Medyada Yoksulluk Gündemi: 8-15 Nisan 2022 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

Medyada Yoksulluk Gündemi: 8-15 Nisan 2022

Her hafta güncellenen haftalık medya taraması, çevrimiçi medya kanallarında yayınlanan yoksulluk ve yoksulluğun yol açtığı insan hakları ihlalleri temalı haberleri bir arada görebileceğiniz bir seri olarak hazırlandı. 

DERİN YOKSULLUK AĞI

Hazırlayanlar: Bengisu T., Esin Türken, Güliz Kalender, İrem Sare P., Melisa S., Roysi Florentin, Şevval Şener

Birgün 08.04.2022
Araştırma: Ülkede en stresli grup işsizler ve öğrenciler
BAREM Araştırma’nın gerçekleştirdiği 'Sağlık Araştırması'na göre, Türkiye stres konusunda dokuzuncu sırada. Yurttaşların yüzde 40’ı çok sıklıkla stres yaşadığını ifade ederken en stresli grup sırasıyla işsizler, öğrenciler ve 18-34 yaş grubu. 18-34 yaş grubunda sağlıklı beslenme oranı düşük. Sağlıklı beslenmeye en uzak kesimler en alt gelir grubu ve işsizler.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 08.04.2022
Türkiye'deki enflasyon dünyanın iki katı
Türkiye ise martla birlikte gıda enflasyonunda yüzde 70,33’e ulaştı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika.org 09.04.2022
Tıbbi cihaz kullanıldığı için elektrik desteği alan hane sayısı sadece 144
Yeşil’in sorusuna Bakanlık’tan cevap geldi. Başvuru sayısını açıklamayan Bakanlık, sadece 144 aileye elektrik desteği sağlandığını ifade etti. Destek miktarı ise 200 liradan 206 liraya çıkarılmış.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Cumhuriyet 11.04.2022
2021’de faturalarını ödeyemeyen 4.5 milyon yurttaşın elektrik ve doğalgazı kesildi CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Bilgi Edinme Yasası kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvurarak elektrik ve doğalgaz abonelerinin durumunu sordu. Bakanlığın açıkladığı 2021 verilerine göre 3.5 milyon elektrik, 1 milyon da doğalgaz abonesi faturalarını ödeyemediği için enerjisiz kaldı. 2021 yılı içerisinde her ay ortalama 378 bin aboneye enerji kesintisi uygulanmış oldu. Ocak ayı, geçici olarak elektrik kesintisi uygulanan mesken abone sayısının en fazla olduğu dönem oldu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 09.04.2022
Romanlar her alanda eşitlik istiyor
Roman Diyalog Ağı 8 Nisan Dünya Romanlar Günü vesilesiyle açıklama yayımladı. Açıklamada Roman yurttaşların yaşadığı sorunlar sıralandı: "Önyargılar ve ayrımcılık, Romanların eğitim, istihdam, barınma ve sosyal güvence gibi temel haklarına erişimlerinde ağır sorunlarla karşı karşıya kalmalarına yol açıyor. Bu sorunların yanı sıra yaşadıkları yoksulluk ve yoksunluk toplumsal, ekonomik ve siyasi yaşama eşit olarak katılımının önündeki en büyük engeli teşkil ediyor. Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış olan eğitim, barınma, istihdam, sağlık, sosyal güvence ve kamu hizmetlerine erişim gibi haklar konusundaki taleplerininin hâlâ çözüm bekliyoruz."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 09.04.2022
İzmir Pazarcılar Odası Başkanı: 'Yoksulluk yok' diyen akşam pazarlarına baksın
İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Pazarcılar olarak ezilen, zarar gören meyve ve sebzeleri bir kenara ayırıyoruz. Eskiden bunları sütçüler hayvanlarına vermek için alır götürürdü. Şimdi üzülerek ve utanarak söylüyorum ki artık insanlar kendileri yemek için topluyor. Kim yoksulluk, pahalılık yok diyorsa gelsin akşam pazarlarına baksın” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika.org 08.04.2022
Elektriği kesilen çiftçinin isyanı: “Tek devletmiş, tek adammış, neyi yönetiyorsunuz, halk aç!”
Hatay Kırıkhan'da bir çiftçinin sulamada kullandığı elektriği kesilince çiftçi Tayyip Erdoğan'a, Tarım Bakanı'na ve AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman'a tepki gösterdi
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 10.04.2022
Mahkeme sağlık hakkını hatırlatıyor
Kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan birçok ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmıyor. İthal edilen bu ilaçların pahalı ve zor bulunması tedavi sürecini aksatıyor, hastaların zaman kaybetmesine neden oluyor. Ancak kanser hastalarının, İş Mahkemesi veya İdare Mahkemesi’nde açtığı birçok davada elde edilen kazanım sonucunda ilaçlar SGK tarafından karşılanabiliyor. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, deri kanseri tedavisi gördükten sonra sağlığına kavuşan Yakup Aydın, tedavi gördüğü süreçte aylık dozu 15 bin TL civarı olan kanser ilacına harcadığı 186 bin 500 TL’nin kendisine iade edilmesi için açtığı davayı kazandı. Antalya’da kanser tedavisi gören 74 yaşındaki Bayram Ateş, kendisine reçete edilen ve toplamda 16 bin 799 TL olan ilacın ödemesini karşılamayan SGK’ye dava açtı. Ancak Ateş, davayı kazandığını göremeden yaşamını yitirdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 09.04.2022
Yoksulluk en çok çocukları vuruyor
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi önceki gün katıldığı bir televizyon programında ülkede açlık olmadığını iddia etse de gerçekler öyle değil. Hem resmi veriler hem de sahada görev yapan öğretmenlerin açıklamaları Bakan Kirişçi’nin söylemlerini yalanlıyor. Özellikle yoksul mahallelerde yaşayan ailelerin çocukları okula aç gidiyor. Bu durum hem öğrenmelerini yavaşlatıyor hem de gelişimlerini engelliyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 10.04.2022
Damacana zammına 'çeşmeli' çözüm: Marketten su almak çok pahalı Damacana suya zam gelince, birçok kişi su için çeşmelere gitmeye başladı. Sarıyer Maden Mahallesi'ndeki çeşmeden su dolduran Yüksel Çıtak ise, "Marketten su almak istemiyoruz şu anda. Çok pahalı sular. Küçücük su 10 lira, damacanalar 28-30 lira. İnsanlar buradan doldurmak zorunda yani. Dar gelirliler ne yapsın, 30 lira suya para mı versin? Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sabah 14.04.2022
Borçsuz, kredisiz de yatırım yapılabiliyor Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel: Genel bütçe dışında çok büyük gelirimiz yok, arsa satışı yok. Borç yok. 2 milyar TL’yi aşan yatırımımız var. Bahane değil, iş üretiyoruz
Habere ulaşmak için tıklayınız. https://www.sabah.com.tr/gundem/2022/04/14/borcsuz-kredisiz-de-yatirim-yapilabiliyor

Ekonomi haber 08.04.2022
Milyonlara 'Sosyal Koruma': 104 milyar TL ödeme yapılacak Hükümet, vatandaşı enflasyona ezdirmemek için mücadele ederken, sosyal politikaları güçlendirmek adına bütün kurumları harekete geçirdi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nca hazırlanan Vatandaşın Bütçe Rehberi'nde 2022 yılına ilişkin sosyal desteklere dikkat çekildi. İhtiyaca göre geliştirilmiş sosyal yardım programları ile hiç kimseyi sahipsiz bırakmayacak bir sosyal destek sistemi bulunduğu vurgulanan Rehberde, sosyal nitelikli harcamalar için ayrılan kaynağın 104.2 milyar lira olduğu belirtildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.
https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3210552-milyonlara-sosyal-koruma-104-milyar-tl-odeme-yapilacak

Birgün 10.04.2022
Ankara'da toplu ulaşıma indirimli saat uygulaması Son dönemde akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamlardan sonra UKOME kararıyla 15 Mart 2022 tarihinden itibaren Başkent’te toplu taşımada tam bilet ücreti 4,5 TL'den 6,5 TL'ye yükseltilirken, EGO Genel Müdürlüğü ilk UKOME toplantısı gündemine taşınacak indirim kararı doğrultusunda 06.00-06.45 saatleri arasında toplu ulaşımla seyahat eden vatandaşlara, 2 TL’lik indirimle toplu ulaşım ücretini 4,5 TL olarak uygulayacak.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 08.04.2022
Kılıçdaroğlu, randevu verilmeyen Et ve Süt Kurumu'nun önünde açıklama yaptı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo ileEt ve Süt Kurumu'nu ziyaret etti. Hacer Foggo şu açıklamayı yaptı: "Yaşlılar çocuklar derin yoksullukla açlıkla mücadele ediyor. Doğu Anadolu bölgesinde çocukların yüzde 5’i bodur, yani yetersiz beslenen kronik açlık çeken çocuklar. Ben böyle bir dönem gerçekten görmedim. Gelişim bozukluğu olan çocuklar var."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 08.04.2022 "Giysi kumbarası kâr aracı olmuş!
" MHP’li Alanya Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi yurttaşlar için kurulan giysi kumbarasından kıyafet toplama işini bir firmaya kiraladığı açığa çıktı. CHP’li Zavlak, “Giysilerin ranta dönüştürülmesi doğru değil” diye konuştu. CHP’li Nazmi Zavlak, denetim komisyonu raporuna şerh düştüğünü belirterek, “Çoğu insan ihtiyaç sahibine gittiğini düşünerek kumbaraya giysi atıyor ama giysiler toplandıktan sonra Mersin’e gönderiliyor. Burada da tekstilde hammadde olarak kullanılıyor. Bu masum bir geri dönüşüm olayı değil” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 08.04.2022
CHP'li Purçu: AB'den Romanlar için alınan para İngiliz şirkete verildi CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü'nde TBMM'de bir konuşma yaptı. Romanların açlık koşullarında yaşadığına dikkat çeken Purçu, AB'den alınan fonların, projeleri yürütmesi için bir İngiliz şirketine verildiğini söyleyerek, "Ya, İngiliz şirketiyle Türkiye'deki Romanların ne alakası var? Bu kadar mı göz diktiniz bu paralara? Garibanın, yoksulun parasını dahi İngiliz şirketine verdiniz" diye konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 08.04.2022
Bakan Kurum açıkladı: Atık toplayıcıları için düzenleme geliyor
Kurum, "Ben de ağabeyi olarak şimdi buradan Ali'ye diyorum ki, 'Ali kardeşim, sana çok yakında öyle müjdeler vereceğiz ki, artık o çocuklar seni gördüğünde hemen tanıyacak, yaklaşacak; o gençler seni gördüğünde sarılacak, seninle kucaklaşacak. Bu da bizim Ali kardeşimize, on binlerce atık toplayıcı kardeşimize, ailelerine, çocuklarımıza sözümüzdür." dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Akşam 09.04.2022
SGK'nın gelir-gider dengesi zirvede
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) geçen yıl elde ettiği gelirlerin giderleri karşılama oranı son 20 yılın en üst düzeyinde gerçekleşti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 08.04.2022
Gaziantep'te ihtiyaç sahiplerine ekmek 1,5 lira Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Fırıncılar Odası ortaklığında, İl Tarım ve Orman Müdürü denetiminde yapılacak proje için iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında 200 gramlık somun ekmekte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yararlanan vatandaşlar için 50 kuruş desteği Büyükşehir verecek, projeye katılan fırınlar da 50 kuruşluk indirim yapacak.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 08.04.2022
CHP lideri Kılıçdaroğlu Et ve Süt Kurumu'na gitti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, randevu talebi kabul edilmeyen Et ve Süt Kurumu'na alınmadı. Kılıçdaroğlu, "Burada bulunmamın temel nedeni çocukların haklarını savunmak. Yeterli beslenme bütün çocuklar için bir haktır. Bu hakkı sağlayacak olan da sosyal devlettir. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi lazım" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 09.04.2022
İBB'ye seslendiler: Zamları geri çekin Bütün bir toplum olarak iki ay içerisinde yoksullaştıklarını söyleyen yurttaşlar, İBB'ye halkın koşullarına göre planlama yapması yönünde çağrıda bulundu. İstanbul Zamlar Geri Alınsın Platformu, "Bu krizi biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz. Bütün bir toplum olarak iki ay içerisinde yoksullaştık" dedi. Eylemde, 'Ulaşım haktır. Zamlar geri alınsın!" yazılı pankartlar açıldı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Son dakika 08.04.2022
İstanbul'da atık kağıt toplayan kişilere yönelik uygulama yapıldı "İSTANBUL (AA) - İstanbul Bakırköy'de, ""çekçek"" diye tabir edilen araçlarla atık kağıt toplayan kişilere yönelik uygulama gerçekleştirildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Yeşilköy, Yeşilyurt ve Osmaniye mahallelerindeki çekçekçilerin toplanma alanı olan bölgelerin zabıta unsurlarıyla birlikte kaldırıldığı ve alanda gerekli temizlik çalışmalarının yapıldığı belirtildi.
Uygulamada, 5 kişiye idari para cezası kesildiği kaydedildi."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet 09.04.2022
Atık toplayıcılar için düzenleme: Çalışma izni ve üniforma Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı mevzuata göre çöplerden atık toplamak isteyenler bulundukları ildeki çevre il müdürlükleri ile belediyelere başvuru yapacak. Durumları uygun görülenlere belediyeler tarafından çalışma iznini gösteren kimlik belgesi ile üniforma verilecek. Taslak düzenlemeyle birlikte, atık toplama işinde 18 yaşın altındaki çocuklar çalışamayacak.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 09.04.2022
Atık toplayıcıya kimlik ve üniforma Atık toplayıcısı binlerce kişiye yasal düzenleme geliyor. Yasal statüye kavuşacak bu kişiler ilçe belediyelerine bağlı olacak. Kimlik ve üniforması olacak toplayıcılar, sağlık hizmetlerinden de yararlanabilecek. Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman, “Bugün gelinen noktayı rüyamızda bile göremezdik” diye konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Politik Yol 11.04.2022
“Yoksulluk, şiddetin en kötü şeklidir” Mahatma Gandhi’ye ait olan bir söz “yoksulluk, şiddetin en kötü şeklidir.” Her gün başka boyutlarıyla şahidi olduğumuz yoksulluk canımızı yakarak ve derinleşerek devam ediyor. Ne yazık ki temel ihtiyaçların dahi karşılanamadığı bir yoksulluğun içine terk edildi Türkiye toplumu. Yakın zamana kadar halkın yoksullaştığını görür ve dile getirirdik, artık bu yoksulluk yerini açlığa bıraktı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 09.04.2022
Liselilerden günde 15 bin pidelik hayır
Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, ailelerine ve ihtiyaç sahiplerine Ramazan boyunca 100 bin pide ulaştıracak
Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika.org 09.04.2022
Eskişehir’de bir pazarcının isyanı: “Bu insanlar artık kiloyla sebze ve meyve mi alıyor sanıyorlar?” Eskişehir’de pazarcı esnafı da alışveriş yapmak isteyen halk da, pazarda satılan ürünlerin pahalı olduğunu dile getiriyor. Pazara alışveriş yapmak için gelen Sevgi hanım, “Pazara girdiğimiz zaman etiketlere bakıyoruz. Hangisi ucuz ise gidip o sebzeden tane tane alıyoruz” diyor
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Akit 09.04.2022
İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için nisanda 239 milyon lira SED ödemesi yapıldı Bakanlığın, çocukların okul masraflarıyla diğer ihtiyaçlarının karşılanması için SED hizmeti sağladığını hatırlatan Yanık, bu hizmetle ekonomik gerekçelerle aile bütünlüğünün bozulmasını engellemeyi ve çocukların aileleri yanında büyümesini amaçladıklarını vurguladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Cumhuriyet 10.04.2022
Bu da AKP'nin Türkiyesi… Halkın yarısı öğün azalttığını söylüyor. MetroPOLL Araştırma Şirketi, şiddetini artıran ekonomik krize karşı yurttaşların nasıl önlem aldığını sordu. Araştırmada katılımcılara, Katılımcıların yüzde 50,3’ü yemek öğünlerini azalttığını ifade ederken zaman zaman aç kaldığını belirtenlerin oranı da yüzde 31 oldu.Et yemeyi ve evi ısıtmayı bırakanların ile daha az çamaşır yıkayanların oranı da yüzde 50’nin üzerinde.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 10.04.2022
‘Ucuz’ kıyma kuyruğu: Kıyma bitti, tavuk da yok, gelmeyin buraya! Et ve Süt Kurumu’nun 'ucuza' et satışı başladı. Uzun kuyrukların oluştuğu Ulus’taki mağazada kıyma ve kuşbaşı yarım saatte tükendi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 09.04.2022
Cumhur İttifakı İBB'nin öğrenci akbiline yaptığı zammın kaldırılması için harekete geçti İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu hafta içinde ulaşıma yüzde 40 zam yaptı. Bu zam sonrası Cumhur İttifakı harekete geçti. AK Parti İBB Meclisi Grup Başkanvekili Tevfik Göksu yayınladığı videoda, AK Parti ve MHP grubunun pazartesi günü öğrencilere yönelik yüzde 40 zammın kaldırılması için teklif sunacaklarını ve yapılan zammı da İBB'nin sübvanse etmesi teklifinde bulunacaklarını açıkladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 10.04.2022
Birlik Sendikası Başkanı Zehra Güner: Kadın çalışanın hakkı daha kolay ihlal ediliyor Birlik Sendikası Başkanı Zehra Güner, hizmet sektöründe kadın çalışanların haklarının daha kolay ihlal edildiğini söyledi. Bu durum, ücret eşitsizliğinden çalışma saatlerine kadar her alana yansıyor. Kadınlara yönelik yapılan mobbing giyim, makyaj gibi dış görünüşle ilgili konularda da kendini gösteriyor. Hamilelik ve doğum meselesi de yakıcılığını koruyor ve buradaki kötü örnekler artıyor. Kadınlar, işe girerken ‘Evlenecek misin?’, ‘Ne zaman evleneceksin?’, ‘Doğuracak mısın?’ gibi insanlık dışı sorulara maruz kalıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Akşam 11.04.2022
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Biraz sabır, enflasyondaki artış geçici "Enflasyon sadece bizim değil tüm dünyanın meselesi olsa da bu sorunu kalıcı şekilde ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışıyoruz, enerji sarf ediyoruz ve elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Yüksek enflasyon ile mücadele ediyoruz. Önümüzdeki dönemde önceliğimiz halkımızın refahını artırmak için alım gücünü eskisinin de üstüne çıkarmak istiyoruz Toplum olarak galip geleceğiz. Biraz sabır."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 10.04.2022
Enflasyonun bilançosu her geçen gün katlanıyor: Temel giderler 14 bin TL Enflasyonun yüksek seyretmesi ve ardı ardına gelen zamlar, vatandaşın alım gücünü giderek düşürdü. Çekirdek bir ailenin temel giderleri 14 bin TL'yi aşmış durumda. Anne-baba ve çocuktan oluşan çekirdek ailelerin son doğalgaz faturası 500 TL’ye yaklaştı. Elektrik 200, su faturası ortalama 100 TL. Bir ailede üç cep telefonu olduğu düşünülünce toplam fatura tutarı 200 TL’ye ulaşıyor. İnternet harcaması da eklendiğinde iletişim faturası 300 TL’ye çıkıyor. Bir aile açısından elektrik, doğalgaz, su, telefon faturaları toplamı en az 1100 liraya çıkıyor. Ailede iki kişi toplu taşıma kullansa 900 TL. Sadece faturalar ve yol giderleri 2 bin lirayı aşıyor. Çocuğun yol giderleri de eklendiğinde 2 bin 500 TL’yi buluyor. Büyükşehirlerde ev kiraları 3 bin liraya ulaştı. Kira ve sabit giderler 5 bin 500 lira civarında. Bunun üzerine çocuğun okul parası ve masrafları da eklendiğinde gider 9 bin liraya ulaşıyor. Üç kişilik ailenin aylık gıda harcaması en az 3-4 bin lira. Bu durumda sadece aylık temel giderler 12-13 bin liraya çıkıyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 10.04.2022
Artan fiyatlardan dolayı evinde yemek pişiremeyen de öğrenci de iftar çadırı kuyruğunda Iğdır’da artan hayat pahalılığı vatandaşı iftar çadırında yemek yemeye yöneltti. Evinde yemek pişiremeyen, öğrenci olan, maddi durumu iyi olmayan kişilerin ilgi gösterdiği iftar yemeğinde uzun kuyruklar oluşuyor. Saat 17.00 sularında iftar çadırının önünde sıraya giren üniversite öğrencileri ve vatandaşlar iftar yemeğinin verilmesinden memnun olduklarını her gün 4 çeşit yemek yediklerini bu pahalılıkta bu yemeği lokantada en az 100 liraya yiyebileceklerini belirtti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet 10.04.2022
En fazla yoksul Diyarbakır ve Urfa'da
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı “Türkiye'de Hanehalkı Yoksulluğunu Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi” başlıklı makalede en yoksul iller ve yoksulların oturduğu konut tipleri paylaşıldı. Araştırmada yoksul hanelerin yüzde 74.7'sinin yaşadığı çevrede; hava kirliliği, çevre kirliliği, toz, hoş olmayan koku, pis su veya diğer çevresel sorunlar görülürken, yüzde 25.3'ünde ise böyle bir problem yaşanmadığı belirtildi. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 10.04.2022
Geri dönüşümün isimsiz kahramanları
Günde ortalama 140 ile 160 kilogram atık toplayan geri dönüşüm işçileri, el arabalarının çuvallarına kağıt, karton, metal ve plastik atıkları topluyorlar. 06:00’da başlayan mesai akşamın belirli bir saatinden sonra bunları ayırmayla geçiyor. Bir kişinin konteynerden ayrıldığını görseler, ne olur ne olmaz alışkanlığıyla pas geçmeden bir göz atıyorlar. Geri dönüşüm işçileriyle bir gün Ankara’da dolaştık.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 11.04.2022
Atık toplayıcısı Roman kızı şimdi ödüllü yönetmen…
Bir Elmas hikâyesi
Yönetmen Elmas Arus, Amasya’da sepetçilik yapan bir babanın ve bohçacılık yapan bir annenin kızı. Bölgede Romanlara yönelik ayrımcı söylemler artınca 1500 hanelik Roman nüfusu 1 sene içinde İstanbul ve İzmir’e taşındı. Elmas Arus da henüz 6 yaşındayken ailesi ile birlikte İstanbul Bahçelievler’de yüzlerce barakanın olduğu bölgeye geldi. Elmas Arus o günleri şöyle anlatıyor: “İstanbul’a geldiklerinde ellerinde hiçbir yetenek yok. Bu yüzden herkes atık toplayıcılığına başlıyor. Hiç bilmedikleri bir alanın içerisine giriyorlar. Babamın çok mutsuz olduğunu hatırlıyorum. 5 kardeş ve anne baba hep birlikte bu işe başladık. Tabii hemen alıştık. Bizden önce bu işi yapan Romanların dayanışmasıyla kâğıt nereden toplanır, nereye satılır hepsini öğrendik. Bizde evde yaşayan herhangi birinin çalışmaması gibi bir konu söz konusu değil. Ben de 15 yaşına kadar kâğıt toplayıcılığı yapmaya devam ettim.”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 10.04.2022
AK Parti önerge verecek: Ankara'da ulaşım zammı öğrenciler için geri çekilsin Köse, yaptığı paylaşımda "Yüzde 50'lik zammı geri çekip, öğrenci EGO abonman aylık kart ücreti 90 lira değil de 60 lira olsun diye Büyükşehir Belediye Meclisine önerge vereceğiz. Şimdiden hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 11.04.2022
Gençlere miras olarak borç bırakılıyor Türkiye'de borçlu sayısı hızla artarken, ekonomik krizin acı bir yansıması da reddi miras davalarındaki patlamada kendini gösteriyor. Bundan 10 yıl önce yüzde 30'larda olan reddi miras davası oranlarının yüzde 85'i aşmasının “krizin en acı yüzü” olduğunu söyleyen Ekonomi Eski Bakanı Ufuk Söylemez" Gençlere borç miras kalıyor. Bunun temel nedeni kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçları. Aile fertleri vefat eden birey, borçları altında eziliyor”. dedi
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 11.04.2022
İŞKUR’a kayıtlı işsizler, TÜİK’in resmi işsiz sayısını geride bıraktı CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK tarafından açıklanan şubat ayı işgücü verilerini değerlendirerek "Şubat ayında TÜİK kendisine kayıtlı işsiz sayısını 3 milyon 579 bin kişi olarak açıklıyor. İŞKUR’un mart ayı verilerine göre ise kuruma kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 635 bin kişi. Yani İŞKUR’un güncel verilerine göre, kayıtlı işsiz sayısı TÜİK'in işsiz sayısını geride bırakmış durumda."dedi.Ayrıca TÜİK’in şubat ayında işsizliğin azaldığını belirtmesinin mantıklı olmadığını vurguladı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 11.04.2022
Sincan Belediyesi Ramazan'da yardımları artırdı Sosyal İşler Müdürlüğü ay boyunca yaklaşık 6 bin haneye sosyal destek kartı üzerinden hane başı 500 TL, 168 çölyak hastasına da hane başı 350 TL yardım yapacak.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 13.04.2022
Veli Der krize isyan etti: Okullarda yemek ücretsiz olsun Öğrenci Veli Derneği derinleşen yoksulluğun veliler ve dolayısıyla öğrenciler üzerindeki etkisine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.Açıklamada veli olarak çocukalra harçlık veremediklerini, verdikleri miktarın ise sağlıklı ve yeterli beslenmeye yetmediğini, artık beslenme olarak yiyecek koyamadıklarını belirttiler. Ayrıca çocukların beslenme bozuklukları nedeniyle yaşadıkları sağlık durumlarını vurgulayarak dezavantajlı bölgelerden başlamak üzere tüm okullarda çocuklara kahvaltı ve öğle yemekleri ile meyve ve süt gibi ara öğünlerin ücretsiz olarak verilmesi gerektiğini söylediler. Bunun yanında Yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan tüm ailelerin çocuklarına her ay düzenli olarak maddi eğitim ve gıda desteği verilmesi ile zamlarla, yoksullukla birlikte derinleşen eşitsizlik sonucu ortaya çıkan bilişsel, psikolojik kayıplarının telafisi için programların başlatılması konusunda çağrıda bulundular.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 11.04.2022
Artık bizden korkmayacaklar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kendilerine yasal statü getirecek çalışması atık toplayıcılarını sevindirdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet 12.04.2022
Çocuk yoksulluğu: "Her gün öğün atlanıyor" Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili ve HDP Çocuk Komisyonu üyesi Hüseyin Kaçmaz, çocuk yoksulluğunun önüne geçilebilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi sundu. Kaçmaz, çocukların yoksulluk ve sosyal dışlanmaya karşı korunma hakkının sağlanması ve bu bağlamda etkin politikaların hayata geçirilmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesini istedi. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 12.04.2022
Yoksulluk artıyor travma büyüyor Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yayımladığı dergideki araştırma iktidarın yarattığı krizin yoksullar üzerindeki etkisini gözler önüne serdi. "Yoksulluk, Damgalama ve Utanma" isimli çalışmaya göre: "Yardım alan yurttaşlar kendilerini “değersiz” hissediyor. Çekinme, korkma, dışlanma ve yalnızlık duygularını yoğunlukla yaşayan yoksul aileler, en yakınlarının bile zaman zaman kendilerini yok saydığından yakınıyor." Çalışmaya göre ayrıca, yoksulluktan en çok çocuklar etkileniyor. Çocukların arkadaşlarından utandıkları ve bu nedenle onlarla iletişimlerinde sorunlar yaşadıkları bildirilen çalışmada, “Okul ortamında arkadaşları ile aralarındaki keskin farklar, bir utanç kaynağı olabilmektedir. Bu durum daha çok yoksul çocukların, kıyafet, beslenme çantası, cep harçlığı ve sosyal etkinliklere katılamamaktan kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Katılımcılar, özellikle okula giden çocuklarının akranları gibi giyinememeleri, yeterli harçlıkları olmamaları nedeniyle onlarla birlikte sosyal aktivitelere katılamamalarından dolayı utandıklarını, bu nedenle de arkadaş edinemedikleri ve kendilerini onlardan soyutladıklarını beyan ettiler” ifadelerine yer verildi. Yoksulluğun tüm yaş grupları için kalıcı etkilerine de yer verilen çalışmada, “Anlatılanlar, yoksulluğun özgüven eksikliğine, depresyona ve dışlanma duygularına yol açtığı yönündeki araştırma sonuçları ile benzeşmektedir.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Halk TV 12.04.2022
İyi Parti İstanbul il başkanı Buğra Kavuncu, Anlat İstanbul projesini anlattı. Esenyurt örneği verdi. Eğitim eşitsizliğinş anlattı. sınıflar 70-100 kişi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Evrensel 12.04.2022
Halkın ekmeği, memleketin geleceği anketlere sığmaz
"Ankara’da 80 yaşındaki bir kadın markete ait servis aracından zorla indirildi. Çünkü servise 50 TL ve üzerinde harcama yapanlar binebiliyordu! Urfa’da ise yine bir yaşlı kadın ulaşım kartı olmadığı gerekçesiyle yaka paça otobüsten atıldı.
Geçtiğimiz günlerde bir üniversite öğrencisinin hikayesini dinledim. Sabah olabildiğince geç kalkıyormuş. Çünkü güne öğlen yemeği ile başlarsa kahvaltı masrafı olmayacak!"
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Malatya Haber 12.04.2022
Nihayet.. Kağıt ve Atık Toplayıcıları İçin Düzenleme Malatya'da kamu düzeni ve güvenliği açısından 'başıboşluk' nedeniyle tehdit oluşturan hurda ve kağıt toplayıcıları ile ilgili düzenleme konusunda harekete geçildi. Malatya Valiliği, konuya ilişkin ilgili kuruluşlara gönderdiği genelgede, bu iş ve yapanlarla ilgili bazı kurallar getirildiğini, gece bu konuda faaliyet gösterilmeyeceğini, bu işi yapanlara izin koşulu getirildiğini duyurdu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

CNN Türk 12.04.2022
Atık toplayıcılarına güzel müjde "Şimdi yine aynı Bakanlık atık toplayıcıları için yeni bir yasal düzenlemeyi harekete geçirmek için çalışmalar yapıyor. Sokakta kendi çabalarıyla ekmek parası için geri dönüşüm hizmeti verenler artık işçi sayılacaklar hatta özel üniforma giyerek, kimlik takarak ve çöp toplama araçlarını yenileyerek yasal duruma getirilecekler.
Türkiye’de 500 bine yakın atık toplayan varmış. Çevre Bakanlığı İstanbul’u pilot bölge ilan ederek başlaması planlanan çalışmayı buradan yürütecek. Bu arada 18 yaşından küçüklerin atık toplaması yasaklanacak"
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 12.04.2022
CHP’den 'emeklilerin bayram ikramiyesi 4 bin 250 TL olsun' teklifi CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, TBMM Başkanlığı’na sundukları kanun teklifiyle, emeklilere verilen bayram ikramiyesinin 1100 TL’den net asgari ücret tutarına yükseltilmesini önerdi. Başkanvekilleri ayrıca şunları söyledi: "En düşük emekli aylığının 2 bin 500 TL olması da ayrıca yeterli değildir. Ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığıyla boğuşulan bir dönemde en düşük emekli aylığının da asgari ücret düzeyine çıkarılması emeklilerimizin, Meclisimizden beklentisidir."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 12.04.2022
AKP’li vekiller, hayat pahalılığı ile alay etti: 'İlk defa duyuyorum', 'Para ediyor işte!' Hayat pahalılığı yurttaşın maaşını her geçen gün daha fazla eritirken Meclis’te yaşanan bir tartışma, AKP’li milletvekillerinin konuya ne kadar 'duyarlı' olduğunu gözler önüne serdi. Biberin kilosunun 80 lira olmasına dair eleştiriye AKP’li bir vekil, “İlk defa duyuyorum” diye yanıt verdi. Diğer vekil ise marulun tanesinin 23 TL olduğunun söylenmesinin ardından, “Doğru, para ediyor işte” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 12.04.2022
Gizlenen gerçek iş kuyruklarında
Ülkenin her kentinden iş başvurusu kuyruğu görüntüleri gelirken TÜİK, işsizliğin şubatta azaldığını hesapladı. Ancak geniş tanımlı işsiz sayısı pandemi öncesi döneme göre 959 bin artarak 7 milyon 989 bine ulaştı. TÜİK verileri işsizliğin azaldığını gösterse de gerçek hayatta işsizlik giderek derinleşen sosyal krize neden oluyor. Kısıtlı sayıda açılan kadrolar için yapılan başvurlar kent nüfuslarının yüzde 5’ini dahi aşmış durumda.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 12.04.2022
Vatandaş borç batağında: Kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarında büyük artış Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık vatandaşın artan borçluluğuna dikkat çekti.bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler ocakta geçen yıla göre yüzde 21 artarak 1 trilyon 52 milyar liraya yükseldi.Balık, “Yurttaşların toplam borcuna bakacak olursak; 837 milyar lirası bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç) kredilerinden, 239 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. "dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika.org 12.04.2022
Bahçeli’den yoksullaştırma savunması: “Vatan olmadıktan sonra az yesek ne olur çok yesek neye yarar?” Ekonomik sıkıntı varsa, eli birliği yaparız, güç birliği yaparız, inanç birliği yaparız, hepsini aşarız. Mağduriyet yaşayan varsa, günü saati geldiğinde devlet ve millet dayanışmasıyla hak ettiği sosyal ve ekonomik seviyelere mutlaka çıkartırız. Sabırla, sebatla, metanetle, geçmişimizden aldığımız ilham ve itibarla geleceğimizin çok daha iyi olacağını bilmek ve buna inanmak durumundayız.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sabah 14.04.2022
CHP’li 77 belediyenin sadece 19’unda kadın konukevi var İçişleri Bakanlığı kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında önemli bir adım atarken nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyelere kadın konukevi yapılmasına ilişkin yazı gönderdi. CHP’li 77 belediyenin sadece 19’unda kadın konukevi olduğu ortaya çıkarken 2019 seçim döneminden bugüne kadar sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni bir Kadın Konukevi açtığı görüldü.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

sendika.org 12.04.2022
DİSK-AR: “Asgari ücret yeniden güncellenmeli” 1990’lardan bu yana özellikle enflasyonun ve pahalılığın yüksek olduğu yıllarda asgari ücret yılda birden fazla belirlendi. 2015 öncesinde bazı yıllarda asgari ücret altışar aylık olarak saptanırken bazı yılarda ise Komisyon yılda 2 kez toplandı. Dolayısıyla 2015 öncesinde yılda birkaç kez asgari ücret saptanması yaygın bir uygulamadır.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sabah 12.04.2022
Bakan Derya Yanık: Kadınların güçlenmesi için iş birliklerimizi sürdüreceğiz Kadınların eğitimde, sağlıkta, karar alma mekanizmalarında, istihdamda desteklenmesi için çalıştıklarını anlatan Yanık, sosyal yardımları çeşitli sebeplerle hayata katılamayan kadınlara yönlendirdiklerini söyledi. Yanık, "Bugün düzenli yardım alan hak sahiplerinin yüzde 65'ini kadınlar oluşturmaktadır." bilgisini verdi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Halk TV 13.04.2022
78 kişilik iş ilanına 13 bin 213 kişi başvurdu. 4.5 milyon hanenin elektrik ve doğal gazı kesildi. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Dünya 13.04.2022
Çocuklarımıza erken yaşta kitap okumayı öğretmek zorundayız. "Bilimsel araştırmalar yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip ailelerde yetişen çocukların 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime duyduklarını, oysa düşük sosyo-ekonomik seviyede yetişen çocukların sadece 13 milyon kelime duyduklarını gösteriyor.

Erken yaşlardaki dil gelişimi sonucunda ortaya çıkan okuma yazma becerisi, çocukların gelecek yıllardaki akademik başarılarını ve özgüvenlerini olumlu yönde etkiliyor. 32 milyon kelimelik farkı kapatabilmek için çocukları gündelik hayatlarının sınırlarından çıkartıp kitaplar aracılığıyla yeni kelimeler ve kavramlarla tanıştırmak gerekiyor."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 13.04.2022
Çiftçiyi batırdılar: Borçları 18 yılda çekilen kredinin beşte birini buldu Mazot, gübre, ilaçta artan maliyetler karşısında zorda kalan çiftçi borç bataklığına saplandı. ‘Aciz vesikası’ alan çiftçi sayısı da 21 bin 333’e ulaştı. Konuyla ilgili konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, "Aciz belgesi, borçlunun tüm mallarının satılmış olmasına rağmen satılan mallardan elde edilen miktarın borçlarını ödemeye yetmemesi durumunda verilen belgedir. Çiftçiyi borç batağında boğdunuz. Çiftçilerin borçlarının faizinin silinmesini, uzun vadeli borçlanma yapılmasını isteyen Aygun, “Yoksa geride ne çiftçi kalacak, ne de tarım yapılacak arazi” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 13.04.2022
SOL Parti: Zenginleri vergilendireceğiz! SOL Parti, yaşanan yoksulluğa çözüm için kendi ekonomi programını açıkladı. "Zenginlerin Değil Halkın Programı" başlıklı metin, 10 maddede Türkiye’de yoksulluğa karşı halkçı, kamucu çözümleri içeriyor. İçeriğinde servet vergisi, temel gelir, tiksindirici borç reddi ve kamulaştırma gibi birçok toplumcu çözüm olan "Kamucu ve Eşitlikçi Ekonomi Modeli" başlıklı program, "İşsizliğe ve yoksulluğa çözüm de kaynak da var!" sloganıyla tanıtıldı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Birgün 13.04.2022
Üç büyükşehirde yıllık kira artışı yüzde 100'ün üzerinde, İstanbul'un 'uygun' ilçelerinde 3+1'ler 5 bin liradan başlıyor! Üç büyükşehirde yıllık kira artışı yüzde 100'ün üzerine çıktı. İstanbul'da 100 metrekare dairenin ortalama kirası 5 bin liradan başlıyor. Knight Frank Küresel Konut Fiyat Endeksi raporuna göre de dünyada son bir yılda konut fiyatlarının en çok arttığı 10 şehir arasında Türkiye'den 3 kent bulunuyor. Rapora göre bu listenin 2'inci sırasında İzmir, 9'uncu sırasında İstanbul, 10'uncu sırasında ise Ankara yer alıyor. Gazete Duvar’dan Sinan Saygılı’nın haberine göre, İstanbul'da eskiden kiraların 'daha uygun' olduğu Bağcılar, Ümraniye, Esenler, Küçükçekmece gibi ilçelerde dahi 3+1 dairelerin kirası ortalama 5 bin liradan başlıyor. ğretmen E.Y., Küçükçekmece'de bir sitede kirada oturuyor. Ağustos ayında aynı evde 10'uncu yılını dolduracak. Ev sahibi şimdiden noter kanalıyla, ağustosta evi boşaltması için ihtarname göndermiş. Geçen yıl 'düzeltme' adı altında resmi oranın yaklaşık iki katı zam yapmasına rağmen ev sahibi daireyi başkasına kiralamak istiyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 13.04.2022
İlahiyatçı Ali Rıza Demircan'dan ekonomiden şikâyet edenlere: Oh olsun Hayat pahalılığının faize dayalı ekonomiden kaynaklandığını öne süren ilahiyatçı Ali Rıza Demircan, bir camide yaptığı konuşmada hayat pahalılığından şikâyet edenleri eleştirerek "Oh olsun sana, oh olsun" dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 13.04.2022
Emekliler Ankara’da miting yapacak: 3 talepleri var Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası, 15 Nisan’da yürüyüş gerçekleştirecek, 16 Nisan’da ise Ankara Anıt Park'ta miting düzenleyecek. Tüm Emekliler Sendikası Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, “Bu mitingin çıkış noktası en başta gitgide ağırlaşan, hatta altında ezildiğimiz zorlu hayat şartları” dedi. Geçim sıkıntısının ve temel gıdalara erişimin en temel sorun olduğunu söyleyen Kocabıyık, emeklilerin pazar yerlerine akşamları çöp olarak atılan meyve ve sebzeleri toplamak için gittiğini anlattı ve ekledi: “Bayat ekmeği kimi fırınlar kimi lokantalar düşük ücretle satıyorlar. Bunların önünde kuyruk oluşmaya başladı. Düşük ücretle ekmek satan halk ekmek fabrikalarının önünde, büfelerin önünde yüzlerce emeklinin beklediğini görüyoruz."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Şafak 13.04.2022
Devlet korumasında yetişen bin 121 genç kamuda istihdam edilecek Bakanlık, gençlere istihdam sonrasında da destek vermeyi sürdürüyor. İşe yerleştirilen gençlere, Bakım Sonrası Rehberlik İzleme ve Değerlendirme birimlerindeki personel tarafından yaşadıkları sorunların çözümü için destek sağlanarak, ihtiyaç duydukları konularda rehberlik çalışmaları yürütülüyor.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 13.04.2022
Bakan Yanık: Mart ayında 6.6 milyar lira nakdi yarımda bulunduk “Doğalgaz Tüketim Desteğinden Elektrik Yardımına, Barınma Yardımından Sosyal Ekonomik Destek’e, Evde Bakım Yardımından Genel Sağlık Sigortası Yardımına kadar birçok başlıkta vatandaşlarımızı yalnız bırakmıyoruz”
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Yeni Akit 13.04.2022
Hayat pahalılığı var' diyen AK Partili vekilden flaş çıkış: Asgari ücrete zam yapılmalı "* Vatandaşımızın serzenişleri haklı. Haklı buluyorum. Bu yangın her yerde var. Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Biz de bu yangını yaşayanlardanız.Etrafımızdakiler, işte kardeşlerimiz, ailemiz, geniş ailemiz… Herkes, onları takip ediyoruz. Onlardan geliyor. Biz de biliyoruz. Biz de bizzat tüketiciyiz İnşallah bunlar aşılacak.

Bu hususta ben de asgari ücrette bir artış olması gerektiğini düşünüyorum. Sanım Temmuz- Ağustos gibi bakanımız ve hükümetimizde o yönde bir açıklama yaptı. Sanki Ağustos gibi olabilir."
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hürriyet 13.04.2022
Konya'da sobadan zehirlenen anne ile kızı toprağa verildi Burçin Şahin’in, eşi inşaat işçisi Yaşar Şahin’in çalışmak için Mersin’e gittiği belirtildi. Kayalı çiftinin ise yaklaşık 2 ay önce yine sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendikleri öğrenildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 14.04.2022
AKP ve MHP, yoksulluğun ve zamların araştırılması önergesini reddetti AKP ve iktidar ortağı MHP, muhalefetin toplumdaki sorunlara ve emekçilerin yaşadığı krize ilişkin Meclis’te gündeme getirdiği sorunların araştırılmasına ve çözüm üretilmesine izin vermiyor. Muhalefetin, yoksulluğun araştırılmasına ilişkin önergesi de AKP-MHP oylarıyla reddedildi. TBMM'deki görüşmelerde söz alan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “İnsanlar çuvalla bulgur, patates, soğan alırdı. Şimdi, sizin iktidarınız sayesinde gram ve adet ile alınıyor” diye konuştu.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

ArtıGerçek 14.04.2022
İstanbul anketinde sonuç: Yurttaş geçinebilmek için borca giriyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) yaptığı İstanbul Barometresi araştırması, İstanbul halkının ev içi gündeminden duygu durum seviyelerine, ekonomik tercihlerinden iş memnuniyetlerine kadar birçok başlıkta İstanbul'un durumunu ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 77,5'i ev içerisinde ekonomik sorunların konuşulduğunu söyledi. Ekonomik sıkıntılar içerisinde fatura zamları, gıda fiyatları ve kira ücretleri öne çıktı. Katılımcılar, artan market fiyatlarından sonra kırmızı et, ayçiçek ve zeytinyağı ürünlerini hiç alamadığını belirtti. Katılımcıların yüzde 45,6'sı kırmızı et, yüzde 36,5'i ayçiçek ve zeytinyağı ürünlerini artan market fiyatlarından sonra hiç alamadığını belirtti. Bu ürünleri süt ve süt ürünleriyle sebze meyve takip etti. Mart ayında katılımcıların; yüzde 28,1'i bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 18,4'ü geçinmekte zorlandığını, yüzde 35,4'ü kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 18,1'i ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini belirtti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bianet 14.04.2022
İstanbul’da öğrenciler yüzde 40’lık zamdan muaf tutuldu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ulaşım Koordinasyon Merkezi‘nin (UKOME) 6 Nisan’da toplu ulaşıma yaptığı yüzde 40’lık zamla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Alınan karara göre öğrenciler yüzde 40'lık zamdan muaf tutuldu ve fiyatlar eski seviyesine çekildi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sözcü 14.04.2022
Kuyruk çilesi sürüyor! 2.5 TL için saatlerce beklediler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki Fırıntaş 300 gram pideyi 2,5 liradan satışa çıkardı.Bandırma’da Fırıntaş’ın ucuz ekmek büfesi önünde vatandaşlar, ucuz pide alabilmek için saatlerce kuyrukta bekledi.Baz ıvatandaşlar "Bizim kaderimiz böyle kuyruklarda beklemekle mi geçecek?” diye isyan etti.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazete Duvar 14.04.2022
Beyoğlu'nda pedlere gelen zamları protesto eden 6 kadın gözaltına alındı Hijyenik pedler başta olmak üzere, regl ürünlerinin ücretsiz ve ulaşılabilir olmasını talebiyle İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapan 6 kadın: "Ped, tampon lüks değil ihtiyaçtır", "Regl değil ekonomik paketleriniz iğrenç", dedi. Galatasaray Lisesi önünde polis tarafından engellenen 6 kadın gözaltına alındı.
Habere ulaşmak için tıklayınız.

Sabah 14.04.2022
Fatma Şahin “ekmekte karne” söylentilerine tepki gösterdi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte sosyal yardım alan ailelere yönelik başlattıkları indirimli ekmek uygulamasına yönelik “Ekmeği karneyle veriyorlar” şeklindeki söylentilere tepki gösterdi. Şahin, “Ramazan ayının ruhuna uygun bir yardımlaşma projesi başlattık. Burada ekmeğin bulunmamasından kaynaklı bir karne olayın söz konusu değil. Yapılan indirim uygulamasıdır. Yılda bize maliyeti 115 milyon lira olacak. Ayrıca 150 milyon liralık da gıda desteğimiz var” dedi.
Habere ulaşmak için tıklayınız.