Medyada Yoksulluk Gündemi: 22-29 Nisan 2022 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 22-29 Nisan 2022

Her hafta güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. 

DERİN YOKSULLUK AĞI

Hazırlayanlar: Bengisu T., Esin Türken, Güliz Kalender, İrem Sare P., Melisa S., Roysi Florentin, Şevval Şener

Doğruluk Payı 24.04.2022
Türkiye’de Her 3 Çocuktan 1’i Yoksul
Asgari yaşam koşullarının gerektirdiği temel gereksinimlerden uzak kalma durumu olarak tanımlanan yoksullukla çocukların karşılaşma ve olumsuz etkilerine maruz kalma riski yetişkinlere oranla daha yüksek. Yoksulluk içinde yetişen çocukların yaşama, sağlık, eğitim gibi temel hizmetlere erişimleri kısıtlı oluyor. Bu durum çocukların mevcut potansiyellerini tam olarak değerlendirememesine ve ileriki yaşlarında da yoksulluğa mahkûm olmalarına neden oluyor. Doğruluk Payı olarak UNICEF, OECD, Derin Yoksulluk Ağı ve TÜİK verileriyle Türkiye ve dünyadaki çocuk yoksulluğunu derledik.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Haberler Türk 23.04.2022
Ttb Udek'ten Betül Ulukol: "Türkiye'de Her Gün 30 Küsur Çocuk Ölüyor Farklı Farklı Sebeplerle Ama Bunların Yarısı Beslenme ile İlgili" Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu'ndan (UDEK) Betül Ulukol, çocuk ölümlerinin en büyük sebeplerinden birinin beslenme yetersizliği olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın çocuk ölüm hızıyla ilgili verilerine dikkat çeken Ulukol, " Türkiye'de her gün 30 küsur çocuk ölüyor farklı farklı sebeplerle ama bunların yarısının altında beslenme ile ilgili hastalıklar" dedi. Ulukol, yoksulluk nedeniyle gıdalarını kesen çocukların olduğuna da dikkat çekti. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 23.04.2022
"Devletin çocuk haklarına yönelik bütüncül bir politikası yok" Çocuklar, ekonomik, psikolojik ve fiziksel olarak istismar ediliyor. Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Hilal Çelik, ANKA Haber Ajansı’na Türkiye’de çocuk hakları ve yaşanan hak ihlallerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çelik, "Yoksulluk çocukların suça sürüklenmesine de neden olabilir; bu yoksul çocukların kesinlikle suça sürükleneceği anlamına gelmez ama bir risk. Bu çocukların yoğun olarak işlediği suçlar mala yönelik yani hırsızlık, yağma gibi suçlar. Bu yoksunluğu gösteriyor. Yoksulluk, eğitim, sağlık hakkı ihlali demek.", diye konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 23.04.2022
Çalışan kız çocuklarının sayısı arttı, okullaşma oranı düştü
Resmi verilere göre Türkiye’de 5-17 yaş grubunda 720 bin, sendikaların hesaplamalarına göre 2 milyonu aşkın çocuk işçi bulunuyor.Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2021 verileri de çocukların işgücüne katılım oranındaki artışı ve okullaşma oranındaki düşüşü gözler önüne serdi.Hane halkı İşgücü Araştırması 2021 yılı sonuçlarına göre;15-17 yaş grubundaki çocukların işgücüne katılma oranı yüzde 16,4’e çıktı. Kız çocukların işgücüne katılım oranının ise 2020’den 2021’e 0,9 puan arttı. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi Kıdemli Program Yöneticisi Nejat Kocabay, pandemide okullar kapanınca çocuk işçiliğinin arttığına dikkat çekti ve özellikle de Gaziantep ve İstanbul’dan aldıkları bilgilerin çocuk işçi sayılarında artış olduğu yönünde olduğunu anlattı.Çocukların çalışma nedenlerine bakıldığında ise, öne çıkan birinci nedenin ‘ailelerine maddi destek sağlamak’ olduğu görülüyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

63nokta.com 23.04.2022
NEVZAT TARHAN: PANDEMİDEN EN ÇOK ÇOCUK VE ERGENLER HASAR ALDI
Tarhan, “Pandemiden en çok hasar alan grubun çocuklar ve ergenler olduğu görüldü. Çocuk psikiyatrisi kliniklerinde ergen vakaları çok artış gösterdi.” uyarısında bulundu. Aile bağları kuvvetliyse bu durumun çocuklar için bir kazanıma dönüşebildiğinin altını çizen Tarhan, bağları sağlıklı olmayan ailelerde anne ve babaların rollerini reddettiğini söyleyerek çocukla birlikte zaman geçirmek ve onu sevmek gibi yaklaşımların bir yük olarak görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Tarhan, çocukların popüler kültürün çocuğu olma eğiliminde olduğunu belirterek önlem alınması gerektiğini de kaydetti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

samsungazetesi.com 23.04.2022
HER YERDE ÇOCUK İŞÇİ…
Okulda olması gereen pek çok çocuk aile bütçesine katkıda bulunmak için çalışıyor. Çocuk işçi çalıştırmak artık olağanlaştı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 23.04.2022
Çocukların en yoksul olduğu ülkeyiz
Türkiye yüzde 22.7'lik oranla çocukların en yoksul olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi ülkesi oldu.Türkiye'de bugün her 5 çocuktan biri derin yoksulluk sorunları ile yüzleşiyor, yeterli ve besleyici gıdaya ulaşamıyor.CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo, “ Fakirliğin yoğunlaştığı bölgelerden başlanarak bir an önce okul yemeği uygulaması başlatılmalı, gıdaya erişemeyen milyonlarca çocuk bu sayede en azından günde bir kez yeterli bir besin alabilmeli…Yetersiz beslenme beyin hücrelerinin gelişimini, büyümeyi durdurur. Açlık çeken çocuklar okula odaklanamazlar. "dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 23.04.2022
CHP’li Ahmet Kaya'dan, ‘İlköğretimde çocuklara ücretsiz yemek verilmesi’ için kanun teklifi
CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, devlet ilköğretim devlet okullarında çocuklar için ücretsiz okul yemeği verilmesine ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Kaya, "Yapılan araştırmalarda çocuklarımızın öğün atladığı tespit edilmiş birçok çocuğumuz yemek dahi yiyemez duruma gelmiş. Çocuklarımız yoksulluğun yarattığı aile içi sorunlarla yetersiz beslenmeyle hatta açlıkla ve sağlık hizmetlerinden ve sosyal koruma hizmetlerinden faydalanamam durumuyla ve suça sürüklenme olasılığındaki artışla mücadele etmektedir. Milletvekilleri olarak, gelin bir düzenleme yapalım. Çocuk yoksulluğunun azaltılmasına, çocukların psikososyal gelişimlerinin desteklenmesinde, sağlıksız beslenmesinin önlenmesinde katkı olarak, özellikle yoksulluğun yoğun olduğu bölgelerdeki devlet okullarımızda okuyan çocuklarımıza ücretsiz okul yemeği vermeye yönelik bir yasal düzenleme yapalım.", dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

gazeteduvar.com.tr 27.04.2022
TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN ÇOCUK ORKESTRALARI
İzmir’de sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çocukları müzikle buluşturmak adına Kadifekale, Agora, İkiçeşmelik, Eşrefpaşa gibi suç oranının ve uyuşturucu kullanımının yüksek olduğu mahallelerden gelen çocuklar müziğin sesiyle, yaşamın sınıfsal gürültüsünü bastırıyorlar. Opera sanatçısı Selmin Günöz tarafından bir orkestra çatısı altında bir araya getirilen çocuklar, karşılıksız müzik eğitiminden faydalanıyorlar.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

calisananne.com 24.04.2022
DEZAVANTAJLI ÇOCUKLAR İÇİN SOSYAL KORUMA UNICEF, nesiller arası dezavantaj döngüsünü kırmak, her çocuğun yoksulluk, şiddet ve sömürüden korunmasını sağlamak, sonuçta çocukların ve ailelerin hayatlarını dönüştürmek için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 28.04.2022
MEB’in 2023 hedefi: MESEM’lerle bir milyon çocuk işçi yaratıp 1,5 milyar lira kazanç sağlamak! Milli Eğitim Bakanlığı'nın meslek liselerinde uygulamaya soktuğu Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) programıyla öğrenciler 4 gün işe, 1 gün okula gidiyor. Çocuk işçiliğin yaygınlaştığı, işverenlere ucuz işgücü desteği sağlandığı, çocukların okuldan koptuğu program için Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çocuklar üzerinden döner sermayedeki artışa dikkat çekiyor. Programı ve etkilerini meslek liselerindeki öğretmenlerle ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'yla (Eğitim Sen) konuştuk.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

63nokta.com 23.04.2022
YENEROĞLU: "41 ÜLKE ARASINDA EN MUTSUZ ÇOCUKLARIN TÜRKİYE DE OLMASINI HAK ETMİYORUZ"
Çocuklarımızın birer yetişkin olduklarında kaçıp gitmek isteyecekleri ülke olmayı hak etmiyoruz. AB ve OECD'ye üye olan 41 ülke arasında en mutsuz çocukların Türkiye’de olmasını hak etmiyoruz. Bugün Türkiye’de bisiklete binerken panzerlerin altında ezilip can veren çocuklarımız var maalesef. Boş arazilerde elinde bomba patlayıp paramparça olan çocuklarımız var. Annesiyle birlikte hapishanede büyüyen ve daha doğduğu anda alnına terörist damgası vurulan binlerce çocuğumuz var. Ailelerine yaşatılan hukuksuzluklar yüzünden hayatı zindan olan yüzbinlerce çocuğumuz var. İktidar temsilcileri bu gerçekleri görmeli ve üzerine derin derin düşünmeliyiz.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

gercekgundem.com 23.04.2022
HACER FOGGO: BİR ÇOCUK SOKAKTAYSA RİSK ALTINDADIR CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo, "Bir çocuk sokaktaysa risk altındadır. Çünkü aslında, okul zamanı okulda olmayan bir çocuk o yoksulluk etiketini, yoksulluk yükünü de üzerine almış demektir” dedi. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Günlük Evrensel 23.04.2022
BU NASIL ÇOCUK BAYRAMI?
Çocuk bayramıda çocuklarımızın günümüzdeki durumunu ele alan bir yazı. Uyuşturucu ve suça yönelen çocuk sayısı arttı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

adilmedya.com 24.04.2022
ÇOCUKLAR 23 NİSAN A YOKSULLUKLA BOĞUŞARAK, OKULUN DIŞINDA VE ÇALIŞARAK GİRİYOR Okuldan kopan, işçi olmaya zorlanan, tarikatların ve cemaatlere mecbur edilen, istismara maruz bırakılan, küçük yaşlarda evlendirilen milyonlarca çocuk bu ülkenin gerçeği.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ahval.me 24.04.2022
ÇOCUK İŞÇİLİĞİ - YÜKSEL TAŞKIN
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF tarafından 2021 yılında yayımlanan “Çocuk İşçiliği: 2020 Küresel Tahminler, Eğilimler ve Önümüzdeki Yol” başlıklı rapor, çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine yönelik kaydedilen ilerlemenin 20 yıldır ilk kez durduğuna işaret ediyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

politikakulvari.com 24.04.2022
ÇOCUKLARIMIZA ÖZGÜR VE ZENGİN BİR TÜRKİYE BIRAKACAĞIZ
“Çocuklarımız, barış ve bolluk içinde yaşayan bir Türkiye'de büyümeyi hak ediyorlar. Bu onların hakkı. Biz çocuklarımıza; özgür ve zengin bir Türkiye bırakacağız. Biz çocuklarımıza, yarınlarımıza; demokrasi, özgürlük, adalet, zenginlik, huzur ve mutluluk bırakacağız.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

tukenmezhaber.com 24.04.2022
HDP Lİ ERSOY DAN DÖRT AYRI BAKANA ÇOCUK HAKLARI İHLALLERİ SORUSU | HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması istemiyle sorular yöneltti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ulak.news 23.04.2022
TÜRKİYE DE BUGÜN BİNLERCESİ BAYRAM KUTLAMASI YERİNE TARLAYA, SANAYİYE ÇALIŞMAYA GİDECEK
Derinleşen ekonomik kriz çocuk yoksulluğu ve çocuk işçiliğinde patlamaya yol açtı, çocuklarda beslenme yetersizliği acil bir sağlık sorunu haline geldi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin, çocuk işçiliği ve çocuk iş cinayetleriyle ilgili hazırladığı rapora göre 2013 ve 2021 yılları arasında en az 556 çocuk çalışırken hayatını kaybetti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

dedahaber.com 28.04.2022
ÇOCUK YOKSULLUĞU ARAŞTIRMA ÖNERGESİ AK PARTİ VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın Çocuk Yoksulluğunun nedenlerinin araştırılması için araştırma önergesi verdi.
Soru önergesi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Diken 23.04.2022
‘Öteki 23 Nisan’: Üç ayda altı çocuk iş cinayetinde öldü, 65 çocuk istismar edildi "CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun yayımladığı 23 Nisan 2022 çocuk raporuna göre bu yılın ilk üç ayında altı çocuk iş cinayetinde öldü, sekiz çocuk erkekler tarafından katledildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 22.04.2022
Bakan Dönmez: Kılıçdaroğlu’nun bugün 4 milyon hanenin elektriği kesikmiş gibi oluşturmaya çalıştığı söylem algıdır çarpıtmadır Bugün itibarıyla tüm abone gruplarında elektriği kesik abone sayısı 278 bindir.Bu da toplam abone içinde yüzde 0.6’dır.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Cumhuriyet 22.04.2022
Türkiye'deki elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zammı Avrupa'nın 3 katı! AB İstatistik Ofisi (Eurostat) şubat ayı enerji Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi’ne göre, Avrupa’da enerji fiyatlarına ilişkin son veriler, akaryakıt, elektrik ve doğalgazda en çok artış Türkiye'de. Şubat 2022 itibarıyla Türkiye’deki yıllık artış oranı Avrupa Birliği’ndeki (AB) ortalama oranın 3 katını aştı. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarındaki değişimi gösteren yıllık enerji enflasyonu Şubat 2022’de Türkiye’de yüzde 97 olurken AB’de yüzde 29 oldu. Türkiye’deki enerji enflasyonu AB ortalamasının 3,3 katı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

sabah 22.04.2022
Bakan Mustafa Varank: Hükümet ucuz elektrik için 2.5 milyon haneye destek veriyor Bugün Enerji Bakanımız bir açıklama yaptı; bütün abone gruplarında elektriği kesik olan abone sayısı 278 bin. Bu, binde 6'ya tekabül ediyor. Eminim bunların içinde elbette türlü sıkıntılarla elektrik parasını ödeyememiş olanlar vardır. Ama bunların büyük çoğunluğu yaylada, tatil beldesinde evini kapatıp giden abonelerden oluşuyor. Bu insanlar 3 ay elektrik kullanıyor, daha sonra elektriğini kapatıp, tekrar gelip açtırıyorlar. Şimdi 4 milyon rakamı nerede, 278 bin rakamı nerede? Biz durumu olmayan, fakir fukara, garip gureba elektrik parasını ödeyebilsin diye 2,5 milyon haneye elektrik yardımı yapıyoruz ve şu anda konutlara verdiğimiz elektriği aşağı yukarı yüzde 70 sübvanse ediyoruz. Geçen sene hanelerde vatandaşlarımız elektriği daha uygun kullansınlar, gazı daha uygun kullansınlar diye 160 milyar lira sübvanse ettik.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ileri 23.04.2022 Halkın yüzde 57’si faturasını ödemekte zorlanıyor
Özer Sencar tarafından yayınlanan verilere göre; elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediğini belirten vatandaşlar %19'luk bir kesimi oluşturuyor. Faturalarını ödeyebilen ama çok zorlandığını belirten vatandaşların oranı ise %57 seviyesinde. Faturaları ödeyemediğini belirten vatandaşların oranı Şubat ayında %14.4 iken bu oran Mart ayında 18,6 oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

sabah 25.04.2022
Kronik hastaların 206 liralık elektrik faturası devletten Kronik hastaların 206 liralık elektrik faturası devletten.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 26.04.2022
Elektriği kesilen yurttaş: Yardım için kaymakamlığa müracaat ettim; 'garantisi yok' dediler CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Konak ilçesine bağlı Tınaztepe mahallesinde oturan Fevzi Karaman'ı ziyaret etti. Mum ışığıyla aydınlatmaya çalıştığı iki odalı 15 metrekarelik evinde Yücel'e yaşadığı sıkıntılarını anlatan Fevzi Karaman, ödeyemediği bin 715 liralık fatura nedeniyle elektriğinin kesildiğini söyledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 26.04.2022
Borcundan dolayı elektriği kesilen yurttaş: Mum ışığı ile iki çocuk bakıyorum, 12 bin 250 lira icralığım CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa'da fatura borcu nedeniyle evinde elektrik olmayan Erdal Kaya’yı ziyaret etti. “Elektrik faturaları her ay kabusa döndü” diyen Karaca, “Getirdikleri tarife ile yüzde 130’luk, Cumhuriyet tarihinde görülmeyen bir artış oldu. Artık faturalar ödenemiyor. Aileler her ay kabus yaşıyor. Ben mum ışığı ile iki tane çocuk bakıyorum. 12 bin lira icralığım. 12 bin 250 lira icralığım. İki kişi 1200 lira su faturası gelir mi? Nasıl ödeyeyim. Avukat aradı, en fazla 4 taksit yaparız, ilk taksitini peşin vermeniz lazım, dedi. Nasıl verelim?” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 25.04.2022
CHP'li Akın: 'Enerji çeki'yle vatandaşın enerjiye erişimini kolaylaştıracak uygulamaya geçilmeli İktidar, 2 milyon 140 bin hanenin elektrik faturasının devlet tarafından karşılandığını gündeme getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ise bu desteklerin yeterli olmayacağını, Avrupa’da da uygulanan “enerji çeki” ya da “enerji paketi” adıyla vatandaşın enerjiye erişimini kolaylaştıracak bir uygulama yaşama geçirilmesi gerektiğini belirtti. Akın, "Temel insan hakkı olan enerjiye rahat erişim için sosyal devlet ilkesiyle hareket edilerek “enerji çeki” ya da “enerji paketi” adıyla vatandaşın enerjiye erişimini kolaylaştıracak bir uygulama yaşama geçirilmeli. Geliri asgari ücretin altında kalan her hane için yaklaşık asgari tüketim tutarında destek sunulmalı.”, dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

GazeteDuvar 26.04.2022
EnerjiSa işçileri Bursa’da: Sesimizi duyurana kadar durmayacağız Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Enerji-Sen’e üye olan Başkent Elektrik işçileri, bir ay önce “Size uygun pozisyon yok” denilerek işten çıkarıldı. İşlerine geri dönme talebiyle Ankara’da Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde eylem başlatan işçiler, eylemlerinin dördüncü haftasında İstanbul’da bulunan Sabancı Holding’e yürüyüşe geçti. İşçilerden Bekir Bayatlı, 12 yıl boyunca sarı sendikaya üye olduklarını ve asgari ücretin altında kaldıklarını anlattı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Türkiye 27.04.2022
Kaç kişi elektrik faturalarını ödeyemiyor? "An itibarıyla faturasını ödeyemediği için elektriği kesik abone sayısı hepsi 278 bin. Keşke herkes ödeyebilse. Evet enerji ciddi yük. Kimse inkâr etmiyor. Ama son 7 yıla bakınca 2020-2021 yıllarında borcunu ödemeyenlerin sayısı düşmüş. Rakamlar ortada. Şimdi buna da yalan diyenler olacaktır.
Hayat pahalılığı inkâr edilemez gerçek. Zaten hepimiz yaşıyoruz. Nesini inkâr edeceğim? Ne versem kabul ederler diyerek gerçekleri çarpıtmamak lazım… "
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Halk TV 23.04.2022
Hacer Foggo aileler faturalar yüzünden bir cendere içinde.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

haberglobal.com.tr 28.04.2022
GIDA FİYATLARI NİSAN DA AYLIK YÜZDE 8,02 ARTTI
Türk-İş sendikası Nisan ayı gıda fiyatlarındaki artışı açıkladı. Türk-İş'e göre, gıda fiyatları Nisan'da aylık yüzde 8,02, yıllık yüzde 85,02 arttı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 25.04.2022
Özgür Demirtaş'tan 'uçuyoruz' yayınları yapan kanallara sert tepki: Bu kötü günler geçecek Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, artan fiyat ve hayat pahalığına değinmeyen iktidara yakın kanalları eleştirdi. Demirtaş sosyal medya paylaşımında, “Elektrik faturasının ödenemediği, bir şişe yağ için sıraya girildiği, belediyelerin EKMEK kuponu dağıttığı, insanların Barınma haklarının bile fahiş kiralardan ötürü sağlanamadığı, tüm bunlar olurken bazı kanallarda “uçuyoruz” palavrası atıldığı bu kötü günler GEÇECEK…”, dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 28.04.2022
Bakan Varank’tan Kılıçdaroğlu’na: “Madem faturalardan dertlisiniz, İstanbul’da 400 binden fazla suyu kesik aboneden para almayın”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 28.04.2022
Borcundan dolayı elektriği kesilen her 100 aboneden 8’i Kayseri’de CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, “Türkiye genelinde 3 milyon 447 bin 9 abonenin elektriği kesilmiş. Türkiye’de ‘Kimsenin elektriği kesilmiyor’ diyenler bu rakamları iyi görsün” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Dünya Gazetesi 23.04.2022
"Kılıçdaroğlu: Hala ne yaptığımı kavrayamamışlar
"CHP lideri Kılıçdaroğlu, “AK Parti’ye yakın bazı arkadaşlar, biz sizin elektrik faturanızı ödeyelim diye, ucuz kahramanlık yapıyorlar. Hala ne yaptığımı kavrayamamışlar, hala niçin bunu yaptığımı kavrayamamışlar. Ben elektrik faturamı öderim. Benim için son derece düşük rakam. Ama o elektrik faturasını ödeyemeyen milyonlar var. Bundan haberleri yok." dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Halk TV 23.04.2022
Günde 35 TL'nin altında geliri olan yoksul sayılıyor. elektrik yardımına muhtaç aile sayısı arttı. Simit, çay, peynir 10 tl.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

GazeteDuvar 22.04.2022
Son araştırma: 4 kişiden 2'si borçlu, 1'i borç istiyor Ipsos araştırma şirketinin Bloomberg HT için yaptığı araştırma yurttaşlarının yarısının borçlu olduğunu, her 10 kişiden sekizinin gelirinin düştüğünü ortaya koydu.
Ipsos araştırma şirketinin Bloomberg HT için yaptığı araştırma yurttaşlarının yarısının borçlu olduğunu, her 10 kişiden sekizinin gelirinin düştüğünü ortaya koydu. Aileden maddi destek alanların sayısının da oldukça yüksek olduğu görüldü. Araştırmaya katılanlardan yüzde 38'i çalıştığı halde ek gelir için ek iş arayışında olduğunu söylerken yüzde 34'ü zaten işsiz olduğunu ve bu nedenle iş aradığını belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 63'ü en ucuz ürünü bulmak için market market dolaştığını söylerken, yüzde 58'i giyimde en gerekli şeyleri aldığını söyledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız
.
ArtıGerçek 25.04.2022
Türkiye'de 2.4 milyon çocuğun ailesi iş bulamıyor
CHP TBMM Grubu’nun ekonomi raporunu açıkladı. Rapora göre; Türkiye’deki çocukların yüzde 33.7’si ise maddi yoksunluk çeken ailelerde yaşıyor. “Çamaşır makinesi, televizyon, telefon, otomobil, beklenmedik harcamaları karşılama, evden uzakta bir hafta tatil yapma, kira konut kredisi, borç ödemelerini yapabilme, iki günde bir et, tavuk balık içeren yemekleri yeme ve evin ısınma ihtiyacını karşılama” şeklinde sıralanan dokuz maddeden en az üçünün ekonomik olarak karşılanamaması “maddi yoksunluk” olarak nitelendiriliyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 28.04.2022
Mansur Yavaş: 3 bin civarı ailenin eczane borcunu kapatıyoruz Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ihtiyaç sahibi ailelerin eczane borçlarını ödemeye başladıklarını "“Ankara Eczacı Odası ile yaptığımız protokol ile 3 bine yakın hemşehrimizin aileleriyle beraber ilaca erişimini sağlamak amacıyla eczane borçlarını kapatıyoruz” açıklması ile duyurdu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

birgun.net 28.04.2022
YENİ BİR DÜZEN ŞART
Neoliberalizm Türkiye açısından sanayisizleşme anlamına geldi. Neoliberalizm vatandaşın borç batağına gömülmesi anlamına geldi. Neoliberalizm sanayiden tarıma, enerjiden finansa her alanda dışa bağımlılık, stratejik sektörlerde özelleştirmelerle kamusal hakların kaybı anlamına geldi. Neoliberalizm emeğin güvencesizleştirilmesi ve esnekleştirilmesi; emekçilerin örgütlenme, sendika, grev gibi haklarının siyasal zor yoluyla kullanılamaz hale getirilmesi anlamına geldi. Neoliberalizm temel insan haklarının yok sayılarak sosyal devlet güvencelerinin ortadan kaldırılması ve yoksulluğu yöneten, süreklileştiren sadaka usulü sosyal yardım anlayışı anlamına geldi. Sonuç ise açık: Tek adam rejimi tarafından ülkemizin içine sokulduğu buhranın zemini işte bu düzen oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Asır 27.04.2022
İhtiyaç kredilerinin faizi 1,70’in altında
İHTİYAÇ kredisi faiz oranları değişirken, bankalar konuyla ilgili duyuruda bulundu. Ramazan Bayramı öncesinde nakit para ihtiyacı olan ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak isteyen çok sayıda vatandaş banka kredilerine yönelmeye başladı. Kredi çekmek isteyen vatandaşlar taksitleri, geri ödemeleri ve faiz oranlarında kendilerine en uygun bankayı araştırırken, bankalar ihtiyaç kredileri için faiz oranlarını güncelleyerek müşterilerine duyurdu. Bayram öncesi birçok bankanın sunduğu faiz oranı, 1,70 seviyesinin altına düşmüş durumda.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 27.04.2022
Geçim derdine düşen vatandaş kartları boşalttı Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre “banka ve kredi kartı ile yapılan harcamalar tutarı” ise 25 Mart-12 Nisan haftasında 59 milyar 564 milyon lira ile tarihi rekor seviyesine ulaştı.
Semt pazarlarında dahi artan post cihazları neticesinde son 7 haftadır banka ve kredi kartı ile yapılan haftalık harcamalar 50 milyar liranın altına düşmüyor. 15 Nisan itibarıyla sene başından bu yana 707 milyar 311 milyon lira banka ve kredi kartlarıyla harcandı. Bu tutar geçen yılın aynı döneminde 400 milyar 453 milyon lira seviyesindeydi. İğneden ipliğe gelen zamlar kartlı harcamalarda yüzde 76.6 artışa yol açtı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 24.04.2022
Eylem yapan öğrencilere tehdit
Batman Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler, kaldıkları Kredi Yurtlar Kurumu yurdunda yaşadıkları sorunlara karşı eylem yaptı. Öğrenciler, yemek fiyatlarının 13 TL’den 17 TL’ye yükseltilmesi, yemek ve yemekhanede gerekli hijyenin sağlanmaması, iftar saatlerinde az personel çalıştırılması nedeniyle saatlerce sıra beklemeyi protesto etti. Eylem sırasında yurt bir yetkilisi, öğrencileri “Geceyi nezarette geçirirsiniz” sözleriyle tehdit edildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

birgun.net 25.04.2022
KRİZİN FATURASI İŞÇİYE KESİLDİ
Açlık ve yoksulluk emekçileri ablukaya alırken iktidar da sermayeyi kollamaya devam ediyor. Ekonomik bunalımı üç iktisatçısıyla konuştuk. Prof. Korkut Boratav, “Toplumumuzun emekçi sınıfları bir krizin içindedir; buna karşılık sermaye ihya olmaktadır” dedi. Prof. Gamze Yücesan Özdemir, “Yükselen itiraz dalgalarını ortaklaştıracak, dillendirilen talepleri görünür kılacak aşağıdan siyasete ihtiyacımız var” derken Prof. Aziz Konukman ise “Ucuz kredi Erdoğan hükümetinin sınıfsal tercihinin göstergesidir” diye konuştu. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 28.04.2022
4 kişinin yol masrafı bir asgari ücret kadar Eskişehir otogarını ziyaret eden CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Dr. Jale Nur Süllü, “Akaryakıt zamları hem otobüs firmalarını, hem de yurttaşlarımızı sarstı. Artık memleketine gitmek de, bayram kavuşmaları da hayal oldu. Eskişehir’den birçok ile 4 kişilik bir ailenin gidiş dönüş bilet ücretleri bir asgari ücreti buluyor. Yurttaşlarımız da böyle bir bütçesi olmadığı için zorunlu haller dışında seyahat edemiyor”, dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

GazeteDuvar 22.04.2022
Öğrenci servislerine zam: Fiyatlar yüzde 40 arttı İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası’nın öğrenci servisleri için yüzde 40 zam talebi UKOME tarafından onaylandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

GazeteDuvar 25.04.2022
Ankara'da sabah ulaşımında indirimli tarife uygulaması başlıyor Ankara Büyükşehir Belediyesi, özellikle çalışanların ulaşım giderlerine destek olmak amacıyla, . 27 Nisan 2022 Çarşamba gününden itibaren kent içi ulaşımında 06.00-06.45 saatleri arasında EGO Genel Müdürlüğü’ne ait teleferik, otobüs ve raylı sistemler (Metro-ANKARAY) ile BAŞKENTRAY’da indirimli tarife uygulayacak.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Posta 22.04.2022
Bayramda otobüse talep yok! Sayı 2 binden, 800'e düştü “Geçmiş yıllara göre hareketlilik yüzde 50 bile değil, yüzde 30 civarında. Bu gidenler de geri dönmeyecekler. Dolayısıyla bunları götüren otobüsler boş gelecek ve tekrar gidemeyecek. Oysa Bayram dönemlerinde büyük şehirlerden dolu gidenler hemen geri döner, diğer yolcuları götürür; tatil dönüşü de aynı şekilde dolu dönerlerdi. İstanbul otogarından bayramlara 15 gün kala 2 bin civarında Otobüs çıkış yaparken, şu anda 800 civarında otobüs çıkıyor ve bunlar da dolmuyor. Dönüşleri de boş olacağından zarar edecekler.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 26.04.2022
Antalya’da toplu ulaşıma zam Antaly'da, toplu taşıma esnafının talebi üzerine ulaşım ücretlerine yüzde 25 zam yapıldı. Kararla birlikte 4 TL 10 kuruş olan tam biniş toplu taşıma ücreti 5 TL 20 kuruşa çıktı. 3.65 TL olan emekli ve öğretmen taşıma ücreti 4.50 TL, 2.40 TL olan öğrenci 2.65 TL olurken, aktarma ücreti ise 1.50 TL oldu. Öte yandan toplantıda öğrenci servisleri ile ilçelerdeki toplu taşıma ücretleri de yüzde 25 ila yüzde 29 oranlarında arttırıldı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 27.04.2022
Şişli Etfal’in ihalesi yapıldı: Asıl amaç hastaneyi boşaltıp, araziye çökmek ve o arazi üzerinde yeni rant projeleri hayata geçirmek Taşınmayla birlikte zaten krize girmiş sağlık sisteminin de etkisi ile on binlerce insanın hizmet aldığı bu bölgede sağlık hakkına erişmekte ciddi sıkıntıların ortaya çıkacağını vurguladık. Yaşlıların, engellilerin, gebelerin ve çocukların sağlık hizmetine ulaşımda büyük problemler yaşayacağını ve yine yeni yapılan hastanenin gerek konumu gerekse stat ile yan yana olmasının özellikle acil sağlık hizmetlerine yapacağı etki konusunda uyardık. Tüm uyarılarımıza rağmen pandemi döneminde alelacele, yangından mal kaçırır gibi taşınma işlemi gerçekleştirildi. Maalesef bu süreçte yaptığımız tüm uyarıların bir bir gerçekleştiğine tanık olduk.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet 23.04.2022
"Büyükşehir belediyeleri yoksulluk için özel bütçe ayırmıyor" "Bulgular:
*Temel insan hakkı olan gıdaya erişime belediyelerin stratejik planlarında yer vermedikleri sadece geleneksel yöntemlerle ele aldığı; aylık gıda yardım kartları ya da aşevinde yemek dağıtımı, gıda yardım kolileri yaptıkları saptandı.
*Araştırma sonucuna göre belediyelerin çoğunluğunun sürdürülebilir gıda ve gıdaya erişim için yönetim modelleri ve politikalarının olmadığı tespit edildi.
*Gıda ve tarım yönetimindeki geleneksel bakış açıları bu yöndeki politikalarına da yansıyor. Bursa, Denizli, Ordu ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyeleri’nin Stratejik Planları’nda gıda ve tarım politikalarına pek değinilmediği tespit edilmedi."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Asır 26.04.2022
İzmir’de gevrek 4 lira oluyor!
1 Ocak'ta 2.50 liradan 3 liraya çıkarılan gevrekte girdilerin 1'e 5 arttığına dikkat çeken İzmir Pide ve Gevrekçiler Odası Başkanı Şükrü Erişen, "Dayanabildiğimiz kadar dayandık, artık gücümüz bitti. Talebimizi ilgili yerlere ilettik. Bayramdan sonra gevrek, İzmir'de de 4 lira olacak" dedi. İstanbul'da uzun süredir 4 liradan satılan gevreğin fiyatı, daha sonra Ankara, Bursa, Konya gibi kentlerde de 4 lira oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Akşam 26.04.2022
YESMEK' projesi kapsamında yapılan yemekler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor
Diyarbakır'da Yenişehir Belediyesi, Yenişehir ilçesinde hayata geçirilen YESMEK projesi kapsamında Aşçılık Kursu'nda üretilen sıcak yemekleri iftar saatinde ihtiyaç sahibi yalnız yaşayan yaşlı vatandaşlara ulaştırıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Asır 27.04.2022
Gençlere 36 bin lira evlenme yardımı
YAZ mevsimiyle birlikte düğün sezonu başlarken, hükümet evlenecek gençlere eşyalarını almaları için Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden ve çeyiz hesabıyla destek sağlıyor. Aylık 1500 lira geliri olan 36 bin lira evlenme desteği alacak. Evlilik ödeneğinde yaş sınırı bulunmuyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Milliyet 22.04.2022
‘Dayanışma sürecek’ Kuşadası Belediyesi, ramazan ayı dolayısıyla hazırladığı gıda yardım paketlerini, gereksinimi olanlarda ulaştırıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

haberekspres.com.tr 26.04.2022
MARKETLERDE ALARMLI ET DÖNEMİ! Son dönemde et fiyatlarındaki artışa paralel olarak artan hırsızlık vakalarına karşı marketlerin kasap reyonlarında güvenlik amaçlı alarm vermesi için kullanılan RFID olarak adlandırılan akıllı etiketlere geçildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 23.04.2022
Ayçiçeği seferberliği: Çiftçiye dev tohum ve gübre desteği Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle geçtiğimiz birkaç ay yaşanan ayçiçeği sorunu tarihe karışacak. Birçok şehirde belediyeler ve il tarım müdürlükleri seferberlik başlattı. Ayçiçeği üretecek çiftçilere ciddi ayçiçeği tohumu ve gübre desteği veriliyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

fibhaber.com 26.04.2022
NEVŞEHİR ÖZKONAK TA KOYUN YÜNLERİ KADINLARIN ELİYLE DEĞERLENECEK
Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabasında kooperatif kuran kadınlar, hem yöredeki koyunların yünlerini değerlendirecek hem de ürettikleri çeşitli ürünlerle aile ekonomisine katkı sağlayacak.Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 27.04.2022
Bakan Kurum'dan Sivas'a sosyal konut müjdesi: 3.946 konutumuzu armağan ediyoruz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Sivas’ta TOKİ Başkanlığımızla 9.189 konut ile onlarca sosyal donatının yapımını tamamladık. Yine 2.449 konut ile 5 ticaret merkezi, 4 cami, hükümet konağı, sosyal tesisler ve millet bahçesinin yapımına devam ediyoruz. Sosyal konut projelerimiz kapsamında ise toplam 3.946 konutumuzu Sivas’ımıza armağan ediyoruz" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 28.04.2022
Ekmekte zam dalgası durdurulamıyor: 4,5 lira olacak Artan maliyetler karşısında son aylarda art arda fiyat artışı yapılan ekmeğe, 1 Mayıs’ta da zam geliyor. İstanbul’da 5-6 ilçede ekmeğin satış fiyatı 4 TL’den 4.5 TL’ye yükseltilecek.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Türkiye 27.04.2022
Bakan Yanık yeni destek paketini duyurdu: 229 milyon lira Bakan Yanık, "Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın tensipleriyle 81 ilimizde, tüm ilçelerimizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımıza bayram öncesinde 229 milyon TL ek kaynak aktardık. Vakıflarımız sahadaki ihtiyaçların karşılanması için vatandaşlarımızın yanında olacak. Ramazan Bayramımız şimdiden mübarek olsun." dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

KRT TV 23.04.2022
Gaziantep'te bedava ekmek dağıtımında izdiham yaşandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 26.04.2022
Türkiye'de bir ilk: Emekli binbaşılar maaşları için eylem yaptı
Emekli Binbaşılar Platformu üyeleri, makam görev tazminatı ve emekli maaşlarında iyileştirme yapılması talebiyle bugün, Ankara'daki Ulus Meydanı'nda eylem yaptı. Binbaşıların emekli maaşlarının açlık sınırında olduğunu söyleyen Fatih Çakırtaş, “Şu anda, binbaşı rütbesinden ayrılan emekli bir subayın aldığı ücret, TÜİK verilerine göre açlık sınırında bir maaştır.", dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 26.04.2022
Geçinemeyen emekliler isyan etti: Eve kapanıp ölmeyi bekleyeceğim
Habere ulaşmak için tıklayınız.

halktv.com.tr 28.04.2022
GENÇLER İŞSİZLİKLE, YAŞLILAR DÜŞÜK MAAŞLA BAŞ BAŞA BIRAKILMIŞTIR
TBMM’de yaşlıların sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için araştırma komisyonu kuruldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, “Bugün gelinen noktada gençlerimiz işsizlikle, kayıt dışı istihdamla, yaşlılarımız ise düşük emekli maaşı, yetersiz sosyal destekle ve kaynak yetersizliğiyle boğuşan bir sosyal güvenlik sistemiyle baş başa bırakılmıştır” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel 24.04.2022
"Ayrımcılık, yoksulluk, eşitsizlik kıskacında Roman kadın olmak: Bu güvencesizlik sağlığından ediyor!" Kadını ek gelir olarak görüp aileye sıkıştıran, kadının esas görevini ev içi yükü sırtlamak olduğunu söyleyen politikalar kadınları esnek, güvencesiz, kayıt dışı çalışmaya mahkum ediyor. Bugün her 100 kadından sadece 16,7’si kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda.* Pandemide çocuğun bakım sorumluluğunun tamamen aileye ve hatta kadına bırakılmasıyla da birlikte artan kadın işsizliği bugün yaklaşık yüzde 30’a ulaştı. Yani kadınların büyük bir çoğunluğu pek çok sosyal haktan ve güvenceden mahrum. Kadınlar işsizliğin ve güvencesiz çalışma dayatmasının sonuçlarını çok ağır deneyimliyorlar. Bunlardan biri de geçinmek için Çanakkale’de günübirlik temizliğe giden Hanife. Hanife’nin, düzenli, sigortalı bir işi olmadığı gibi, Roman olduğu için yaptığı iş başvurularında tüm kapılar suratına kapanmış.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

marksist.net 26.04.2022
EMEKÇİ KADINLARA TRAVMALAR YAŞATAN BU DÜZEN YIKILMALI!
Bir annenin bebeğini terk etmesi asla kolay bir şey değildir. Onu bu duruma zorlayan sebepleri sorgulamadan, meselenin derinlerine inmeden gerçeği anlamak mümkün değildir. Buna rağmen medyada yapılan yayınlarda bütün suç kadının omuzlarına yüklendi. Erkeğin, ailenin, devletin sorumluluğu göz ardı edildi. Oysa toplum tarafından aşağılanmayacağına ve devlet tarafından korunacağına güvenleri olsa kadınlar böyle zor bir duruma düşmezlerdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 23.04.2022
Kadın Savunması’ndan Taksim’de 1 Mayıs çağrısı: “Dünya bizim emeğimiz üzerinde dönüyor” Evde ne pişeceğini düşünmek zorunda kalanlar bizleriz, evin temizliğini yapmak zorunda bırakılanlar bizleriz, bunların karşılığında aldığımız ücret ise kocaman bir sıfır! Ücretsiz emeğimizin sesini duyurmak için haydi 1 Mayıs’a!
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 24.04.2022
1 Mayıs’ta kaldığı yerden devam
Taşımacılık iş kolunun önemli bir parçasını oluşturan ve kayıtlı istihdam edenlerin sayısı 200 bini bulan kuryeler 1 Mayıs’ta alanlarda olacak. Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Kenan Öztürk, "Gerçek enflasyon yüzde 150’lere dayandı. Asgari ücrete yapılan artış eridi gitti. Yoksulluğa karşı emekçilerin yükselttiği ücret artışı talebi var. Ancak bir gün zam yapacağız deyip diğer gün tam aksi açıklamalar yapılıyor. Tutarsızlık var. Biz öncelikle yoksulluğa, pahalılığa, zamlara karşı sesimizi yükselteceğiz.”, dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

referansgazetesi.com.tr 27.04.2022
SORUNUMUZ BÜYÜK ANCAK ÇARESİZ DEĞİLİZ
1 Mayıs öncesinde açıklama yapan Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Gaziantep Şubesi Başkanı Mahmut Canyurt, “1 Mayıs’ı daha pandeminin, ekonomik krizin ve yanı başımızda süren Rusya-Ukrayna savaşının etkilerini derinden hissettiğimiz koşullarda kutluyoruz. Yaşam ve çalışma koşullarımız her geçen gün zorlaşıyor. Enflasyon çığ gibi büyüyor. Fiyatlar artıyor, ücretler eriyor. Alım gücü her geçen gün geriliyor. Sorunumuz büyük ancak çaresiz değiliz” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

GazeteDuvar 22.04.2022
İzmir'de hurda toplayanlara kesilen para cezaları protesto edildi: Hırsızlık mı yapsın bu insanlar?
İzmir Karşıyaka Örnekköy Mahallesi’nde Roman vatandaşlar hurda toplanması nedeniyle kesilen para cezalarını protesto etti. Eyleme CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Cemil Yüm de katıldı. Purçu, "Yurttaşımız çöpten, hurdadan nafakasını çıkarmaya çalışıyor. Çoluk çocuğuna bakmaya çalışıyor. Bir devletin yetkilisi, valiliğin kararnamesiymiş, valiliğin kararıymış, çevre bakanlığının çıkardığı kanunmuş… Bu garibana 10 milyar (bin lira), 15 milyar ceza yazılsın, sen hurda toplama! Hurda toplamasın hadi. Ne yapsın, hırsızlık mı yapsın! Tamam toplamasın hadi. Ama devlet buna bir çare bulsun. Gelsin bugün ekmek parasını versin. Elektriğini ödesin, suyunu ödesin, çoluk çocuğun baksın bakalım devlet. Bakar mı? Bakmaz. Çünkü sosyal devlet Anayasada yazıyor ama Anayasada yazan sosyal devlet hakları bu vatandaşımıza yok.", diye açıklama yaptı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeşil Gazete 23.04.2022
Neoliberal kentler ve atık toplama alanının sömürgeleştirilmesi
"Hemen hemen hiçbir haktan yararlanmadığı hatta yararlanmak talebinde bile bulunmadan kendisi için bir iş, bir geçim, geçimini sağlayabilecek işleri yapma biçimleri için yaratıcı katkı, yaratıcı örgütlenmeler ve dayanışmalar ve sonuç olarak bir yaban-otunun kentte kök salabilmesi açısından düşünebileceğimiz bütün zorluklara ve hırpalanmalara rağmen, kendileri bakımından son derece onurlu ve başlarını dik tutabilecekleri bir yaşam tarzı geliştirmeyi başaran insanlara karşı geçtiğimiz ağustos ayından beri devletin nasıl bir saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair haber başlıklarını sıralamak bile, durumun ve yaşanan haksızlık uçurumlarının ya da doruklarının neler olduğunu gözler önüne serebilecek nitelikte ve güçte:
Atık Toplayıcısı Hamza: Sokakta Biz Yokmuşuz Gibi Davranıyorlar (25. 10. 2020/ Evrim Kepenek-BİA Haber Merkezi)
Yüzlerce polisle kağıt toplama işçilerine gece baskını (07. 10. 2021/ Duvar)"
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 22.04.2022
İskonto farkını hastalar ödüyor
İlaç firmaları döviz kurundaki aşırı artış nedeniyle zarar ettiklerini ileri sürerek Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ilaç iskontosu uygulamamaya başladı. Kalp, tansiyon, şeker, kan sulandırıcı, epilepsi, insülin ilaçları gibi birçok ilaçta yapılması gereken indirimin yapılmaması, hastaları ve eczacıları mağdur ediyor. Ankara’da eczacılık yapan Mecit Kuş, firmaların uzun süredir bazı ilaçlarda iskonto uygulamadığını aktardı. Kuş, “İndirim uygulanmayınca hastaların ilaca daha fazla para ödemesi gerekiyor. Bu fark bazı ilaçlarda çok yüksek." Bu sorunun henüz kanser ilaçlarına çok yansımadığını belirten Kuş, “Kanser ilaçlarına da yansıması durumunda kanser hastaları çok mağdur olur. Bu, hastaların ölümü anlamına gelir, çünkü kanser ilaçları çok pahalı” ifadelerini kullandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 23.04.2022
SGK pandemiyi listeden çıkardı: Korona virüsü tedavisi artık ücretli
Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) her defasında dile getirdiği sağlığın temel bir hak olduğu ve alınıp satılamayacağı; pandemide ve aynı süreçte derinleşen ekonomik krizde çok daha iyi anlaşılmıştır. Özellikle salgında alevlenmelerin yaşandığı dönemlerde yurttaşlar, sağlık hizmeti alamama ile özel hastanelere yüksek miktarda ödeme yapma ikileminde kalmıştır. Böyle bir ortamda, gerekli tüm sağlık harcamalarının kamusal olarak karşılanması zaruridir.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Türkiye 24.04.2022
Bakan Nebati'den kararlılık mesajı: Türkiye güzel yolda
Küresel ekonominin oldukça dalgalı geçtiği bir dönemden geçiyoruz. Enflasyon küresel bir problem olarak ortaya çıktı. Başta enerji ve gıda olmak üzere malum önemli fiyat artışları oldu. Dünya bir ikilimle karşı karşıya. Enflasyon ve büyüme. Savaşa rağmen mart ayında son zamanların en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık. Bu ülke başka bir ülke 21. yüzyılda farklı davranıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Cumhuriyet 22.04.2022
Birleşik Kamu-İş'ten 'halkın enflasyonu' araştırması: 100 liraya dolan sepet artık 242 liraya doluyor
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun ‘Halkın Enflasyonu’ Nisan ayı araştırmasının sonuçlarına göre 64 gıda maddesinden oluşturulan sepeti satın alabilmek için nisanda, bir önceki aya göre yüzde 13,2 oranında daha fazla para ödeniyor. Et ve balık grubu fiyatlar 6,7, süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları yüzde 12,1, meyve fiyatları yüzde 47,4 ve sebze fiyatları yüzde 28,7 arttı.Gıda fiyatlarında yıllık olarak ise (Nisan 2021’e göre) yüzde 141,9 oranında artış gözlendi. Diğer bir ifadeyle vatandaşlar artık Nisan 2021’de 100 liraya dolan bir sepet için bu yıl aynı ay 241,9 lira ödemek zorunda.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ileri 23.04.2022
Temel gıda maddelerinde ilk 4 aydaki artış yüzde 51'i aştı "Halkın enflasyonu" araştırmasına göre temel gıda maddelerinde bir yıldaki artış yüzde 141'i aştı. Yılın ilk 4 ayındaki artış ise yüzde 51, 5 oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Cumhuriyet 22.04.2022
Türk-İş'ten iktidara tepki: Yapılan zamlar eridi Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret ile emekli maaşlarına yapılan zammın eridiğini belirterek "Asgari ücretlinin de emeklinin de normal sözleşmelinin de aldığı zam eridi. Açıklanan enflasyon, asgari ücretliye de emekliye de çalışana da uygulansın, hemen yapılsın" dedi. Gıda fiyatlarındaki artışa değinen Atalay bu sorununun hepimizin olduğunu belirtti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 24.04.2022
Mühendisler de yoksulluk içinde TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin Ağustos 2021’de yayımladığı çalışmaya göre 6 aydan fazla iş arayan mühendislerin oranı yüzde 64,81. Araştırmada öne çıkan problemlerden bazıları: enflasyona karşı eriyen ücretler, uzun süreli işsizlik. Ülkenin mühendis ihraç etmediğini kaybettiğini söyleyen TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz şunları aktardı: "Makyajlı resmi rakamlar dahi çığ gibi büyüyen işsizliği gizleyemiyor. Gerçek şudur ki mühendisler, işsizlikle, yoksullukla, sefalet koşullarıyla boğuşuyor, çözümü meslek dışı iş aramakta ya da yurtdışına kaçmakta buluyor.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 28.04.2022
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 23,2’den 42,8’e çıkardı: “Geliri TL olanın alım gücü eriyecek”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 25.04.2022
"Enflasyon yüzde 80 ile zirve yapabilir"
QNB Finansbank yayınladığı enflasyon tahminlerinde “Yıllık tüketici enflasyonu mart ayında yüzde 61.1'e çıktı. Manşet enflasyonun kasım ayına kadar yükselişini sürdürerek yüzde 80 civarına ulaştıktan sonra, baz etkisi ile seneyi yüzde 60 civarında tamamlayacağını tahmin ediyoruz” öngörüsü yapıldı.JP Morgan raporunda ise “Enflasyonun yılsonuna kadar yüzde 65 civarında seyretmesini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.Yıla dair ekonomik değerlendirmelerin yer aldığı TÜSİAD raporunda ise enflasyonda kalıcı düşüşü dizayn edecek politikaların uygulanmadığı belirtilerek "Yılın önemli bir kısmında yıllık enflasyonun %60-70 bandında seyredeceğini, yıl sonunda ise baz etkisi ile %45'lerde kapatacağını hesaplıyoruz” denildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 25.04.2022
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üreticiye yem desteği sürüyor İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugün de Tire'de kuzu büyütme yemi dağıttı. Üniversite mezunu olup da başka alanlarda iş bulma umudunu yitiren ve toprağına dönerek hayvancılığa yönelen 23 mahalledeki 81 üreticiye toplam 4 bin 654 çuval yem dağıtıldı. Tire'deki törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye'nin çok ciddi bir ekonomik krizle baş başa olduğunu söyledi. Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyonun, yurttaşların hayat kalitesini düşürdüğüne dikkat çekti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 26.04.2022
Binali Yıldırım: Fiyatlar çok arttı Bahçelievler Belediyesi'nin düzenlediği iftar programına katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, "Fiyatlar çok arttı. Haklı olarak vatandaşlarımız sıkıntı içine düştü" ifadelerini kullandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 27.04.2022
"Günlük sebze meyve lüks oldu: Bir dilim karpuz 40 lira"
CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, yüksek enflasyon sonucu artan gıda fiyatları ve ürünlerin taneyle, gramla ve yarım satılması ile ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. “Vatandaşın en çok tercih ettiği ucuzluk marketlerinde dahi birçok ürün taneyle, yarım ve gramla satılmaya başlandı. Mevsim meyveleri inanılmaz fiyatlarla satışa sunuluyor” diyen Sümer, karpuzun dilim olarak satıldığını ve onun da 40 lira olduğunu belirtti. Ayrıca "Gelir düzeyi düşük olan milyonlarca vatandaşımızın hali içler acısı. Bugün salata yapmak için alınan malzemeler ile akşam yemeğinden sonra yenen meyveler millet için lüks tüketim haline getirilmiştir” diye de ekledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 27.04.2022
Barınma kaosu büyüdü Türkiye'de barınma krizi giderek derinleşiyor. İngiltere merkezli Knight Frank’ın 150 şehirdeki 12 aylık konut fiyat artışlarını incelediği raporunda, konut fiyatlarının en hızlı arttığı üç il İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. İstanbul’da eskiden kiraların nispeten uygun olduğu Kağıthane, Sultangazi, Zeytinburnu ve Ümraniye’de bile kiralar katlandı. Yeni bir eve taşınmak adeta küçük bir servete mal olurken, eski kiracılar ise 12 aylık TÜFE ortalamasının mevcut enflasyonun çok altında olduğunu düşünen ev sahipleriyle kiralara yapılacak zamda anlaşamıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

evrensel 27.04.2022
Türk-İş: Açlık sınırı, asgari ücreti 1070 lira geçti, 5 bin 323 liraya yükseldi
Türk-İş'in, "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Nisan 2022 raporunu açıkladı. Buna göre açlık sınırı, yani dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 5 bin 323 TL’ye yükseldi. Böylelikle açlık sınırı, 4 bin 253 lira olan asgari ücretin 1070 lira üzerine çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 22.04.2022
Emlakçılar başkanı konuta dair konuştu: Böyle şeyi hayatımda görmedim Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, " Türkiye genelinde satılık konutta metrekare fiyatı bir yılda yüzde 134,3 artışla 8 bin 656 lira oldu.", dedi. Kiralık ilanları üzerinden yapılan hesaplamalarsa, kira artış oranlarının İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yıllık yüzde 100’ün üstüne çıktığına işaret ediyor. Büyükşehirlerdeki kira ortalamaları asgari ücretin çoktan üstüne çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 23.04.2022
Türkiye'nin suç atlası çıkarıldı: Hırsızlık ilk sırada Davaların incelendiği araştırmada Türkiye’de işlenen suçlar mercek altına alındı. İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 19 ilde ilk sırayı hırsızlık, yağma ve mala zarar vermeyi de kapsayan "mal varlığına karşı işlenen suçlar" aldı. Habere ulaşmak için tıklayınız. https://www.yenisafak.com/hayat/turkiyenin-suc-atlasi-cikarildi-hirsizlik-ilk-sirada-3806574
sabah 24.04.2022 Üreten çiftçi kazanan aracı Rekabet Kurumu meyve-sebzede zincirin fotoğrafını çekti: Üretimin yükü çiftçide, para aracı ve markette kalıyor. Üretici birlikleri kurulursa çiftçi de vatandaş da kazanır
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 24.04.2022
Üniversiteliler İŞKUR kapısında İŞKUR verileri, istihdamın dışında kalan ve seçeneksiz bırakılan gençlerin durumuna ayna tuttu. 2021’de doktora ve yüksek lisans mezunlarını da içeren 17 bin 41 üniversite mezunu İŞKUR kurslarına kayıt oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ileri 24.04.2022
Yoksulluk sınırı 18 bin lirayı aştı
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun AR-GE birimi KAMU-AR’ın, 4kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak hesapladığı açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk hissine kapılmadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının Nisan 2022 sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre açlık sınırı 6 bin 170 liraya yükselirken, yoksulluk sınırı ise 18 bin 474 liraya çıktı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

evrensel 25.04.2022
Yurttaşın ekonomiye güveni dibi gördü, patronların ise arttı
Halkın ekonomiye dair karamsarlığı iyice büyürken, verilere göre patronların ise ekonomiye güveninin arttığı ortaya çıktı. İmalat sanayi sektöründeki ekonomik durumu gösteren İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi nisan ayında bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 109,7 seviyesine çıktı. Mevsimsellikten arındırılmış hesaplamada is endeks bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 107,7 oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Akit 25.04.2022
TÜİK: İstatistikler şeffaf bir şekilde paylaşılıyor Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya, TÜİK tarafından üretilen resmi istatistiklerin herhangi bir kişi, makam ya da kurumun talep, talimat veya tahminlerine göre değil, kurumun sahip olduğu bilimsel ve teknik özerklik ile bağımsız olarak hesaplandığını ve ilan edildiğini belirtti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

evrensel 26.04.2022
Iğdır’ın yüksek işsizlik oranı Meclis gündeminde Ülkenin en yüksek işsizlik oranına sahip illerinden olan Iğdır’ın durumunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e soran HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, “İşsizliğin en yüksek illerinden biri olan Iğdır ili için planlanan yeni, kalıcı istihdam çalışmaları nelerdir, olacak mıdır?” diye sordu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sendika 25.04.2022
Avukat intiharları:Ölümleri anlamak ve dinlemek
Hukuk fakültesi lise sonda eşit ağırlık öğrencilerine ulaşabileceklerini en iyi bölüm olarak anlatılıyor. Ancak meslektaşlar gerçeklerle ancak staja başlayacakları zaman yüzleşiyorlar. Staj kaideleri, stajda ücretsiz emek sömürüsü, asgari ücretin altında çalışmak zorunda bırakılma, sigortasız çalışma, emeğinin karşılığını alamama gibi gibi…
Habere ulaşmak için tıklayınız.

halkinhabercisi.com 24.04.2022
CHP Lİ GÜRER: ÇALIŞAN İŞİNİ KAYBETMEMEK İÇİN HER ŞARTA BOYUN EĞDİ!
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, koronavirüsün neden olduğu pandemi sürecinin çalışma hayatında meydana getirdiği sorunların bir bütün olarak ele alınıp incelenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi. Gürer alımgücünün azaldığını, üniversiteli işsiz sayısının 2 milyonu aştığını söyledi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

gunboyugazetesi.com.tr 27.04.2022
HUKUKÇULAR ÇAĞLAYAN ADLİYESİ ÖNÜNDE ADALET NÖBETİ NE BAŞLADI Gezi davasında mahkemeden çıkan ağır mahkumiyet kararlarına gelen tepkiler sürüyor. Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen hukukçu ve bazı siyasi figürler, alınan kararı alkışlarla protesto ederek, 'Adalet Nöbeti' başlattıklarını açıkladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.