Vatandaşlar mevcut hastanelere ulaşmakta zorluk çekmekte, gittiklerinde ise yapılan tetkiklerin sonucu için saatlerce o hastanede beklemek zorunda kalmaktadır. İlçede yaşayan vatandaşların sağlık hakkı ve yaşam hakkı için ulaşılabilir bir yerde devlet hastanesi yapılmasını talep ediyoruz."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 19.04.2022
İzmir’de 1 Mayıs’a ortak çağrı İzmir’de Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB ve İzmir Barosu ortak açıklama yaparak Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlamasına çağrıda bulundu. KESK Dönem Sözcüsü Necip Vardal; "Üst üste gelen zamlar, diğer taraftan ekmek su kadar ihtiyacımız olan demokrasi ve adaletin gasp edildiği sistem üzerimize karabasan gibi çöküyor. Yoksulluğa, işsizliğe, sömürüye, güvencesizliğe karşı mücadeleyi büyütmek için alanlarda olacağız.", dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 20.04.2022
“Sık çalındığı” gerekçesiyle tuvaletlere sabun ve tuvalet kağıdı koymayan Hacettepe Üniversitesi’nden tepkiler üzerine geri adım
Bir aydır "sık çalındığı" gerekçesiyle tuvaletlere tuvalet kağıdı ve sıvı sabun koymayan Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığı, durumun medyaya yansıması ve tepki çekmesinin ardından geri adım atarak tuvaletlere sıvı sabun ve tuvalet kağıdı koydu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 19.04.2022
Üniversite öğrencilerinden tüm toplumsal kesimlere çağrı: Beslenemiyoruz, ısınamıyoruz, geçinemiyoruz Ankara ve Hacettepe üniversitesi öğrencileri, krizin etkilerini ve yaşadıkları sorunları anlatarak, ‘Toplumun çeşitli kesimleri bir araya gelerek bu düzene dur demeli’ çağrısı yaptı. Öğrenci evinde kaldığını ve gelen zamlarla beraber geçinmekte zorluk yaşadığını anlatan Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Çağla Çakır, “Öğrenci evinde, kira doğal gaz ve elektrik işin içerisine girince yaklaşık bin TL’lik bir gider ödemek zorunda kalıyoruz. Mutfağı da dâhil ettiğimizde, çok fahiş fiyatlarla karşılaşıyoruz. Zaman zaman çalışıyoruz ama bu yeterli olmuyor çünkü okula devam etmemiz gerekiyor” dedi. vde yemek yapmaya maddi imkanları olmadığı için genelde yemekhaneden yemek yediklerini belirten Çakır, “Evde yapacağımız her yemeğin maliyeti bize pahalıya geliyor. Bir kilo domates aldığım zaman 15 liradan az vermiyorum ve gelen domates sayısı da en fazla 5 tane oluyor. Bakliyatlar zaten çok pahalı. Ailelerimizin destekleriyle ya da arkadaşlarımızın gönderdikleriyle geçinmeye çalışıyoruz. Eskiden yemekhanedeki yemek fiyatları 2,65 TL iken şimdi 4,75 TL oldu. Porsiyonları da oldukça küçülttüler. Yediğimiz yemeğin bir niteliği yok, doymuyoruz. Dışarıdan yemek yeme şansımız yok. Marketten alıp, evde yapabilme şansımız yok. Yemekhane yemeğine mahkûmuz. ", dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 19.04.2022
AKP'de tartışma: Yüksek enflasyon ve zamlar sahada partinin elini kolunu bağlıyor Arınç'ın ekonomiye yönelik çıkışının tartışıldığı AKP kulislerinde, geçim sıkıntısının sahada partinin elini kolunu bağladığı ve bu yüzden halkın sandıkta 'fatura keseceği' konuşuluyor. AKP’de Bülent Arınç’ın sözleriyle ilgili şu görüşlerin dile getirildiği aktarıldı: "Sahaya indiğimizde bir gerçek var. O da resmi rakamlara yansıyan yüzde 60’lık enflasyon ve zamlar. Nerede, kiminle konuşursanız konuşun, herkesin derdi aynı: geçim. Asgari ücretlilere zam yaptık. Elektrik ve doğal gaz faturalarında vatandaşı rahatlatmak için devlet belli oranda yükü üzerine alıyor. Ancak her şeye rağmen evet, hâlâ enflasyon yüksek. Bu gerçeği görüyoruz. Arınç da bu gerçeğe işaret etti.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 19.04.2022
Ben û Sen’de evler yıkılıyor: Mağdur edilmek istemiyoruz
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) tarafından 10 Ağustos 2020 tarihinde, “Surların restorasyonu ve çevresinin temizlenmesi” adıyla hazırladığı proje hayata geçirildi. Ben û Sen Mahallesi’nde gerçekleşen yıkıma dair Gazete Duvar'ın konuştuğu mahalleli; mağdur edilmek istemiyor ve kendilerine verilecek parayla yeni bir ev almalarının imkansız olduğunu söylüyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 19.04.2022
Pazarlarda kredi kartıyla satış başladı: Ne kadar aciziz, bir bakın
Türkiye’de birçok semt pazarlarında POS cihazları kullanılmaya başladı. Nakit parası olmayan yurttaşlar pazar alışverişini kredi kartıyla yapıyor. ANKA'nın haberine göre yufka satan bir esnaf, "Ankara memur şehri, nakit para sıkıntısı var. Sürekli müşteriler talep ediyor. Bir yılı aşkındır kullanıyoruz. İnsanlar borçlu, nakit para taşımıyorlar. Pazara gelen kesin alt tabaka, o yüzden sürekli kredi kartı talep ediliyor" dedi. Pazara alışverişe gelen bir müşteri ise, "Fazla bir şey alamıyoruz bir tek maaşla geçinmeye çalışıyoruz. Eşim en düşük maaşı alıyor. 720 lira elektrik, 720 lira da doğal gaz geldi. 50 lirayla pazara geliyoruz. Bir şey almadan gidiyoruz. Aldığım bir çorap işte. Şu çorap kaç gün gidecek. 1 liraya, ucuzmuş ondan aldım. 10 lira, 5 lira, 20 lira, 50 lira onunla alışverişimi yapıyorum" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.


Cumhuriyet 19.04.2022
TÜİK'in rakibi ENAG'dan enflasyon raporu! Enflasyon rekor seviyelerde
Tüketici fiyatları (TÜFE), martta aylık bazda yüzde 5,46 artarken, yıllık enflasyon 20 yılın yeni zirvesi olan yüzde 61,14'e yükseldi. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyonu yüzde 142.63 olarak hesapladı.ENAG'ın "Aylık Ekonomik Analiz Raporu"nda, ''Enerji, tarım ve sanayide dışa bağımlılığın, kamunun elindeki hizmetlerin özel sektöre devredildiği 20 yıllık bir dönemde oluşan politikalar ile birlikte arttığını söyleyebiliriz'' denildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

dokuz8haber.net 19.04.2022
ÇAĞDAŞ YILDIZ: YOKSULLUĞA KARŞI SİYASAL İLETİŞİM
Türkiye’nin bir süredir gündeminde yoksulluk tartışmaları var. Ana muhalefetin elinden geldiğince gündeme getirmeye çalıştığı bu konu ülkemizin gelecek kuşaklarının büyük bir tehlike altında olduğunu bize gösteriyor. Bu sorun ayrıca önümüzdeki yıllarda sağlık sistemini kökünden sarsacak bir boyuta ulaşma potansiyeli taşıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

izgazete.net 19.04.2022
HER ŞEYDEN ÖNCE ÇOCUK YOKSULLUĞU SORUNU ÇÖZÜLMELİ
Çocuk yoksulluğuna son vermenin en önemli koşulu çocukların içinde büyüdükleri ailelerin maddi yoksunluğuna son vermek olduğunu belirten CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, bunu yapmayı isteyecek olanın siyasi bir irade ortaya koyması gerektiği görüşünü dile getirdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

enpolitik.com 19.04.2022
İNSAN HAKKI OLAN ENERJİYİ İNSAN HAKKI OLMAKTAN UZAKLAŞTIRDILAR
CHP genel başkan yardımcısı Akın, insanların en doğal haklarından biri olan enerjiye fiyatı yüzünden ulaşamaz hale geldiklerini söyledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

yenisoluk.com 19.04.2022
BULDAN: ENGELLİLER DERİN BİR YOKSULLUK İLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILMAKTA”
Buldan, "Türkiye’de özellikle engelli sayısını 10 milyonun üzerinde olduğu ve eğitim, istihdam, ulaşım ve sağlıkta bu büyük nüfusun yok sayıldığını ifade etmek isterim. Bu büyük nüfusun derin bir yoksulluk ile karşı karşıya bırakıldığını biliyoruz. Sosyal destek sistemlerinin yetersiz olması, engellileri ve aileleri de zor durumda bırakıyor. Bu sorunların elbetteki ilk başta mağdurları engelliler, ancak aileleri de bu konuda büyük bir zorluk yaşıyorlar" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

demokratgazetesi.com.tr 19.04.2022
TÜKETİCİ TÜKENDİ! Hayat pahalılığı ve ard arda gelen zamlar sonrasında Tüketici Koruma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Serpil Turul, bu artışlara son verilmesi gerektiğini ifade etti ve hükümetin çalışma başlatarak zamların geri indirilmesini talep etti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 20.04.2022
‘Katılım payı’ deyip üç kuruşa da göz diktiler!
Tüm Emekli-Sen üyeleri, yaşadıkları sorunları ile taleplerini haftasonu Ankara’da yaptıkları mitingle gündeme getirdi. Emeklilerin talepleri arasında sağlık hizmetine erişimde alınan katılım payının kaldırılması da mevcuttu. Yıllarca ülkeye hizmet eden ve sağlık primlerini düzenli olarak ödeyen, aldıkları maaşla zaten zor geçinen emekliler, bir de katılım payı, ilaç fark ücreti ve randevu almak için yaptıkları telefon masrafları altında eziliyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 20.04.2022
50 yaş üstü iş aramak zorunda
"Temel gelirin tek başına yoksulluk sorununu çözemeyeceğini belirten Buğra, şunları kaydetti: “Sosyal politikanın zaman zaman göz ardı edilen bir potansiyeli var. Ancak sosyal politikanın önceliklerle ilgili olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Önceliklerin de siyasi nitelikli olduğunu unutmamız gerekiyor. Önceliğimiz insana yakışır iş sağlayıp herkese eşit kalitede sağlık hizmeti mi vermek yoksa başka önceliklerimiz mi var? Burada odaklanılması gereken kısım bu çünkü öncelik siyasi bir konu.”

Derin Yoksulluk Ağı kurucusu Hacer Foggo ise çocuklar için yapılan sosyal yardımların, artan gıda fiyatları ve ekonomik kriz nedeniyle çocuğu koruyamadığını söyledi. Araştırmalara göre, gıdaya erişim güçlüğü ve yetersiz beslenmenin beyin gelişimini olumsuz etkilediğine dikkat çeken Foggo, ”Bu durumun insan hakları ihlali ve çocuk hakları ihlali sorunu olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu çocuklar yetişkin olduklarında da bu sorunları taşımayı sürdürüyor" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Kırklareli 21.04.2022
İNSANLAR BİZİ İŞ İÇİN DEĞİL YEMEK İÇİN ARIYORLAR
TİP milletvekili Sera Kadıgil insanların eskiden iş isterken artık yemek istemek için kendilerine ulaştığını söyledi Habere ulaşmak için tıklayınız.

Güncel Gazete 20.04.2022
"Sosyal devlet vurgusu"
“Sosyal yardımların vatandaşlarımıza bir lütuf gibi sunulmasından rahatsız oluyoruz.” Diye konuşan Emre, “Bu ülkede çalışan veya çalışamayan bu ülkenin kimliğini taşıyan ihtiyaç sahibi herkes sosyal yardım alma hakkına sahiptir. Sosyal yardımlar hükümet değil devlet politikasıdır. Kimse sosyal yardımlar üzerinden vatandaşlarımıza bir lütufta bulunmuyor.” Dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 20.04.2022
Geniş tanımlı işsizlik yüzde 25’e dayanmışken Erdoğan: “Çalışmak isteyen herkesin iş bulabildiği bir ülkede yaşıyoruz”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 17.04.2022
Van'da ataması yapılmayan öğretmen yaşamına son verdi
HDP'li vekil Muazzez Orhan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Van'da ataması yapılmayan, 25 yaşındaki öğretmen Harun Titiz'in issizlik ve borçlarından dolayı yaşamına son verdiğini açıkladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Günlük Evrensel 20.04.2022
ÇALIŞMAK İSTİYORUM MUHTAÇ OLMAK İSTEMİYORUM
3 çocuklu Suriyeli Raşa, çalışmak istediğini, kimseye muhtaç olmak istemediğini söyledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 20.04.2022
İBB’nin 'İstanbulkart kişiye özeldir' mesajlı videosuna tepki
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) resmi Twitter hesabından “İstanbulkart kişiye özeldir” mesajıyla paylaşılan video, eleştirilere yol açtı. Herkesin kendi kartını kullanması gerektiği, aksini yapanların cezalandırılacağı söylenen reklama binlerce kişi, halkın geçim sıkıntısından ve derinleşen yoksulluktan söz ederek, ulaşımın kamusal bir hak olduğunu hatırlattı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

TRT 3 20.04.2022
Bu sene 23 nisanda çocuklar için yapılacak en iyi şey çocuk hakları bakanlığını kurmaktır.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 21.04.2022
CHP’li Ağbaba: Ülkenin en ucuz emek gücü çocuk işçilerin
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaşıtları gibi okul sıralarında olması gereken yüz binlerce çocuğun ailelerinin geçimine yardımcı olmak için çalışmak zorunda kaldığını belirterek “14 yaş ve altı çocuklarımız iş cinayetlerine kurban gidiyor. Deyim yerindeyse bu ülkenin ucuz emek gücü çocuk işçilerin” ifadesini kullandı. Ağbaba, "TÜİK verilerine göre 2021 yılında 0-17 çocuk işçi sayısı bir önceki yıla göre artarak 521 bine yükseldi. Türkiye’de yarım milyondan fazla çocuk devletin resmi verilerine göre çalışmak zorunda kalıyor. ÜİK verilerinin dışında ise yaklaşık 1 milyon 845 bin çocuk ise çırak ve stajyer adı altında ucuz emek sömürüsüne maruz kalıyor. KP iktidarı döneminde çocuk yoksulluğu da artmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre koruma altına alınmadan ailesinin yanında destek verilen çocuk sayısı 137 bin 863 olarak açıklandı. Bu sayı 2017 yılında 104 bin 729 iken 2021 yılında yüzde 29 oranında artarak 137 bini aştı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 21.04.2022
Hastanelerdeki kuyruk evlerde
Birgün yazarı Berkay Sağol, hastanede randevu sıkıntısına dikkat çekmek için; (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) MHRS üzerinden İstanbul, İzmir ve Ankara'da randevu aradı. En fazla 15 gün sonraya randevu verebilen sistemde KBB ve göz başta olmak üzere çok sayıda bölümde tek uygun randevu bulamadı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) Ankara Şubesi Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya’ya göre, sağlık emekçisi sayısındaki yetersizlik önemli bir sorun. Yalçınkaya, şunları söyledi: "Ekonomik kriz sebebiyle insanlar artık sağlıklı beslenemiyor, ısınamıyor ve çok sık hastalanıyor. Birinci basamak sağlık hizmetleri yıllarca ihmal edildi ve son olarak şehir hastanelerinin açılmaya başlamasıyla beraber kent merkezlerindeki kamu hastaneleri kapatıldı. İnsanlar artık birinci basamağa başvurmadan, ulaşabildiği ilk kamu hastanesine veya bu hastanelere ulaşamadığı için direkt olarak şehir hastanelerine gidiyor. Bu da sağlık hizmetlerinin aksamasına neden oluyor. Böylece ülkemizde sağlıkta devrim olarak nitelendirilen şehir hastaneleri sağlığa erişim sorununu daha da arttırdı.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 21.04.2022
Konut fiyatları Avrupa’da birinci Barınma krizi gün geçtikçe büyüyor.
Uygun fiyatlı ve yaşanılabilir bir ev bulmak giderek zorlaşıyor. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, yaptığı açıklamada, Türkiye ile 9 ülkeyi karşılaştırarak, kaç asgari ücretle ev alınabileceğinin verisini paylaştı. Buna göre Hollanda'da 211, Almanya'da 165, Belçika'da 143, Avusturya'da 138, Fransa'da 131, İtalya'da 102, İspanya'da 134, Polonya'da 118, Romanya'da 130 asgari ücretle ev alınabiliyor. Türkiye'de ise 244 asgari ücretle ev sahibi olunabiliyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Milliyet 19.04.2022
İstanbul’da konut fiyatları bir yılda ikiye katlandı, ev bulmak zorlaştı
Merkez Bankası verilerine göre, İstanbul’da konut fiyatları geçen yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 106 arttı. Konutta yüksek fiyata rağmen talep var ama emlakçılarda satılık konut bulmak zorlaştı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 15.04.2022
Sosyal konut müjdesi
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dar ve orta gelirli için konut müjdesi verdi. Geçen sene 100 bin, ondan önceki sene 50 bin sosyal konut yaptıklarını hatırlatan Bakan Kurum, “TOKİ ile yakın zamanda yine bir sosyal konut hamlesini 81 ilimizde yapacağız” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Star 20.04.2022
Bakan Kurum: Tasarruf ekonomisini ortaya koymak zorundayız
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Nallıhan'da Ankara Evi'nde düzenlenen Gençlik Buluşması'na katıldı, gençlerle sohbet etti ve sorularını yanıtladı. Kurum, Sıfır Atık projelerini yaygınlaştırdıklarını belirterek, 'Cam şişeleri, karton, metal atıkları çöpe atmıyoruz, ayrıştırıyoruz. Ürünleri geri dönüşümde kazanıyoruz. Bugün israf edilen tutarın dörtte birini dönüştürebilirsek, dünyada yardım bekleyen ailelere yardım edebilir hale geliriz.' dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 21.04.2022
35.7 milyon kişi sırtında 1 trilyon TL’lik borç taşıyor
Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) verilerine göre Şubat 2021 itibarıyla bireysel kredi kullanan kişi sayısı son bir yılda 1.3 milyon kişi arttı.Kişi başına düşen kredi borcu ise 29 bin 815 liraya çıktı. Bu tutar bir yıl önce 25 bin 582 lira seviyesindeydi. TBB verilerine göre 35.7 milyon kişinin bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlara olan borcu bir yılda yüzde 21 artarak 1 trilyon 65 milyon liraya çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

baskenthaberleri.com 21.04.2022
DEVA PARTİSİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI ELİF ESEN: ALIM GÜCÜNÜN DÜŞMESİ KADININ ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRDİ
“Dar gelirlerle döndürülmeye çalışılan bu bütçeler kadını bugün ve geleceğe dair pek çok riskle karşı karşıya bırakıyor. Toplum olumsuz etkenler karşısında hızla değişiyor, dönüşüyor, yeni alışkanlıklar gelişiyor. Yaşantımıza yeni kavramlar, iş yapış şekilleri giriyor. Yoksulluk ve yoksunlukla birlikte gelen niteliksiz ve yetersiz beslenme, bunun sonucunda gelişen kısa ve uzun vadeli sağlık sorunları, borçluluk durumundaki artış, aile içi çatışma ve şiddet potansiyeli bu sorunlardan sadece birkaçı. Tüm bu sorunlar kadını geleceğine dair endişelendiriyor.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 15.04.2022
Mülkiyeti çözen ve hızla gelişen ilçe: Sultanbeyli
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 17.04.2022
Bakanı Özer: Yatırımlar sayesinde kız çocuklarının eğitimle ilgili sorunu kalmadı
“2002 yılında kız çocuklarının ortaöğretimdeki okullaşma oranları sadece yüzde 37,9’du. Bugün yüzde 88. Yüksek öğretimdeki kız çocukları ve kadınların okullaşma oranı yüzde 11’di. Bugün yüzde 48,5. Erkek çocuklarının okullaşma oranlarını geçti. Yani bu dönemde bir taraftan vatandaşların ekonomik kazançları ne olursa olsun eğitime erişimleri artarken, aynı zamanda kız çocuklarımızın da eğitime erişimleri, eğitimle ilgili problemleri çözülmüştür” “Bugün kız çocuklarına, kadına şiddetle ilgili konuşanların dün kız çocuklarımızın eğitime erişimiyle ilgili sıkıtılar yaşadığı zaman sustuklarını görüyoruz. Onun için bugün konuşacakları bir şey yok. Dün eğitim sisteminde başörtüsü sebebiyle kız çocuklarının, kadınların eğitime erişimi engellendiği zaman susanların bugün kadına şiddetle ilgili konuşacakları bir şey yok. Katsayı uygulamasından başörtüsü yasaklarına kadar, din öğretimi ve mesleki eğitimini tarumar eden uygulamalardan toplumun peygamberimizin hayatıyla ilgili, Kur’an ve temel dini bilgilerle ilgili seçmeli ders taleplerine kadar tüm talepleri bu dönem içerisinde gerçekleşmiştir” diye konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 18.04.2022
Halkçı belediyecilik penceresinden: “Antalya Büyükşehir Belediyesi”ne bakmak!
Halkçı belediyecilik ya da “Derman Belediyeciliği” ile “Ak Belediyecilik” arasında ne fark var? Bu soru böyle sorulduğunda ürkütücü gelebilir ve itirazlara yol açabilir. Denilebilir ki “rant, yolsuzluk, kayırmacılık” gibi AKP’li belediyelerle ilişkilendirilen ve dillendirilen olaylar CHP belediyelerinde yok! Ama bu saptamalara da itiraz edecek pek çok insan çıkacaktır.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 18.04.2022
İstatistiklerle halkı soymak! – Aziz Çelik (BirGün)
TÜİK’ten izinsiz istatistik açıklayanlara hapis cezası hazırlığı bilim dışı girişimdir. Bilimsel araştırma evrensel haktır ve siyasi izne tabi tutulamaz. Ülkedeki bütün emek gelirleri TÜİK verilerine endekslenmiş durumda. TÜİK sadece istatistik açıklamıyor, vatandaşın ekmeğini belirliyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sabah 18.04.2022
Meslek liselerinin gelirleri % 225 arttı
Özer, "2022 yılında hedefimiz 1.5 milyar liralık üretim ve hizmet sunumu kapasitesine ulaşmak. Bu yılın ilk üç ayının sonuçları bu hedefe de kolay bir şekilde ulaşacağımızı gösteriyor" bilgisini verdi. Özer, okullar bazında yapılan üretim sıralamasında 7 milyon 933 bin liralık üretimle Ankara Sincan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin birinci, Gaziantep Şehit Kamil Beylerbeyi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 7 milyon liralık üretimle ikinci olduğunu belirtti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 20.04.2022
İBB o utanç verici videoyu ne zaman kaldıracak? İstanbul Büyükşehir Belediyesi, aylık 602 TL'ye çıkan tam abonman ücreti karşısında indirimlerden faydalanabilmek için yakınlarının kartlarını kullanan İstanbulluları hedef gösteren, cinsiyetçi ve alaycı bir dille cezalandırmaktan söz eden, halden anlamazlığın, kendini bilmezliğin ve halkın durumuna yabancılığın ibretlik bir örneği olarak kayda geçen bir video yayımladı
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Akit 20.04.2022
Türkiye nüfusunun yüzde 26,9'u çocuk Türkiye'nin, geçen yıl sonu itibarıyla 22 milyon 738 bin 300 olarak belirlenen çocuk nüfusu, ülke nüfusunun yüzde 26,9'unu oluşturdu Türkiye'nin çocuk nüfus oranının yüzde 26,9 ile AB üye ülkelerinden daha yüksek olduğu görüldü.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Akşam 21.04.2022
Yıldırım'da sıfır atık seferberliği
Yıldırım Belediyesi, kayıt dışı olarak çalışan sokak toplayıcılarına statü kazandırmak amacıyla ‘Yıldırım Atık Dönüşüm Timi' uygulamasını başlattı. Böylece düzenli gelirleri olmayan sokak toplayıcıları istihdam edilerek sosyal güvence altına alınacak. Yıldırım Atık Dönüşüm Timi' uygulaması ile sağlık sigortaları ve düzenli gelirleri olmayan sokak toplayıcılarını istihdam ederek sosyal güvence altına alan Yıldırım Belediyesi, uygulamayla 18 yaş altı çocuk gruplarının çalıştırılmasının önüne geçti ve sokak toplayıcılarını tek elden kontrol altına alıp denetimlerini kolaylaştırdı. Sokak toplayıcılarından kaynaklı güvenlik sorunlarının da ortadan kaldırılmasının amaçlandığı projenin ilk etabında 70 sokak toplayıcısı istihdam edildi. Yıldırım Belediyesi 'Yıldırım Atık Dönüşüm Timi' ile düzensiz sokak toplayıcılarının topladıkları atıkların lisansı olmayan uygunsuz alanlarda depolanmasından dolayı oluşan çevre kirliliğinin önüne geçecek.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Türkiye 21.04.2022
İhtiyaç sahibine devletten 1400 liraya kadar destek
Devlet ihtiyaç sahibi kişilere destek ödemelerinde bulunuyor. Bu sene işsize, asker ailesine, kadınlara, çocuklara yönelik eğitim, sağlık, elektrik ve yakacak gibi amaçlarla düzenli ödeme miktarı 104,2 milyar lira olarak açıklandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.