SAHA GÖZLEM ÇALIŞMASI / Aralık 2023 – Derin Yoksulluk Ağı
Derin Yoksulluk Ağı Logosu
dya facebook hesabı e-posta gönder dya twitter hesabı dya instagram hesabı dya instagram hesabı

SAHA GÖZLEM ÇALIŞMASI / Aralık 2023

Bu rapor, Açık Alan Derneği Derin Yoksulluk Ağı’nın Aralık 2023’te İstanbul Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerinde gerçekleştirdiği saha çalışmasının nitel sonuçlarına dayanmaktadır. Çalışmanın yapıldığı mahalle, okul, sokak adları ve kişi isimleri takma baş harfler ile belirtilmiş veya hiç belirtilmemiştir.

Derin Yoksulluk Ağı olarak çalışmalarımızı temel haklara erişim odağında sürdürmeye devam ediyoruz. 2020 yılından bu yana hanelerdeki yetişkin ve çocukların temel ihtiyaç ve durumlarına, erişilemeyen temel hak ve hizmetlere dair verileri tespit ediyoruz. Kriz anlarında anlık destek sağlayıp, sürdürülebilir çözümler için de gerekli kurum ve kanun yapıcılar ile görüşüyor ve ilgili devlet mekanizmalarını ve politika üreticilerini bilgilendiriyoruz. Hak odaklı bakış açısı ile yaptığımız, çözüm öneren çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Bu ziyaretimizdeki odak çalışmamızın ana eksenini belirleyen temel konular, öğrencilerin gelecek hedefleri, tahayyülleri ve okullarda beslenme oldu.

Aralık ayında odak çalışmamızı yürüttüğümüz saha ziyaretlerimize eşlik ederek 2024 Dayanışma Takvimi için fotoğraf çekimi yapan Gürcan Öztürk’e katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.

Dayanışma yaşatır!