SAHA GÖZLEM ÇALIŞMASI / Ekim 2023 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

SAHA GÖZLEM ÇALIŞMASI / Ekim 2023

Bu rapor, Açık Alan Derneği Derin Yoksulluk Ağı’nın Ekim 2023’te gerçekleştirdiği saha çalışmasının nitel sonuçlarına dayanmaktadır. Derin Yoksulluk Ağı olarak çalışmalarımızı temel haklara erişim odağında sürdürmeye devam ediyoruz. Yaklaşık üç senedir hanelerdeki yetişkin ve çocukların temel ihtiyaç ve durumlarına yönelik model uygulamalar gerçekleştirerek, erişilemeyen temel hak ve hizmetlere dair verileri tespit ediyoruz. Hak odaklı bakış açısı ile yaptığımız nicelik ve nitelik olarak çözümler üreten çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kriz anlarında anlık destek sağlayıp, sürdürülebilir çözümler için de etkin kurum ve kanun yapıcılar ile görüşüyor ve ilgili devlet mekanizmalarını ve politika üreticilerini bilgilendiriyoruz. 

Bu ziyaretimizdeki odak çalışmamızın ana eksenini belirleyen eğitime erişim ve ifade yoksulluğuna dair gözlemlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

Ekim aylarında odak çalışmamızı yürüttüğümüz saha ziyaretlerimize eşlik eden, ve saha gözlem anketine katılarak çalışmamıza katkıda bulunan ve yaptığı haberde hane halkının mahremiyetine titizlikle dikkat eden Bağımsız Iletişim Ağı’ndan (Bianet) gazeteci Ali Dinç’e teşekkür ederiz. 

Dayanışma yaşatır!